Jeśli od dawna borykasz się z migreną, dobrze wiesz, że nie jest to zwykły ból głowy. Jej atak nierzadko uprzykrza życie, a nawet uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności. Znasz to z doświadczenia? W takim razie wiedz, że nie musisz walczyć z tym problemem sam. Opowiemy Ci o przyczynach migren, nowości w ich leczeniu oraz o tym, jak Twój styl życia może skutecznie złagodzić tę dolegliwość. Dowiesz się również, dlaczego warto dokładnie omówić swój przypadek z doświadczonym neurologiem? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz poniżej.
Wizyta 129 zł
Spis treści:
Przynajmniej raz w miesiącu masz trudność z utrzymaniem równowagi, Twoje pole widzenia jest zniekształcone, a światło sprawia, że doświadczasz silnych nudności i zawrotów głowy? Jeśli tak właśnie jest, to na własnej skórze miałeś okazję się przekonać, że migrena nie jest zwykłym bólem głowy. Dopiero osoby, które muszą się z nią regularnie zmagać, są w stanie zrozumieć powagę tego problemu medycznego.
Zanim opowiemy Ci nieco więcej na temat przyczyn migren, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym dokładnie jest ta przypadłość. Otóż jest to ból głowy o specyficznym charakterze związany z objawami dysfunkcji układu nerwowego. Ma on kilka faz, w tym fazę przedmigrenową, aury, migreny oraz fazę pomigrenową, i można go rozpoznać na podstawie tzw. czynników wywołujących.
Mimo licznych badań nad migreną jej dokładne przyczyny nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że wrażliwość na bodźce, która zwykle jej towarzyszy, jest związana z zaburzeniem pracy monoaminergicznych układów sensorycznych znajdujących się w określonych miejscach Twojego układu nerwowego, tj. we wzgórzu i pniu mózgu. Dodatkowo doniesienia naukowe mówią o znaczącej roli nadwrażliwości na dopaminę, czyli jednego z podstawowych neuroprzekaźników zawiadujących układem nerwowym.
Co wyzwala ataki migreny? Aby móc zredukować je do minimum, warto prześledzić, jakie czynniki je wywołują. Niestety nie ma na to jednego rozwiązania, ponieważ u każdego pacjenta będzie to co innego, w tym np.:
Wizyta od 89 zł
Dobrym pomysłem jest prowadzenie tzw. dzienniczka migrenowego, w którym będziesz zapisywać nie tylko czas, w którym nastąpił atak i towarzyszące mu objawy, ale także bodziec, który według Ciebie go wywołał. Wszystkie te informacje stanowią cenną wskazówkę dla Twojego lekarza, pozwalającą na dobranie odpowiedniego leczenia i ścieżki profilaktycznej.
Pamiętaj, że nie jesteś sam w swoich zmaganiach o lepszą jakość życia. W każdej chwili możesz zgłosić się do doświadczonego neurologa, który chętnie przyjrzy się Twoim dolegliwościom i oceni, jaka ścieżka terapeutyczna będzie w Twoim przypadku najbardziej skuteczna. Najczęściej opiera się ona na działaniu zachowawczym, nakierowanym na złagodzenie przebiegu i zniwelowanie symptomów migreny.
Leczenie migreny zaczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu i zebrania wszystkich niezbędnych informacji do oceny Twojego stanu zdrowia. Dolegliwości bólowe pojawiają się u Ciebie co najmniej dwa razy w miesiącu i utrzymują się dłużej niż 72 godziny? Jeśli dokładnie tak jest, wiedz, że kwalifikujesz się do farmakoterapii.
Leczenie doraźne polega na przyjęciu przepisanych leków przeciwmigrenowych zaraz po zauważeniu pierwszych oznak zbliżającego się ataku. Na liście farmaceutyków dedykowanych temu schorzeniu znajduje się m.in.:
W niektórych sytuacjach powyższą kurację uzupełnia się o dodatkowe środki, w tym leki przeciwwymiotne.
Bardzo istotnym elementem kuracji nakierowanej na niwelowanie ataków migrenowych jest przyjmowanie specjalnych preparatów mających na celu zmniejszyć ich liczbę. Warto mieć na uwadze, że nie wchodzą one w żadne interakcje z lekami doraźnymi. Do najpopularniejszych z nich należą:
Profilaktyka powyższego schorzenia może także obejmować zabiegi przy użyciu toksyny botulinowej oraz terapię zapobiegawczą w specjalnym ośrodku leczenia bólu.
Nie wiesz, jaka ścieżka leczenia migreny jest dla Ciebie najodpowiedniejsza? Nie musisz znać odpowiedzi na to pytanie. Specjaliści z Med24 są tutaj dla Ciebie i bardzo chętnie przyjrzą się Twojemu problemowi, ocenią Twoje symptomy i wdrożą terapię, która skutecznie poprawi jakość Twojego życia. Co ciekawe, możesz porozmawiać z neurologiem online z każdego miejsca na ziemi. Twoje objawy nasilają się z godziny na godzinę, uniemożliwiając Ci wykonywanie codziennych obowiązków służbowych? Wiedz, że masz również możliwość otrzymania L4 online.
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 129 zł
Styl życia a migreny – czy wiedziałeś, że Twoje samopoczucie w większości zależy od Twoich nawyków i przyzwyczajeń? Wsparcie doświadczonego neurologa, który chętnie służy swoją wiedzą to jedno, jednak powinno ono iść w parze ze zmianami w Twoim życiu. Na jakie jego sfery należy zwrócić szczególną uwagę?
Pierwszym obszarem, który trzeba wziąć pod lupę, jest Twoja dieta. Dobrym pomysłem jest określenie, jakie pokarmy wywołują Twoje ataki lub zaostrzają symptomy. Wśród problematycznych produktów wymienia się:
Popularne dodatki do żywności mogą również wywoływać lub zaostrzać przebieg migreny. Uważaj przede wszystkim na glutaminian sodu, azotany i azotyny, aspartam oraz barwniki spożywcze.
Pacjenci z migreną powinni dołożyć wszelkich starań, aby w ich menu znalazły się źródła składników odżywczych wspierających funkcjonowanie układu nerwowego, w tym magnezu, potasu, koenzymu Q10, kwasów omega-3 oraz witamin z grupy B. Pamiętaj także o odpowiednim nawodnieniu. Nie wiesz, jak ułożyć swój jadłospis? W takim razie nie wahaj się zasięgnąć porady doświadczonego dietetyka online.
Omawiając kwestię stylu życia w przebiegu migren, nie wolno zapomnieć też o dbaniu o pozostałe fundamenty zdrowia, tj. zmniejszenie ilości stresu, poprawę jakości snu, wyrównanie zaburzeń hormonalnych, dobranie aktywności fizycznej czy unikanie nadużywania leków.
Właśnie dopadł Cię atak migrenowy i nie wiesz, jak poradzić sobie z obezwładniającym Cię bólem? Jednym z domowych sposobów na migrenę jest zastosowanie kojącego kompresu. Wystarczy, że zmoczysz czysty ręcznik w zimnej wodzie i przyłożysz go na czoło, kark lub szyję. Ten rodzaj bodźca może spowolnić przewodnictwo nerwowe, redukując Twoje odczucia.
Jeśli zimny kompres to nie Twoja bajka, możesz pokusić się o gorącą kąpiel, która złagodzi napięcie w Twoim ciele. Możesz postawić też na dodatek soli magnezowych – rozluźniają one mięśnie i pozwalają na chwilę odprężenia. U niektórych taka kąpiel sprawdza się w połączeniu z aromaterapią. Chcesz wypróbować ten sposób? W takim razie do ciepłej wody wlej kilka kropel wybranego olejku eterycznego, na przykład miętowego, bazyliowego lub lawendowego.
Innym rozwiązaniem jest picie naparów na bazie uspokajających ziół. Miej jednak na uwadze, że naturalne ekstrakty są często równie silne co apteczne specyfiki, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. W tym wypadku z pomocą przyjdą Ci takie nutraceutyki jak melisa, waleriana, szyszka chmielu, dziurawiec, rumianek, krwawnik oraz złocień maruny.
Wizyta od 89 zł
Wszelkie nowości w leczeniu migren dają ogromną nadzieję pacjentom, którzy regularnie zmagają się z ostrym bólem. Nic w tym dziwnego – w końcu jest on nierzadko tak intensywny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie – jej przewlekła forma może dokuczać Ci nawet przez kilkanaście dni w skali miesiąca. Na szczęście w 2022 roku wprowadzono w Polsce specjalny program leczenia dolegliwości migrenowych (program lekowy B.133.).
Powyższa terapia polega na podaniu pacjentowi określonej liczby dawek toksyny botulinowej typu A w okolice zakończeń nerwowych. Jeśli etap ten nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, stosuje się leki drugiej linii, tj. preparaty immunologiczne na bazie przeciwciał monoklonalnych przeciw peptydowi CGRP lub receptorom tego peptydu, który stanowi kluczowy mediator w przebiegu reakcji bólowej. W trakcie trwania kuracji każdy pacjent jest zobowiązany do skrupulatnego prowadzenia dzienniczka leczenia.
Do programu lekowego B.133. mogą zakwalifikować się dorosłe osoby, które odczuwają ból głowy przez co najmniej 15 dni w miesiącu, z czego przez przynajmniej 8 dni jest to ból migrenowy. Należy zaznaczyć, że sytuacja ta musi utrzymywać się przez minimum 3 miesiące.
Bibliografia:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22348935/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33773613/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34145431/
https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/migrena-a-dieta-i-inne-czynniki-stylu-zycia/
https://www.szpitalmswia.poznan.pl/komunikat-w-sprawie-programu-lekowego-b-133/
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.