Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie
Kobieta
Mężczyzna

Jak utrzymać zdrowy poziom cukru we krwi? Z pomocą doświadczonego diabetologa!

Jak utrzymać zdrowy poziom cukru we krwi? Z pomocą doświadczonego diabetologa!

Nagłe spadki energii, męczące wybudzenia w nocy, problemy ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów i nadmierne pragnienie to Twój chleb powszedni? Może to świadczyć o cukrzycy typu 2, która ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Chcesz wyciszyć jej symptomy i w końcu poczuć się jak zdrowa osoba? Wiedz, że w swoich zmaganiach nie jesteś sam. W tym artykule opowiemy Ci nie tylko o tym, jak radzić sobie z hipoglikemią i dlaczego warto być pod stałą opieką doświadczonego specjalisty, ale także o diecie, aktywności fizycznej i sposobach monitorowania poziomu cukru we krwi. 

Wizyta 149 zł

Diabetolog Standard

Spis treści

  1. Hipoglikemia, czyli jak radzić sobie z nagłą niemocą
  2. Miej swoją glukozę na oku, czyli o monitorowaniu poziomu cukru we krwi
  3. Możliwości leczenia, czyli o nowoczesnych metodach leczenia cukrzycy
  4. Dieta a cukrzyca – jak komponować dania, żeby poczuć się lepiej?
  5. Brakujący element układanki, czyli aktywność fizyczna i jej wpływ na Twoje zdrowie

 

Hipoglikemia, czyli jak radzić sobie z nagłą niemocą

Cukrzyca typu 2 kojarzy się głównie z wysokim poziomem cukru we krwi, który skutkuje szeregiem niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych. Jednak pacjenci borykający się z tą chorobą na co dzień równie często mają do czynienia z epizodami hipoglikemii, czyli stanu, w którym stężenie glukozy obniża się do poziomu poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l). 

Jeśli doświadczyłeś kiedykolwiek nagłych zawrotów i bólu głowy, nasilonego uczucia głodu, niepokoju i problemów z koncentracją, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że przeszedłeś epizod hipoglikemii. Oprócz wspomnianych objawów u pacjentów obserwuje się:

  • tachykardię (przyspieszone bicie serca),
  • poszerzenie źrenic,
  • drżenie mięśni,
  • wzmożone pocenie się,
  • bladość powłok skórnych,
  • nudności i wymioty.

WARTO WIEDZIEĆ!

Epizody hipoglikemii przytrafiają się także zupełnie zdrowym osobom, na przykład wskutek intensywnej aktywności fizycznej, biegunki lub restrykcyjnej diety.

Jak radzić sobie z hipoglikemią? Najlepszym rozwiązaniem jest w ogóle do niej nie dopuszczać – o tym, jak to zrobić, dowiesz się z dalszej części artykułu. Jeśli jednak pojawiły się u Ciebie jej pierwsze oznaki, nie czekaj i reaguj. Nie traktuj jej jednak jako okazji do zjedzenia czegokolwiek słodkiego. Zaopatrz się za to w glukozę w żelu, tabletkach lub kostkach, umożliwiającą dokładne odmierzenie porcji potrzebnej do stabilizacji poziomu cukru we krwi. W przypadku jego spadku do patologicznego pułapu zastosuj metodę 15/15. Polega ona na podaniu 15 g cukrów prostych i odczekaniu kwadransa, po upływie którego należy zbadać glikemię.

Miej swoją glukozę na oku, czyli o monitorowaniu poziomu cukru we krwi

Jak radzić sobie z hipoglikemią? Jak już wspomniano, najlepiej w ogóle nie dopuszczać do stanu zagrażającego zdrowiu. W tym celu dobrym pomysłem jest monitorowanie poziomu glukozy we krwi. Dzięki prześledzeniu, jak Twój organizm reaguje na poszczególne pokarmy lądujące na Twoim talerzu, jesteś w stanie skutecznie wyeliminować epizody niedocukrzenia. Dodatkową zaletą tej opcji jest zapanowanie nad nagłymi skokami glikemii, które są równie niebezpieczne co jej spadki.

Zanim jednak zabierzesz się za monitorowanie poziomu cukru we krwi, porozmawiaj z diabetologiem, który pomoże Ci dobrać najodpowiedniejszą metodę do Twojego przypadku. Podstawowym narzędziem jest glukometr – na rynku dostępne są opcje opierające się na dwóch metodach pomiarowych, tj. fotochemicznej i elektrochemicznej. Niestety ich używanie wiąże się z regularnym i nieprzyjemnym kłuciem w palec.

Rozwój technologii sprawił, że masz możliwość korzystania z najbardziej innowacyjnych rozwiązań dedykowanych diabetykom, a mianowicie systemu ciągłego monitorowania glikemii (CGM), który pozwala na śledzenie zmian w stężeniu Twojej glukozy w czasie bardzo zbliżonym do rzeczywistego. Pomiary odbywają się w równych odstępach czasu, co mniej więcej 5-15 minut.

WARTO WIEDZIEĆ!

System CGM polega na mierzeniu stężenia glukozy w płynie śródmiąższowym otaczającym komórki ciała. Z tego powodu jego wynik może nieco odbiegać od tego mierzonego przez tradycyjny glukometr.

Możliwości leczenia, czyli o nowoczesnych metodach leczenia cukrzycy

Metody leczenia cukrzycy muszą zostać dobrane przez diabetologa, który dokładnie przyjrzy się Twojemu przypadkowi. Warto jednak regularnie dowiadywać się na temat nowinek technologicznych, które podbijają świat diabetologii. Oprócz wspomnianego wcześniej systemu CGM na rynku pojawiają się tak innowacyjne rozwiązania jak insulina w formie sprayu lub inhalatora, a także nowe medykamenty, tj. flozyny i leki inkretynowe, oraz możliwości operacyjne, w tym rękawowa resekcja żołądka.

Wcześniej opisane objawy niedocukrzenia to coś, czego regularnie doświadczałeś w ostatnim czasie? Miej świadomość, że hipoglikemia reaktywna to spadek poziomu glukozy we krwi, który następuje zwykle około 3-5 godzin po spożyciu posiłku i może świadczyć o toczących się w Twoim organizmie zaburzeniach metabolicznych. U wielu osób dokładnie tak objawia się wczesny etap cukrzycy typu 2. 

Spokojnie – nie masz powodu do paniki, ponieważ w Med24 jesteś w dobrych rękach. Daj nam się sobą zaopiekować i umów się na teleporadę do diabetologa. Specjalista ten bardzo chętnie przyjrzy się Twoim dolegliwościom i codziennym nawykom, a także wypisze skierowanie na pogłębioną diagnostykę. Pamiętaj, że zaburzeń metabolicznych nie wolno bagatelizować, ponieważ mają one bezpośredni wpływ na funkcjonowanie całego Twojego organizmu, zwiększając ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz moczowego.

Umów konsultację z Diabetologiem online

Wizyta Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta 149 zł

Wizyta online u lekarza specjalisty

Dieta a cukrzyca – jak komponować dania, żeby poczuć się lepiej?

Dieta a cukrzyca – to jedno z najczęściej dyskutowanych zagadnień w kontekście tego schorzenia. I nic w tym dziwnego – w końcu zwykle zaczyna się ono od złych nawyków żywieniowych. Na szczęście wdrożenie odpowiedniej ścieżki terapeutycznej w tym obszarze może wyciszyć nawet najbardziej uporczywe symptomy cukrzycy. 

Usłyszałeś diagnozę cukrzycy typu 2? Nie ma powodów do paniki – wystarczy, że nauczysz się podstawowych zasad przyrządzania posiłków, a szybko wrócisz na tory zdrowia. Dobrze opracowana dieta to najlepsza metoda leczenia cukrzycy. Ma ona na celu:

  • zadbać o odpowiednią masę ciała, 
  • utrzymać optymalne stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i trójglicerydów,
  • zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu krwi.

Komponując swoje posiłki, sięgaj po produkty o niskim lub średnim indeksie glikemicznym i zawsze łącz je ze źródłami pełnowartościowego białka, dobrego tłuszczu i błonnika. Zapewni to stabilizację glikemii i zapobiegnie nagłym spadkom glukozy we krwi po jedzeniu. Co więcej, wybieraj najbardziej wartościowe pokarmy, dzięki którym pokryjesz zapotrzebowanie na najważniejsze witaminy i minerały.

Czego absolutnie nie jeść przy cukrzycy? Na zakazanej liście znajdują się:

  • słodkie i słone przekąski, 
  • gotowe dania, 
  • miód i syropy słodzące, 
  • sosy i przyprawy, 
  • tłuste mięsa,
  • fast foody,
  • kolorowe napoje,
  • produkty zawierające syrop glukozowo-fruktozowy. 

Pamiętaj także, że jako diabetyk powinieneś uważać na owoce o dużej zawartości glukozy, w tym dojrzałe banany, arbuzy, figi, mango i winogrona. Wystrzegaj się też ich suszonego wariantu.

Wizyta od 79 zł

Umów Wizytę Express

Umów Wizytę Standard

WARTO WIEDZIEĆ!

Wśród protokołów dietetycznych dedykowanych diabetykom warto zwrócić uwagę na dietę śródziemnomorską, niskowęglowodanową, ketogeniczną oraz DASH.

Brakujący element układanki, czyli aktywność fizyczna i jej wpływ na Twoje zdrowie

Omawiając naturalne metody leczenia cukrzycy, nie wolno zapomnieć o wisience na torcie, czyli aktywności fizycznej. Bez obaw – jeśli nie lubisz wylewać z siebie siódmych potów na siłowni, nie musisz od razu się na nią zapisywać. Doniesienia ze świata nauki pokazują, że już regularny zwykły marsz poprawia kontrolę glikemii, zwiększa wydolność sercowo-oddechową, obniża masę ciała i obniża ciśnienie krwi u osób z cukrzycą typu 2.

Jakie są najlepsze ćwiczenia na cukrzycę? Jeśli chcesz jak najszybciej zobaczyć zmiany w swoim samopoczuciu, to idealnym wyborem dla Ciebie będą ćwiczenia siłowe lub aerobowe. Stawiając na sesję z wolnymi ciężarami, energiczne pływanie lub jazdę na rolkach, poprawisz jeden z najważniejszych parametrów świadczących o wyciszeniu swojego schorzenia, tj. wrażliwość Twoich komórek na działanie insuliny. 

 

Nie wiesz, od czego zacząć? Potrzebujesz pomocy lekarskiej? Nie zwlekaj i umów wizytę u doświadczonego diabetologa online  już dziś!

 

Bibliografia:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32998820/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27227214/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4914832/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32726990/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23473733/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29882884/

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć