Wyjeżdżasz na wakacje do innego kraju? A może czeka cię zagraniczny wyjazd służbowy? Niezależnie od tego, w jakim celu i dokąd się udajesz, warto zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia nagłych problemów zdrowotnych. Poza wykupieniem prywatnego ubezpieczenia jedną z możliwości jest wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czym dokładnie jest karta EKUZ? Wniosek online czy wypełniony ręcznie – w jaki sposób możesz się o nią ubiegać? I jak uzyskać ją dla swojego dziecka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!
Wizyta Express
Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)
Wizyta od 59 zł
Wizyta Standard
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 59 zł
Czym jest EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Najprościej rzecz ujmując, jest to dokument, który upoważnia cię do korzystania z usług publicznej opieki zdrowotnej poza granicami Polski. Umożliwia ci ona uzyskanie pomocy medycznej na takich samych zasadach, jakie obowiązują ubezpieczonych obywateli kraju, w którym przebywasz. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że nie jest ona honorowana w każdym państwie bez wyjątku, a rodzaje świadczeń, które obejmuje, mogą różnić się w zależności od konkretnego miejsca.
W jakich miejscach na świecie możesz posługiwać się EKUZ? Karta ta honorowana jest w większości krajów Unii Europejskiej, włączając w to Niemcy, Belgię, Austrię, Bułgarię, Litwę, Łotwę, Danię, Estonię, Portugalię, Słowację, Słowenię, Włochy, Węgry, Chorwację, Cypr, Francję, Finlandię, Holandię oraz Czechy. Ponadto możesz korzystać z niej w krajach EFTA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, tj. w Liechtenstein, Islandii, Szwajcarii i Norwegii, a także w Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii. Warto zaznaczyć, że karta EKUZ akceptowana jest również na terenach zamorskich, takich jak Gujana Francuska, Saint-Pierre i Miquelon, Gwadelupa, Martynika, Reunion (Francja), Madera, Azory (Portugalia) oraz Majorka i Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania). Nie obowiązuje ona natomiast w Watykanie, San Marino, Monako oraz na wyspie Man i Wyspach Normandzkich.
Jakie dane zawiera EKUZ? Karta ta wygląda tak samo w każdym państwie członkowskim EFTA oraz UE i zawiera takie dane jak imię, nazwisko i data urodzenia jej posiadacza, osobisty numer identyfikacyjny, data ważności, numer logiczny, akronim instytucji właściwej oraz kod ISO państwa członkowskiego UE/EFTA wydającego kartę.
Karta EKUZ wydawana jest na okres od 2 miesięcy do nawet 20 lat. Dwumiesięczna data ważności obowiązuje m.in. osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy, natomiast na 20 lat otrzymują ją emeryci pobierający świadczenia emerytalne, po osiągnięciu stosownego wieku. Uczniowie, studenci i doktoranci z kolei mogą liczyć na okres ważności wynoszący 18 miesięcy, z kolei osoby prowadzące działalność rolniczą/pozarolniczą mają możliwość korzystania z niej przez 3 lata. Jeszcze inaczej sprawa wygląda w przypadku kobiet w trakcie połogu, którym karta EKUZ przyznawana jest na 45 dni.
Przedłużenie okresu ważności karty EKUZ nie jest możliwe – jeśli termin ten został przekroczony, można po prostu ubiegać się o wydanie nowego dokumentu.
Komu przysługuje karta EKUZ? Może zostać ona wydana wyłącznie osobom odprowadzającym składki zdrowotne do Narodowego Funduszu Zdrowia. Wyjątkiem od tej reguły są osoby nieubezpieczone chronione prawem, do których zaliczają się m.in. kobiety w ciąży. Można również ubiegać się o kartę EKUZ dla dziecka do 18. roku życia, jeśli zostało ono zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica.
Pamiętaj, że można utracić prawo do posługiwania się EKUZ, nawet jeśli termin ważności karty jeszcze nie upłynął. Dzieje się tak w momencie, gdy jej posiadacz nie ma już uprawnień do korzystania ze świadczeń medycznych finansowanych przez NFZ, np. wskutek zawieszenia działalności gospodarczej, zakończenia pracy na umowie, przebywania na bezpłatnym urlopie, utraty statusu osoby bezrobotnej oraz rozwiązania umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Wizyta od 59 zł
Podczas konsultacji może zostać wystawione zwolnienie lekarskie, a także gdy lekarz stwierdzi taką konieczność – recepta.
Zanim dowiesz się, jak wyrobić kartę EKUZ, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy może ci się ona przydać. Najprościej rzecz ujmując, możesz posłużyć się nią w momencie, gdy podczas pobytu za granicą dosięgnie cię kryzys zdrowotny, np. wypadek, kontuzja czy choroba, która wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Oczywiście świadczenia nie przysługują ci jedynie w nagłych przypadkach – po pomoc medyczną możesz udać się również wtedy, gdy zmagasz się z przewlekłym schorzeniem i musisz zostać poddany tlenoterapii, dializie nerek, chemioterapii czy innym niezbędnym zabiegom. Należy jednak podkreślić, że w takiej sytuacji konieczne jest ustalenie szczegółów z wybraną placówką jeszcze przed wyjazdem.
Nieco inaczej sprawa wygląda w momencie, gdy korzystanie z zabiegów lub innych świadczeń jest głównym celem twojego wyjazdu. Niestety EKUZ nie uwzględnia kosztów związanych z leczeniem planowanym – jak już zostało podkreślone, umożliwia ona jedynie otrzymanie pomocy lekarskiej w sytuacjach niezbędnych z medycznego punktu widzenia, przy uwzględnieniu ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz przewidywanego czasu jego pobytu w danym państwie. Warto dodatkowo zaznaczyć, że nie na wszystkie świadczenia możesz liczyć, posiadając kartę EKUZ – za niektóre z nich trzeba ponieść koszty we własnym zakresie. Najczęściej dotyczy to pobytów w szpitalu, wizyt w prywatnych placówkach oraz leczenia stomatologicznego.
Jesteś właśnie na wyjeździe i potrzebujesz pomocy medycznej? Jak w takim razie skorzystać z karty EKUZ? Po udaniu się do przychodni musisz okazać dokument świadczeniodawcy. Dodatkowo możesz zostać poproszony o przedłożenie dowodu osobistego lub paszportu, aby pracownicy przychodni lub szpitala mogli zweryfikować poprawność twoich danych. Nie zapominaj, że masz takie same prawa jak każdy ubezpieczony obywatel kraju, w którym aktualnie przebywasz. Jeśli placówka wystawi ci rachunek i obciąży cię kosztami, których nie powinieneś ponosić z własnej kieszeni, możesz ubiegać się o ich zwrot w Narodowym Funduszu Zdrowia lub w tożsamej instytucji funkcjonującej w miejscu twojego pobytu.
Wniosek o kartę EKUZ możesz złożyć na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest pobranie, wypełnienie i złożenie go w oddziale NFZ lub wydrukowanie go w domu i wysłanie na adres pocztowy odpowiedniej placówki. Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest wypełnienie dokumentu za pośrednictwem ePUAP – wystarczy zalogować się na swoje konto i z katalogu spraw wybrać zakładkę ZDROWIE. Po wykonaniu tych kroków intuicyjny system poprowadzi cię przez kolejne etapy całego procesu.
Inną platformą, za pośrednictwem której możesz ubiegać się o kartę EKUZ online, jest twoje Internetowe Konto Pacjenta – jedyne, co musisz zrobić, to wejść w zakładkę MOJE KONTO, znaleźć informację o swoim ubezpieczeniu zdrowotnym i kliknąć przycisk ZŁÓŻ WNIOSEK. Jeśli planujesz wdrożyć jedną z dwóch ostatnich opcji, będziesz mieć możliwość śledzenia statusu sprawy na stronie nfz.gov.pl.
Wiele osób zastanawia się, czy za wyrobienie powyższego dokumentu należy uiścić jakąkolwiek opłatę. Warto zapamiętać, że złożenie wniosku EKUZ i odebranie karty w oddziale NFZ jest całkowicie bezpłatne.
Stało się – wypełniłeś formularz EKUZ online lub zaniosłeś go w formie papierowej do placówki. Ile czasu musisz czekać na wydanie dokumentu? W przypadku drugiej opcji otrzymasz go od ręki. Jeśli natomiast zdecydowałeś się na skorzystanie z platformy ePUAP lub IKP, na rozpatrzenie wniosku musisz poczekać do 5 dni roboczych (poza sezonem wakacyjnym) lub do kilkunastu dni roboczych (w sezonie wakacyjnym). Po wydaniu pozytywnej decyzji karta EKUZ zostanie wysłana do ciebie pocztą, na adres wskazany w formularzu.
Kartę EKUZ powinieneś odebrać osobiście. Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie stawić się w oddziale lub delegaturze NFZ, możesz upoważnić do tego inną osobę. Należy to zrobić pisemnie, najlepiej posługując się wzorem dostępnym na stronie rządowej.
Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 59 zł
Zgubiłeś swój dokument lub ci go skradziono? Na szczęście istnieje wyjście z tej sytuacji, niezależnie od tego, czy jesteś jeszcze w kraju, czy już przekroczyłeś granicę. Jeśli wciąż przebywasz w Polsce, sprawa jest prosta – możesz poprosić o wydanie kolejnej karty EKUZ, składając przy tym pisemne oświadczenie o jej kradzieży lub zagubieniu. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy przydarzy ci się to już w trakcie wakacji – wtedy powinieneś skontaktować się z wojewódzkim oddziałem NFZ i poprosić o dostarczenie certyfikatu tymczasowo zastępującego kartę EKUZ. Na decyzję dotyczącą jego wydania będziesz musiał poczekać do 3 dni roboczych od momentu zgłoszenia.
Skoro znasz już całą procedurę ubiegania się o kartę EKUZ, warto dowiedzieć się, w jaki sposób wypełnić sam wniosek. Na szczęście jest to niezwykle proste, ponieważ formularz nie wymaga podawania zbyt wielu informacji – jest on podzielony na kilka części, w których musisz wpisać kolejno swoje dane (PESEL, data urodzenia, imię, nazwisko, telefon/e-mail), status (osoba ubezpieczona, członek rodziny osoby ubezpieczonej, osoba nieubezpieczona z prawem do świadczeń) oraz adres do doręczeń, jeśli zdecydujesz na złożenie wniosku EKUZ online lub za pośrednictwem tradycyjnej poczty. Niezbędne będzie także podanie aktualnej daty i złożenie podpisu. Na uwagę zasługuje fakt, że formularze dotyczące wyjazdu turystycznego i służbowego nieco się od siebie różnią.
Wiele osób zakłada, że z jednej karty EKUZ może korzystać cała rodzina. Niestety nic bardziej mylnego – każdy jej członek powinien posiadać własny dokument i dotyczy to również nieletnich. Podobnie jak w przypadku dorosłych możesz ubiegać się o EKUZ dla dziecka online lub w placówce. Podczas wypełniania wniosku w rubryce z danymi należy podać jego dane, a w dalszej części formularza zaznaczyć „Członek rodziny osoby ubezpieczonej”. Pamiętaj, że to ty jako rodzic składasz na nim podpis, zatem możesz odebrać gotowy dokument bez obecności czy pełnomocnictwa swojej pociechy.
Potrzebujesz karty EKUZ dla dziecka, ale nie masz możliwości dopełnienia wszystkich formalności? Na szczęście nie musisz robić tego osobiście – wystarczy, że upoważniasz do tego wybraną przez siebie osobę. Pamiętaj jednak, że nie może ona niczego zrobić bez twojej zgody – aby umożliwić jej bezproblemowe przejście przez cały proces, musisz udzielić jej pisemnego upoważnienia, które następnie musi zostać przedłożone w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Dokładnie w tym, w którym składany jest wniosek o kartę EKUZ.
Ubezpieczenie turystyczne czy karta EKUZ dla dziecka – z której opcji lepiej skorzystać? Nie ulega wątpliwości, że EKUZ to wręcz niezbędny dokument w trakcie zagranicznego wyjazdu, zwłaszcza jeśli wybierasz się na niego z osobą nieletnią. Jednak – jak już zostało podkreślone – ta forma ubezpieczenia nie jest pozbawiona wad. Nie zapewni ona ani tobie, ani twojemu dziecku pełnej opieki zdrowotnej, jeśli będzie wykraczała poza zakres refundowanych usług medycznych. W tej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem będzie dodatkowe wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego – nie obciąży ono nadmiernie twojego portfela i uchroni cię przed ewentualnymi wydatkami, które bywają naprawdę ogromne. Takie podwójne zabezpieczenie jest szczególnie wskazane w przypadku dzieci, które są bardziej podatne na kontuzje czy choroby.
Pamiętaj! Niezależnie od tego, w jakim kraju przebywasz, możesz skorzystać z szybkich porad internistyczno - pediatrycznych w Med24. E-wizyta będzie przeprowadzona po polsku!
Bibliografia:
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.