Infekcje o podłożu bakteryjnym nierzadko wymagają zastosowania antybiotykoterapii. Ma ona na celu wyeliminowanie patogenu z organizmu oraz spowolnienie lub zahamowanie jego wzrostu. Ze względu na to, że działa on na całą florę bakteryjną, do kuracji włącza się specyfiki o własnościach osłonowych. Jak brać antybiotyk i osłonę przepisaną przez lekarza? Czy podczas antybiotykoterapii można chodzić do pracy? I jak długo powinna trwać kuracja, aby przyniosła rezultaty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!
Pamiętaj, że na Med24 możesz szybko umówić się na konsultacje lekarską z możliwością otrzymania recepty online, a w razie konieczności także L4 online. Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!
Spis treści:
Antybiotykoterapia to często wybawienie dla wielu osób, u których podstawowa kuracja nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Duża grupa pacjentów wzbrania się przed tą formą leczenia z uwagi na obawy o pojawienie się potencjalnych skutków ubocznych. Niestety jest to duży błąd, ponieważ zaostrzenie symptomów choroby prowadzi zwykle do drastycznego pogorszenia samopoczucia. Nie wiesz, jak zażywać antybiotyki, aby sobie nie zaszkodzić? Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Aby stosowanie antybiotyku było nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne, przyjmuj go według ścisłych zaleceń specjalisty, który go przepisał. Dotyczy to zarówno jego dawki, jak i liczby porcji w ciągu dnia. Zwykle preparaty te są zestawiane z konkretną osłoną – w tym wypadku warto zaopatrzyć się w tę rekomendowaną przez lekarza. W jej skład wchodzą konkretne szczepy bakterii o specyficznych właściwościach, dlatego też nie mogą być one wybierane na chybił trafił. Czym jeszcze należy kierować się podczas antybiotykoterapii i czy antybiotyk trzeba brać co do minuty? Odpowiedzi na te i inne najczęściej zadawane pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
W celu zmaksymalizowania bezpieczeństwa podczas trwania antybiotykoterapii należy stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Jednak pacjenci nierzadko potrzebują zasięgnąć rady w bardziej specyficznych kwestiach, takich jak:
Typowe pytanie, które pada z ust chorych w aptecznym okienku, brzmi: kiedy dokładnie brać antybiotyki i czy można to zrobić podczas posiłku. Otóż nie zaleca się takiego połączenia ze względu na to, że pokarm zmniejsza wchłanianie substancji aktywnych. Najlepszym rozwiązaniem jest zażywanie go godzinę przed lub dwie godziny po jedzeniu.
Kolejnym często dyskutowanym zagadnieniem jest możliwość przyjmowania przepisanych preparatów na czczo. Niektóre z nich, na przykład cefaklor, korzystnie działają na organizm, gdy zażywa się je na pusty żołądek, inne z kolei powinno się aplikować przed, między lub po posiłkach. Warto także zwrócić uwagę na to, że łykanie leków na czczo może być problematyczne w przypadku osób borykających się z dolegliwościami żołądkowymi.
Czy można wziąć antybiotyk godzinę wcześniej w stosunku do tego, co zalecił specjalista? Aby zapewnić jego jak najwyższą efektywność, stężenie zawartych w nim substancji aktywnych powinno utrzymywać się w organizmie na stałym poziomie przez całą antybiotykoterapię. Dobrze jest więc zaplanować godziny jego zażywania już na samym początku – oczywiście jednorazowe odstępstwo od harmonogramu nie zaważy na końcowym efekcie terapii.
Jak większość leków, antybiotyki należy popijać wodą. Zrezygnuj przy tym z przetworów mlecznych, gazowanych napojów, soków owocowych oraz kawy i herbaty – zawarte w nich związki chemiczne znacząco wpływają na metabolizm substancji leczniczych w antybiotykach. Mowa tutaj przede wszystkim o wapniu, kofeinie, teinie oraz furanokumarynach.
Kiedy wprowadzenie antybiotykoterapii jest nieuniknione? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – kuracja ta jest zasadna w przypadku infekcji o podłożu bakteryjnym. To właśnie dlatego zwykle przed jej wdrożeniem wykonuje się posiew, który pozwala potwierdzić lub wykluczyć obecność tego typu patogenu w ustroju. Twoje symptomy wywołuje wirus? Wobec tego nie ma podstawy do włączenia antybiotyku do twojego leczenia. Pamiętaj, aby nigdy nie stosować go na własną rękę.
Nie wiesz, czy twój stan zdrowia wymaga rozpoczęcia antybiotykoterapii? Jeśli twoje samopoczucie uległo znacznemu pogorszeniu, a objawy towarzyszące chorobie uniemożliwiają ci normalne funkcjonowanie, skonsultuj się z internistą, bądź w przypadku dziecka - pediatrą, który oceni stan zdrowia, zleci odpowiednie badania i – w razie potrzeby – przepisze antybiotyk. Nie masz siły, aby udać się na wizytę stacjonarną? Dzięki rozwojowi technologii masz możliwość zdalnej rozmowy z lekarzem. Usługa ta dostępna jest na przykład na platformie telemedycznej Med24 – wystarczy, że wypełnisz krótki formularz podczas rejestracji i wybierzesz termin teleporady, który najbardziej ci pasuje. Przyjmowanie antybiotyku i chodzenie do pracy to coś, co najbardziej cię przeraża? Wiedz, że internista online ma również możliwość wystawienia L4.
Wielu pacjentów odkłada wizytę u specjalisty do ostatniej chwili, ponieważ boi się negatywnych konsekwencji, jakie niesie za sobą zażywanie antybiotyków. Nie ma w tym nic dziwnego – nieprzestrzeganie zaleceń może odbić się na twoim zdrowiu. Jakie są najczęstsze skutki uboczne antybiotykoterapii?
Wśród najpowszechniejszych powikłań przyjmowania antybiotyków wskazuje się dysbiozę, czyli zaburzenie jakościowe i ilościowe mikrobioty jelitowej. Niestety omawiane medykamenty wpływają destrukcyjnie na mikroflorę – nie tylko tę chorobotwórczą, ale również dobroczynną – zubożając jej skład. Im większe spektrum działania danego leku, tym większe ryzyko powikłań.
W trakcie i na krótko po zakończonym leczeniu w wyniku powyższego zjawiska nierzadko pojawiają się biegunki, bóle brzucha oraz wzmożona perystaltyka jelit. Jeśli natomiast chodzi o jego długofalowe skutki uboczne, to są to zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, np. IBS, a także przewlekłe choroby nieinfekcyjne, m.in. alergie i zespół metaboliczny. Warto mieć na uwadze, że tymi ostatnimi zagrożone są osoby, które przebyły wielokrotną kurację omawianymi specyfikami.
Aby zminimalizować prawdopodobieństwo powyższych dolegliwości, antybiotykoterapię należy stosować w połączeniu z indywidualnie dobranymi probiotykami. Jest to grupa preparatów zawierających wyselekcjonowane kultury bakterii lub drożdży, których zadaniem jest ochrona układu trawiennego i odpornościowego. Do najczęściej przepisywanych szczepów należą te z gatunku Lactobacillus i Bifidobacterium. Warto podkreślić, że o rodzaju probiotykoterapii i długości jej trwania powinien zadecydować lekarz.
Właśnie rozpocząłeś leczenie infekcji bakteryjnej i zastanawiasz się nad tym, ile dni brać antybiotyk? Podstawowy protokół zakłada zażywanie go przez 8-10 dni. Jednak leczenie może także trwać 3 lub 7 dni – o długości farmakoterapii decyduje lekarz prowadzący. Znaczącą poprawę swojego stanu zdrowia powinieneś zauważyć już po kilku dobach – nie oznacza to jednak, że możesz przerwać kurację. Najważniejszą zasadą podczas jej trwania jest dokładne stosowanie się do przepisanych zaleceń oraz regularne aplikowanie wyznaczonych dawek.
Bibliografia:
https://www.gov.pl/web/psse-wrzesnia/antybiotyki3
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.