Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie

Jak wygląda leczenie kanałowe zęba?

Teeth

Leczenie kanałowe, zwane również endodontycznym, to rodzaj zabiegu stomatologicznego, który wielu osobom kojarzy się z silnym bólem, dyskomfortem i koniecznością długiego siedzenia na fotelu dentystycznym. Czy faktycznie jest ono tak nieprzyjemne, jak powszechnie się uważa? Jakie są wskazania do jego wykonania i z jakimi powikłaniami się wiąże? I wreszcie – jak rozpoznać, czy ząb jest do leczenia kanałowego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Spis treści:

  1. Na czym polega leczenie kanałowe zęba?
  2. Ile trwa leczenie kanałowe zęba?
  3. Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?
  4. Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
  5. Przeciwwskazania do leczenia kanałowego zęba
  6. Leczenie kanałowe – jakie mogą być powikłania?

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Na czym polega leczenie kanałowe zęba? Najprościej rzecz ujmując, jest to zabieg mający na celu usunięcie z jego wnętrza miazgi, która została nieodwracalnie uszkodzona – zwykle wskutek zakażenia bakteryjnego – oraz zdezynfekowanie i uzupełnienie pozostałej po niej przestrzeni specjalnym materiałem. Jest to dość złożony proces, w którym kolejno wykonuje się wymagające precyzji czynności, począwszy od usunięcia próchnicy i otwarcia komory miazgi, przez oczyszczenie kanałów, po odbudowę korony.

Leczenie kanałowe – etapy

Jak przebiega leczenie kanałowe? Etapy całego procesu wraz z ich krótkim opisem znajdziesz poniżej.

  1. Badanie RTG – pierwszym i niezwykle istotnym krokiem w leczeniu kanałowym jest prześwietlenie podejrzanego zęba. To właśnie dzięki niemu stomatolog jest w stanie ocenić jego ogólną kondycję, stopień zaawansowania stanu zapalnego oraz architekturę kanałów, czyli ich kąty i położenie. 
  2. Znieczulenie – po rozwianiu wszelkich wątpliwości lekarz aplikuje znieczulenie miejscowe w postaci iniekcji, co może spowodować chwilowy dyskomfort. Następnie należy odczekać kilka minut, aby zastrzyk zadziałał – można rozpoznać to po ustaniu bólu oraz zdrętwieniu okolic problematycznego zęba. 
  3. Założenie koferdamu i ślinociągu – po podaniu znieczulenia dentysta zakłada pacjentowi ślinociąg i – w zależności od gabinetu – koferdam, czyli zabezpieczenie w postaci nitrylowego lub lateksowego materiału, który pozwala mu odseparować zmieniony chorobowo ząb od reszty jamy ustnej.
  4. Usunięcie próchnicy i otwarcie kanałów korzeniowych – po założeniu ślinociągu i koferdamu stomatolog przystępuje do usuwania próchnicy – bo to w końcu ona jest sprawczynią całego zamieszania – oraz otwarcia komory zęba w celu dotarcia do kanałów korzeniowych. 
  5. Usunięcie miazgi i oczyszczenie kanałów – w kolejnym kroku leczenia kanałowego dentysta pozbywa się zainfekowanej miazgi. W renomowanych gabinetach przeprowadza się tę czynność pod mikroskopem, ponieważ wymaga ona bardzo dużej precyzji. 
  6. Opracowanie kanałów korzeniowych – kolejnym niezbędnym działaniem jest udrożnienie i poszerzenie kanałów oraz ich dokładne oczyszczenie i zdezynfekowanie. Na tym etapie lekarz zwykle sięga po endometr, aby dokładnie zmierzyć ich długość. 
  7. Wypełnienie kanałów korzeniowych – po zakończeniu powyższych czynności specjalista przystępuje do osuszenia oraz wypełnienia kanałów korzeniowych specjalnym preparatem. W tym celu najczęściej stosuje się gutaperkę – substancję, która uplastycznia się pod wpływem temperatury.
  8. Badanie RTG – aby zweryfikować, czy kanały zostały szczelnie wypełnione, konieczne jest ponowne wykonanie RTG. Jest to niezwykle istotne, ponieważ źle wypełniony kanał może w przyszłości ponownie wywołać dolegliwości bólowe, co będzie wiązało się z koniecznością powtórzenia leczenia kanałowego.
  9. Odbudowa korona zęba – po wypełnieniu kanałów i zrobieniu RTG nadchodzi czas na odbudowę korony zęba. W zależności od stopnia jego zniszczenia w tym celu używa się tradycyjnego wypełnienia lub uzupełnienia protetycznego, np. korony. 

Wizyta od 59 zł

Umów Wizytę Express

Umów Wizytę Standard

Ile trwa leczenie kanałowe zęba?

Zastanawiasz się, ile trwa leczenie kanałowe zęba? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ czas ten zależy od konkretnego przypadku. Przeprowadzenie standardowego zabiegu zajmuje około godziny, jednak należy pamiętać, że czas ten może się wydłużyć, jeśli pojawi się konieczność opracowania większej liczby kanałów – a niektóre zęby mają ich nawet cztery. W takiej sytuacji pełne leczenie kanałowe może rozłożyć się nawet na kilka wizyt.  

Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?

Skoro już wiesz, ile trwa leczenie kanałowe i w jaki sposób przebiega, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy się na nie zdecydować. Otóż stomatolog może zaproponować ci to rozwiązanie przy takich przypadłościach jak:

  • martwica miazgi;
  • odsłonięcie miazgi wskutek urazu zęba;
  • próchnica wtórna obejmująca opracowany ząb;
  • mikrourazy mechaniczne (np. gryzienie długopisów, nieprawidłowo założone wypełnienie);
  • narażenie zęba na bodźce świetlne, termiczne czy radioaktywne, które wywołują stan zapalny lub martwicę miazgi;
  • zmiany okołowierzchołkowe widoczne na RTG;
  • nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe.

A jak rozpoznać, czy ząb jest do leczenia kanałowego jeszcze przed wizytą u stomatologa? Postawienie diagnozy w domowych warunkach jest nieco utrudnione, ponieważ – jak już zostało podkreślone – jednym z jej etapów jest wykonanie RTG, jednak do szybkiego skontaktowania się ze specjalistą powinny skłonić cię takie objawy jak intensywny ból zęba, silna reakcja na zimne lub gorące pokarmy i napoje oraz obrzęk w okolicy dziąsła bądź zmiana jego koloru. Inne sygnały, które powinny wzbudzić twoją czujność, to głęboki ubytek, nadmierna ruchomość zęba oraz przetoka zębowa, która zwykle przybiera postać wybrzuszenia na dziąśle. A kiedy jest za późno na leczenie kanałowe? Na przykład wtedy, gdy przewlekły stan zapalny spowoduje zniszczenie kości w obrębie korzeni.

Jeśli symptomy, z którymi się zmagasz, bardzo cię niepokoją lub ból zęba daje ci się mocno we znaki, ale nie masz możliwości udania się do swojego dentysty, możesz skorzystać z usług platformy telemedycznej, takiej jak Med24. Dzięki niej otrzymasz nie tylko fachową poradę stomatologiczną – i to bez wychodzenia z domu – ale również e-receptę na leki, które ulżą ci w bólu. Takie rozwiązanie przyda ci zarówno przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, jak i w trakcie jego trwania, zwłaszcza jeśli będzie potrzebował konsultacji ze stomatologiem pomiędzy wizytami w gabinecie, a twój lekarz nie udziela porad przez telefon.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Wiele osób na myśl o leczeniu kanałowym dostaje gęsiej skórki, ponieważ zabieg ten jawi im się jako bolesny i nieprzyjemny. I tak naprawdę trudno się temu dziwić – w końcu polega on nie tylko na usunięciu próchnicy i założeniu wypełnienia, ale również wykonaniu dość skomplikowanych czynności w jego kanałach. 

Czy leczenie kanałowe boli, jak powszechnie się uważa? Dobra wiadomość jest taka, że obecnie stosowane znieczulenie umożliwia jego przeprowadzenie w sposób komfortowy i całkowicie bezbolesny. Oczywiście mogą zdarzyć się pewne odstępstwa od reguły – znieczulenie może nie zadziałać prawidłowo na przykład wtedy, gdy stan zapalny jest mocno zaawansowany. 

Podanie pacjentowi preparatu znieczulającego jest niekiedy niemożliwe, np. z powodu uczulenia lub choroby. W takiej sytuacji alternatywą dla iniekcji jest zastosowanie starszej metody, a mianowicie dewitalizacji, potocznie nazywanej zatruciem zęba. Środek dewitalizujący należy nosić do momentu, aż zainfekowana miazga przestanie dawać dolegliwości bólowe, czyli przez około 2-3 tygodnie. 

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego zęba

Czy istnieją przeciwwskazania do leczenia kanałowego? Odpowiedź brzmi tak, ale warto przy tym zaznaczyć, że kwestię tę rozpatruje się indywidualnie. Takim przeciwwskazaniem może, ale wcale nie musi, być m.in. znaczne zniszczenie korony zęba uniemożliwiające jej odbudowę, niedrożność lub zakrzywienie kanału, duże rozchwianie zęba, rozległy ubytek kości oraz podłużne i skośne złamania korzeni. Na szczęście współczesne metody leczenia i dostępne narzędzia pozwalają uporać się z problemami, które jeszcze kilka lat temu były niemożliwe do rozwiązania.

Podobnie sprawa ma się w przypadku niektórych chorób, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z wtórnym leczeniem kanałowym. Taki zabieg nie zawsze może zostać przeprowadzony u osób, u których wzrasta ryzyko infekcyjnego zapalenia wsierdzia(stan zapalny jamy serca) oraz tych, które już je niegdyś przebyły. Przeszkodą mogą być także inne choroby serca oraz schorzenia nerek, wątroby i stawów czy zaburzenia endokrynologiczne. Przed podjęciem leczenia pacjenci borykający się z poważnymi przypadłościami powinni skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. 

Leczenie kanałowe – jakie mogą być powikłania?

Jak każda procedura medyczna leczenie kanałowe może nieść za sobą pewne skutki uboczne. Do tych najbardziej powszechnych należą dolegliwości bólowe, obrzęk lub – nieco rzadziej – ropień. Nie ma jednak powodów do obaw – nieprzyjemne odczucia są najczęściej następstwem podrażnienia tkanek w trakcie zabiegu i zwykle ustępują po kilku dniach. Jeśli będą utrzymywać się zbyt długo lub coraz bardziej się nasilać, koniecznie skontaktuj się ze swoim dentystą lub stomatologiem dostępnym w Med-24.com.pl

Innym działaniem niepożądanym jest osłabienie zęba, a co za tym idzie – zwiększenie jego podatności na złamania i kruszenie. Ponadto warto mieć na uwadze fakt, że z czasem może on ściemnieć, jednak jest to naturalne zjawisko, z którym mamy do czynienia wtedy, gdy podczas leczenia do kanalików zębiny dostanie się krew lub pozostaną w nim resztki miazgi. Na jego kolor mogą wpłynąć także wprowadzane do jego wnętrza substancje chemiczne.

Niektóre powikłania po leczeniu kanałowym bywają wynikiem błędów lekarskich. Pośpiech lub nieuwagę stomatologa może skończyć się niedokładnym opracowaniem, oczyszczeniem i wypełnieniem kanału, a nawet jego przepełnieniem lub złamaniem narzędzia w jego wnętrzu. Ponadto zdarzają się uszkodzenia lub pęknięcia korony oraz perforacje kanału bądź dna komory zęba. To właśnie dlatego najlepiej stawiać na sprawdzone i dobrze wyposażone gabinety, jeśli czeka cię leczenie kanałowe – cena nie powinna grać tutaj pierwszorzędnej roli.

 

 

Bibliografia: 

https://mojastomatologia.pl/baza-wiedzy/leczenie-kanalowe-zeba-etapy/

https://dentysta.eu/przeciwwskazania-do-leczenia-kanalowego

https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107911,leczenie-kanalowe

https://kolodent.pl/leczenie-kanalowe/

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć