Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie
Problemy sezonowe

Kaszel, gorączka i zapalenie gardła – czy to wirus RSV i dlaczego w jego przypadku wskazana jest konsultacja lekarska?

Kaszel, gorączka i zapalenie gardła – czy to wirus RSV?

Sezon jesienno-zimowy sprzyja częstym infekcjom układu oddechowego. Nic zatem dziwnego, że praktycznie bez przerwy masz kontakt z patogenami. Wiedz, że jednym z tych najpowszechniejszych, wywołujących uporczywe dolegliwości jest wirus RSV. Dotyka on zwykle dzieci poniżej 5. roku życia, jednak nierzadko pojawia się także u dorosłych. W tym artykule odpowiemy Ci, dlaczego warto skonsultować je z internistą lub pediatrą i jakie kroki podjąć, aby uchronić się przed zakażeniem wirusem RSV.

Zauważyłeś u siebie lub swojej pociechy objawy przypominające przeziębienie?

Umów konsultację z Internistą lub Pediatrą online

Teleporada to wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko skonsultować się ze specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu.

Wizyta Express

Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)

Umów Wizytę Express

Wizyta od 99 zł

 Wizyta Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta od 89 zł

Spis treści:

  1. Kaszel, gorączka i obrzęk śluzówek, czyli najczęstsze objawy RSV
  2. Jak internista może pomóc w leczeniu RSV?
  3. Wirus RSV a przeziębienie – dlaczego nie warto diagnozować się samodzielnie?
  4. Nie odkładaj konsultacji na później! Komplikacje związane z wirusem RSV
  5. Zapobieganie RSV, czyli jak skutecznie ustrzec się przed chorobą?

Kaszel, gorączka i obrzęk śluzówek, czyli najczęstsze objawy RSV

Pogorszone samopoczucie, spadek sił witalnych, pieczenie w gardle i zakatarzony nos to oznaki, które zganiasz na karb sezonu jesienno-zimowego? Jeśli tak właśnie jest, wiedz, że nie powinieneś bagatelizować swojego samopoczucia – może ono być wynikiem infekcji wirusem RSV, czyli jednego z najpowszechniejszych patogenów atakujących ludzkie drogi oddechowe. 

Jakie są najczęstsze objawy RSV? Warto zapamiętać, że przypominają one niegroźne przeziębienie i obejmują:

  • katar,
  • ból gardła,
  • kaszel,
  • senność,
  • przyspieszone tętno,
  • obrzęk śluzówki nosa,
  • gorączkę,
  • ogólne pogorszenie samopoczucia,
  • ból głowy,
  • zmęczenie.

Powyższy patogen jest szczególnie niebezpieczny dla osób obciążonych chorobami układu krążenia i oddechowego, a także pacjentów z niedoborami odporności i chorobami nowotworowymi. W ich przypadku mogą pojawić się dodatkowe symptomy, w tym:

  • bardzo wysoka gorączka,
  • dreszcze,
  • duszności,
  • świsty oddechowe,
  • ból klatki piersiowej,
  • zwiększona częstość oddechów,
  • kaszel produktywny,
  • sinica.

WARTO WIEDZIEĆ!

W niektórych przypadkach infekcja wywołana wirusem RSV przebiega całkowicie bezobjawowo.

Jak internista może pomóc w leczeniu RSV?

Zauważyłeś u siebie wyżej wymienione objawy RSV, ale nie wiesz, do kogo udać się po pomoc? W Twoim wypadku wskazana będzie wizyta u internisty, który jest specjalistą od szeroko pojętych chorób wewnętrznych. Oceni on Twoje samopoczucie i zdecyduje o wdrożeniu odpowiedniej ścieżki leczenia.

Lekarz może postawić diagnozę RSV po zleceniu testów laboratoryjnych. Do tych najczęściej wykorzystywanych należy oznaczenie konkretnego antygenu w wymazie z gardła i nosa, który umożliwia szybkie potwierdzenie ostrej fazy infekcji. Pozostałe narzędzia diagnostyczne to badanie przeciwciał w klasie IgA, IgM i IgG w surowicy krwi oraz metoda PCR na podstawie materiału z górnych dróg oddechowych. Pamiętaj, aby poważnie podejść do tematu wizyty u internisty – dokładne opisanie Twoich dolegliwości będzie kluczowe i w wielu przypadkach wystarczy do postawienia adekwatnej diagnozy zakażenia wirusowego.

Nie musisz, a nawet nie powinieneś uciekać się do leczenia RSV na własną rękę – internista z Med24 z chęcią przyjrzy się Twoim symptomom i szybko dobierze trafną i skuteczną farmakoterapię. Nie tylko przepisze Ci on leki, ale także oceni Twoją zdolność do pracy – jeśli Twoje samopoczucie utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, możesz ubiegać się o e zwolnienie, a razie konieczności zostanie przepisana recepta. Dlaczego każdy przypadek wirusa RSV wymaga fachowego rozpoznania? Odpowiedź brzmi – ze względu na potencjalne powikłania, o których więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę Express

Umów Wizytę Standard

Wirus RSV a przeziębienie – dlaczego nie warto diagnozować się samodzielnie?

Nie jesteś pewien, co tak naprawdę Ci dolega? Wiedz, że problem samodzielnej właściwej oceny własnego samopoczucia dotyka wielu pacjentów – a to wszystko z powodu objawów RSV, które nierzadko przypominają te charakterystyczne dla klasycznego przeziębienia. 

Dlaczego tak trudno odróżnić od siebie zapalenie nosogardła i wirus RSV? Po pierwsze obie choroby wywoływane są przez ten sam typ patogenu, który przenosi się drogą kropelkową. Ponadto zasiedlają one ten sam obszar układu oddechowego, prowadząc do zazębiających się symptomów. Dodatkową przeszkodą jest to, że ich oznaki pokrywają się z pozostałymi infekcjami sezonowymi, w tym grypą i Covid-19. To właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa ze specjalistą, który oceni Twój stan zdrowia.

Omawiając kwestię powyższych przypadłości, należy także wziąć pod uwagę najmłodszych pacjentów. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, diagnoza RSV u dzieci musi być postawiona przez doświadczoną osobę. Jeśli zauważyłeś, że samopoczucie Twojego dziecka pogarsza się z dnia na dzień, nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem. 

Pamiętaj, że nie musisz narażać swojego maluszka na spędzanie długich godzin w poczekalni z innymi chorymi. Specjaliści z Med24 chętnie wesprą Cię w trudnej sytuacji i ocenią stan zdrowia Twojej pociechy – i to bez potrzeby wizyty w gabinecie lekarskim. Wystarczy, że zarejestrujesz się u naszego pediatry online, który wybierze najskuteczniejszą ścieżkę leczenia małego pacjenta.

WARTO WIEDZIEĆ!

Utrata smaku i węchu to objaw, który jest głównie kojarzony z Covid-19. Należy jednak podkreślić, że może on być efektem grypy sezonowej, wirusa RSV, a nawet zwykłego przeziębienia.

Nie odkładaj konsultacji na później! Komplikacje związane z wirusem RSV

Wielu pacjentów zastanawia się, czy wirus RSV jest niebezpieczny. Otóż najczęściej ma on łagodny przebieg, dzięki czemu nie prowadzi do długofalowych konsekwencji zdrowotnych. Warto jednak mieć na uwadze, że jego najpowszechniejszym powikłaniem jest ostre zapalenie ucha środkowego, które daje o sobie znać pod postacią gorączki, pulsującego bólu ucha oraz upośledzenia słuchu. 

Należy być świadomym, że poza zapaleniem ucha środkowego wirus RSV niekiedy prowadzi do znacznie poważniejszych problemów natury medycznej, a mianowicie zapalenia mięśnia sercowego. Odczuwasz ból w klatce piersiowej, duszności i wszechogarniające Cię zmęczenie? W takim razie nie zwlekaj i jak najszybciej umów się na wizytę u internisty, ponieważ zdrowie masz tylko jedno.

Umów konsultację z Internistą online

Wizyta Express

Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)

Umów Wizytę Express

 Wizyta Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta od 89 zł

gynecologist

Nie odkładaj konsultacji na później! Komplikacje związane z wirusem RSV

Okres pomiędzy październikiem a kwietniem to czas, który nie sprzyja zachowaniu pełni zdrowia. Każdego dnia spotykasz zakatarzone osoby? Masz wrażenie, że połowa pasażerów Twojego autobusu kicha i kaszle bez opamiętania? Wiedz, że możesz podjąć konkretne kroki, które zminimalizują ryzyko transmisji wirusa RSV.

Zapobieganie RSV polega przede wszystkim na ograniczeniu kontaktu z zainfekowanymi osobami. Ze względu na to, że patogen ten przenosi się drogą kropelkową, dobrym pomysłem jest pamiętanie o higienie, w tym dokładne mycie rąk. Zachowaj również dystans w miejscach publicznych, unikaniu dużych skupisk ludzi oraz noszeniu jednorazowej maseczki. Rodzice powinni także jak najczęściej dezynfekować zabawki swoich pociech.

W kontekście ochrony przed powyższą infekcją należy też wspomnieć o szczepionce, która pozwala organizmowi na wytworzenie specyficznych przeciwciał przeciwko omawianemu patogenowi. Spodziewasz się dziecka? W takim razie miej na uwadze, że immunoglobuliny są w stanie przeniknąć przez łożysko, zapewniając maluszkowi aż 6-miesięczną ochronę po narodzinach.
 

Bibliografia:

Kapusta K., Sopińska M., Kalicki B., Zakażenie RSV a nawrotność obturacji dróg oddechowych u dzieci, 2016.

Cegielska K., Pogonowska M., Kalicki B., Analiza zakażeń syncytialnym wirusem oddechowym u dzieci w wieku do 24. miesiąca życia, hospitalizowanych w Klinice Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej Wojskowego Instytutu Medycznego na przełomie lat 2016-2017, 2018.

Zalecenia Krajowego Konsultanta w dziedzinie Pediatrii oraz Neonatologii w zakresie zasad zapobiegania zakażeniom wirusa RS w grupach wysokiego ryzyka, 2012.

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=6241

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online