Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Mężczyzna
Zdrowie
Kobieta
Dieta

Jak obniżyć cholesterol?

Running

Spis treści:

  1. Jak obniżyć cholesterol?
  2. Co obniża cholesterol?
  3. Co jeść, aby zbić cholesterol?
  4. A jak oczyścić organizm ze złego cholesterolu?

Jak obniżyć cholesterol?

Kiedy okazuje się, że poziom cholesterolu jest alarmujący, a zdarza tak nawet u osób szczupłych, okazuje się, że jesteśmy nieprzygotowani do zmian, które trzeba niemal natychmiast wprowadzić w życie. Kiedy się o tym dowiadujemy? Najczęściej podczas badań okresowych w medycynie pracy lub zleconych badań laboratoryjnych z innego powodu. Okazuje się bowiem, że poziom cholesterolu jest za wysoki u co drugiej osoby w Polsce! Dzieje się tak, zwłaszcza jeśli występują choroby autoimmunologiczne lub menopauza. Wysoki poziom cholesterolu może mieć również podłoże genetyczne, dlatego warto znać historię medyczną swojej rodziny. Hormonalne środki antykoncepcyjne oraz niektóre leki przeciw nadciśnieniu, także podwyższają poziom cholesterolu. Cukrzyca, czy choroby tarczycy, mogą niekorzystnie wpływać na poziom cholesterolu.

Umów e-wizytę

Dlaczego utrzymanie optymalnego poziomu lipidów jest tak ważne? Lekarzom zależy na utrzymaniu optymalnych poziomów cholesterolu, ponieważ nieprawidłowe poziomy lipidów są jednym z głównych czynników ryzyka rozwinięcia chorób sercowo-naczyniowych. Właśnie obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, to najważniejszy element w dbaniu o zdrowie serca i całego układu krążenia. O co pacjenci najczęściej pytają lekarzy na wizycie? Po pierwsze: Co obniża cholesterol? Po drugie: Co jeść, żeby obniżyć cholesterol? Po trzecie: Jak zmniejszyć cholesterol?

Co obniża cholesterol?

  1. Aktywność fizyczna
  2. Unikanie palenia
  3. Utrata nadwagi
  4. Ograniczenie alkoholu
  5. Zdrowa dieta
  6. Leczenie farmakologiczne
  7. Relaks i redukcja stresu
  8. Regularne badania
  9. Zdrowe tłuszcze

Jak zbić cholesterol? Pomogą codzienne, ćwiczenia ok. 60 minut, spacery (1-1,5 h), bieganie, pływanie, jazda na rowerze, ponieważ pomagają podnosić poziom dobrego cholesterolu (HDL) i obniżają zły cholesterol (LDL). Rzucenie palenia również. Palenie tytoniu obniża poziom dobrego cholesterolu (HDL) i uszkadza ściany naczyń krwionośnych, co sprzyja osadzaniu się cholesterolu. Zbędne kilogramy łączą się z podwyższonym poziomem złego cholesterolu. Co zbija cholesterol? Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna są kluczem do utrzymania optymalnej wagi. Czyli takiej jak we wskaźniku BMI. Umiarkowane spożycie alkoholu może podnosić poziom dobrego cholesterolu, ale nadmierne spożycie jest szkodliwe dla wątroby i może podwyższyć poziom złego cholesterolu. Zwracaj uwagę na to, co jesz. Ogranicz tłuszcze nasycone i trans, a zwiększ spożycie błonnika, owoców i warzyw. W przypadku bardzo wysokich poziomów cholesterolu lekarz może przepisać leki obniżające cholesterol, takie jak: statyny, fibrazy, niacynę. Stres wpływa na czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy głębokie oddychanie, pomagają obniżać poziom stresu. Monitoring poziomu cholesterolu przez regularne badania laboratoryjne to podstawa efektywnego zarządzania jego poziomem. Wprowadzenie do diety zdrowych tłuszczy może również pomóc. Pamiętaj jednak, że przed wprowadzeniem jakichkolwiek znaczących zmian w diecie, czy stylu życia, skonsultuj się z lekarzem, aby mieć pewność się, że są dla Ciebie bezpieczne i będą skuteczne w Twoim przypadku.

Umów e-wizytę

Co jeść, aby zbić cholesterol?

  • Warzywa i owoce
  • Pełnoziarniste zboża i kasze
  • Ryby bogate w kwasy omega-3
  • Nasiona i orzechy 
  • Oleje roślinne
  • Rośliny strączkowe
  • Soję 

Aby obniżyć poziom cholesterolu, konieczne są zmiany w diecie, które mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu cholesterolu. Co jeść, aby obniżyć cholesterol? Bogate w błonnik i antyoksydanty, owoce i warzywa są podstawą zdrowej diety. Szczególnie pomocne są jabłka, gruszki, truskawki i cytrusy. Wybieraj produkty pełnoziarniste: brązowy ryż, pełnoziarnisty chleb i makaron, oraz płatki owsiane. Są bogate w błonnik, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Ryby: łosoś, sardynki czy makrela są bogate w kwasy omega-3, pomagają obniżać poziom cholesterolu LDL i podnosić poziom HDL. Orzechy włoskie, migdały, zawierają zdrowe tłuszcze, ale spożywaj je z umiarem, kilka sztuk dziennie, ponieważ są kaloryczne. Jedz zdrowe tłuszcze jak te znajdujące się w orzechach, awokado czy oliwie z oliwek. Zamiast masła, czy margaryny, używaj olejów roślinnych, takich jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy lub olej słonecznikowy. Fasola, ciecierzyca, soczewica i inne rośliny strączkowe są bogate w błonnik i mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Można z nich zrobić pyszne i sycące zupy-kremy. Unikaj tłuszczów nasyconych i tłuszczów-trans. Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych, znajdujących się głównie w mięsie i produktach mlecznych. Unikaj również tłuszczów trans, które są obecne w smażonych produktach i przekąskach typu fast food lub gotowych obiadów do podgrzania. Zredukuj spożycie soli. Choć sól nie wpływa bezpośrednio na poziom cholesterolu, jej nadmierne spożycie może prowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi, co jest kolejnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Produkty na bazie soi, takie jak tofu czy mleko sojowe, obniżają poziomu cholesterolu. 

A jak oczyścić organizm ze złego cholesterolu? 

  • Jedz codziennie różnokolorowe świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, niesolone i niesłodzone orzechy, migdały, nasiona oraz pestki dyni. A poziom frakcji LDL, we krwi będzie niższy. 
  • Zanim wprowadzisz jakiekolwiek znaczące zmiany w diecie, zaleca się konsultację z lekarzem czy dietetykiem, który pomoże dostosować plan żywieniowy do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. 

Czy nie można poczytać o tym w internecie? Informacje znalezione online nie zawsze są precyzyjnie dostosowane do indywidualnych potrzeb i mogą być mylące lub nieaktualne. Poza tym każdy organizm jest inny i może inaczej reagować na różne składniki odżywcze. Lekarz lub dietetyk precyzyjnie dostosuje dietę do Twojego stylu życia, poziomu aktywności fizycznej i ogólnego stanu zdrowia. Zalecenia dietetyczne mogą być różne w zależności od innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby serca. Tylko wykwalifikowany specjalista może postawić kompleksową diagnozę. Jeżeli przyjmujesz jakiekolwiek leki, czy suplementy, zalecenia żywieniowe mogą wpływać na ich skuteczność i odwrotnie. Lekarz będzie wiedział, jak zbilansować dietę i leczenie. Dietetyk może pomóc w ustaleniu, ile kalorii i jakie składniki odżywcze są Ci potrzebne, co jest trudne do oszacowania na własną rękę. Profesjonalne wsparcie jest motywujące. Dietetyk może również pomóc w monitorowaniu postępów i dostosowywaniu planu w miarę potrzeb. Niektóre diety, choć popularne, mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Profesjonalista pomoże unikać takich pułapek. Lekarze i dietetycy są na bieżąco z najnowszymi badaniami i wytycznymi medycznymi, co gwarantuje dostęp do aktualnej wiedzy. Regularne konsultacje z lekarzem i dietetykiem umożliwiają śledzenie postępów i ewentualne dostosowanie planu obniżania cholesterolu do potrzeb Twojego zdrowia.

Umów e-wizytę

Bibliografia:

  1. Cholesterol i statyny, Artur Mamcarz, Maciej Janiszewski, Marek Chmielewski (2022), Wyd. Medical  Education
  2. Cholesterol pod kontrolą, Agata Lewandowska (2023), Wyd. RM
  3. Jak obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, DeShay Bernice A., DeShay Samuel L. (2006), Wyd. Źródła Życia
  4. Cholesterol. Zdrowa dieta. Tabele kalorii i tłuszczu. Porady lekarza rodzinnego (2011) Wyd. Literat
  5. Mity o cholesterolu, Walter Hartenbach (2022), Wyd. Aba
  6. Żywienie w chorobach serca, Wieczorek-Chełmińska Zofia (2021), Wyd. PZWL

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć