Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Telemedycyna

Jakie korzyści wynikają z posiadania e-recepty?

Online consultation

E-recepta przyśpiesza i ułatwia proces przepisywania i wykupu leków. Od momentu jej wprowadzenia pacjenci nie muszą już osobiście stawiać się w gabinecie – wizyta może odbyć się przez telefon lub w postaci wideokonferencji, a lekarz przepisze leki zdalnie. W aptece pokażesz wygenerowany 4-cyfrowy kod lub kod QR i szybko zrealizujesz receptę. Poznaj wszystkie plusy e-recepty i dowiedz się jak najlepiej skorzystać z tego nowoczesnego rozwiązania.

Umów e-wizytę

Spis treści:

  1. Czym jest e-recepta
  2. Plusy e-recepty – elektroniczna recepta wydana podczas e-wizyty tak samo ważna jak z gabinetu lekarskiego
  3. Zalety posiadania e recepty – przechowywanie w IKP
  4. Poprawność danych w wystawionej e-recepcie
  5. Jakie są wymagania do e-recepty?
  6. E-recepta – jak to działa?

Czym jest e-recepta?

E-recepta to cyfrowy odpowiednik tradycyjnej recepty na papierze. Jest to dokument zawierający informacje o lekach, które lekarz przepisuje pacjentowi, ale zamiast drukować go na papierze, lekarz wysyła go elektronicznie do ogólnokrajowej bazy danych. E-receptę zrealizujesz we wszystkich aptekach w Polsce.

Po przeprowadzeniu konsultacji lekarz zdecyduje, jaki lek jest dla Ciebie najodpowiedniejszy, wprowadzi te dane do systemu, generując e-receptę. Zamiast dostarczać pacjentowi fizyczny dokument, lekarz poda pacjentowi unikalny numer e-recepty, zwany kodem e-recepty. Ten kod będzie potrzebny, aby odebrać leki z apteki.

Recepta elektroniczna zyskała na popularności ze względu na konsultacje lekarskie online. Lekarz wydaje ją na odległość i jest możliwa do zrealizowania od zaraz, we wszystkich aptekach w Polsce. Nie musisz osobiście jechać po receptę do lekarza. Po zakończonej e-wizycie od razu kup swoje leki i rozpocznij leczenie. Co ważne - jest tak samo ważna, jak ta uzyskana w gabinecie stacjonarnym.

Plusy e-recepty – elektroniczna recepta wydana podczas e-wizyty tak samo ważna jak z gabinetu lekarskiego

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy e-recepta, którą otrzymujesz podczas konsultacji online, jest równie ważna jak ta, którą otrzymałeś osobiście od lekarza? Tak - e-recepta, niezależnie od tego, czy jest przepisywana podczas wizyty twarzą w twarz, czy w trakcie konsultacji online, ma taką samą moc prawną i ważność.

Lekarz, podczas wizyty online, przeprowadza tę samą ocenę zdrowia pacjenta, jak podczas osobistej konsultacji. Na podstawie tej oceny lekarz może przepisać leki, które są potrzebne, i wystawić e-receptę.

Niezależnie od tego, czy e-recepta jest wystawiona podczas wizyty online, czy w gabinecie, jest ona przechowywana w tej samej ogólnokrajowej bazie danych. Farmaceuci nie mają informacji o tym, czy recepta została przepisana podczas konsultacji online, czy w gabinecie - dla nich ważne są tylko informacje o leku i dawkowaniu. W praktyce, nie ma różnicy w procesie realizacji e-recepty - obie są łatwe do zrealizowania w dowolnej aptece obsługującej e-recepty.

Zalety posiadania e recepty – przechowywanie w IKP

Internetowe Konto Pacjenta to aplikacja, która umożliwia pacjentom dostęp do swoich danych zdrowotnych online. W IKP można przeglądać swoje dane medyczne, w tym wyniki badań, historię chorób, a także e-recepty.

Korzystanie z e-recepty za pośrednictwem aplikacji IKP przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, wszystkie Twoje e-recepty są gromadzone w jednym miejscu. Po drugie, IKP pozwala Ci łatwo przeglądać szczegóły każdej e-recepty – szybko sprawdzisz, jakie leki są przepisane i jak prawidłowo je przyjmować. Po trzecie, IKP umożliwia szybką i łatwą realizację e-recepty - wystarczy pokazać kod e-recepty na swoim urządzeniu mobilnym.

Poprawność danych w wystawionej e-recepcie

System automatycznie sprawdza poprawność wprowadzonych danych, takich jak PESEL pacjenta, nazwa leku, dawka, czy częstotliwość podawania. Dzięki temu, prawdopodobieństwo wystąpienia błędów wynikających z nieprawidłowego wprowadzenia danych jest znacząco zmniejszone.

System e-recepty jest połączony z bazą danych leków zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia. To oznacza, że lekarz nie jest w stanie przepisać leku, który nie jest zarejestrowany w systemie.

Co więcej, e-recepta jest chroniona specjalnym kodem, który sprawia, że jest niemożliwe jej sfałszowanie czy zmienienie zawartych na niej informacji po jej wystawieniu. Dzięki temu pacjent otrzymuje gwarancję, że lek, który otrzyma, jest dokładnie tym, który został przepisany przez lekarza.

Możliwość dostępu do historii realizowanych e-recept | Zalety posiadania e-recepty

Za zgodą pacjenta lekarz może uzyskać dostęp do wszystkich jego wcześniejszych recept. Wgląd w historię leczenia daje lepszy obraz stanu zdrowia i pomaga ustalić skuteczny plan leczenia. W przypadku tradycyjnych recept ta procedura byłaby znacznie utrudniona.

Lekarz wystawi e-receptę na leki na choroby przewlekłe | Plusy e-recepty

Za pomocą e-recepty, lekarze mogą przepisać leki na choroby przewlekłe za pośrednictwem systemu online, co oznacza, że pacjent nie musi fizycznie pojawiać się w gabinecie. To nie tylko zwiększa komfort pacjenta, ale także znacznie ogranicza kolejki w placówkach służby zdrowia. Dodatkowo pacjent może uzyskać natychmiastową pomoc w sytuacji, gdy jego leki skończyły się, a potrzebuje przyjąć je tego samego dnia.

Jakie są wymagania do e-recepty?

Plusy e-recepty to przede wszystkim prostota jej wystawienia. Otrzymać ją może każdy pacjent – wystarczy podać lekarzowi swój PESEL. Podobnie jak w przypadku zwolnienia elektronicznego, decyzję o wystawieniu recepty elektronicznej podejmuje specjalista na podstawie wywiadu, historii chorób, objawów, wyników badań, a w przypadku leków przyjmowanych na stałe, na podstawie zaświadczenia od lekarza o ich zażywaniu.

E-recepta – jak to działa?

1. Lekarz elektronicznie wystawi i podpisze e-receptę. Leki zostaną przepisane Ci w gabinecie lub podczas teleporady. Nie musisz osobiście stawiać się u lekarza, a recepta wciąż będzie ważna.

2. E-receptę otrzymasz drogą elektroniczną lub otrzymasz od lekarza wydruk. Obydwie wersje zawierają kod, który należy podać w aptece. Jeśli zdecydujesz się na kod otrzymany drogą elektroniczną, recepta pojawi się na Twojej skrzynce e-mail lub dostaniesz SMS.

3. Teraz wystarczy udać się do apteki. Farmaceuta zrealizuje e-receptę skanując kod z wydruku lub wpisze kod z SMS i Twój numer PESEL. Najwygodniejszą formą realizacji e-recepty jest trzecia opcja, czyli skanowanie kodu QR z aplikacji IKP. Dzięki niej nie musisz podawać numeru PESEL, a proces wydawania leków przyśpieszy się.

 

Teraz otrzymasz już swoje leki. W wiadomości SMS, aplikacji lub na wydruku informacyjnym powinny znaleźć się zalecenia od lekarza, jak należy odpowiednio je przyjmować.

 

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć