Spis treści:
Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów, z którym osoby dorosłe zgłaszają się do lekarza. Nie można go lekceważyć, zwłaszcza gdy trwa długo, jest intensywny, występują dodatkowe objawy. Może sygnalizować poważne choroby, astmę, POChP, raka płuc. Samodzielne leczenie kaszlu tylko utrudnia diagnozę i prowadzi do komplikacji zdrowotnych. Kaszel u dorosłych nie tylko wpływa negatywnie na jakość życia, ale niektóre jego formy są zakaźne dla innych. Wczesna diagnoza umożliwia pełne wyleczenie i szybki powrót do zdrowia. W artykule opiszemy rodzaje kaszlu, odpowiemy, dlaczego kaszel nasila się wieczorem, co pomaga na kaszel oraz jak wyleczyć kaszel.
Pamiętaj, że na Med24 możesz szybko umówić się na konsultacje lekarską z możliwością otrzymania recepty online, a w razie konieczności także L4 online. Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!
Kaszel ostry jest krótkotrwały i utrzymuje się do 3 dni. Jego najczęstsze źródła to infekcje wirusowe, przeziębienie lub grypa. Z kolei przewlekły kaszel, trwający dłużej niż 8 tygodni, może wynikać z różnych stanów, takich, jak: astma, POChP, refluks żołądkowo-przełykowy, czy infekcje dolnych dróg oddechowych.
Suchy kaszel, bez wydobywającej się wydzieliny, wynika z podrażnienia dróg oddechowych, alergii, czy infekcji wirusowych lub jest jednym ze skutków ubocznych niektórych leków np. na nadciśnienie.
Kaszel z obecnością śluzu lub plwociny, czyli mokry jest spowodowany przez infekcje bakteryjne, lub przewlekłe choroby albo zapalenie oskrzeli. Nocny kaszel może wywoływać refluks żołądkowo-przełykowy, zastoinową niewydolność serca, lub astmę. Kaszel z krwią jest objawem poważnych chorób, takich jak rak płuc, gruźlica czy zapalenie płuc.
Kaszel krtaniowy może być krótkotrwały lub przewlekły, w zależności od przyczyny. Najczęściej jest spowodowany infekcjami krtani, ale także długotrwałym podrażnieniem spowodowanym przez palenie, ekspozycję na substancje drażniące, refluks żołądkowo-przełykowy, czy uszkodzenia strun głosowych. Jest suchy, chrypiący, towarzyszy mu uczucie drapania lub pieczenia w gardle. Kaszel krtaniowy, podobnie jak inne rodzaje kaszlu, wymaga dokładnej diagnozy i leczenia, szczególnie jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas.
Różne rodzaje kaszlu mają różne przyczyny i objawy, dlatego ważne jest, aby każdy przypadek kaszlu był indywidualnie zdiagnozowany i leczony. Jeżeli Twój kaszel, nie ustępuje, skonsultuj z lekarzem internistą online, który zaleci badania. Jakie to badania? Diagnostyka kaszlu obejmuje różne badania, od badania krwi, przez rentgen, do spirometrii. W zależności od objawów lekarz może zlecić badania specjalistyczne, takie jak testy alergiczne, tomografię czy bronchoskopię. Konsultacje z alergologiem, pulmonologiem czy kardiologiem, mogą być również konieczne. Odwlekanie diagnozy może prowadzić do komplikacji i wpływać negatywnie na jakość życia.
W przypadku kaszlu mokrego zaleca się jak najszybszą wizytę u lekarza. Kaszel z odkrztuszaniem może być objawem od infekcji wirusowej po przewlekłe choroby dróg oddechowych. A co można podawać w domu na kaszel mokry? Duże ilości ciepłych płynów mogą pomóc w rozrzedzeniu wydzieliny i jej odkrztuszaniu. Pomagają też herbaty z lipy, szałwii czy rumianku. Warto również wygrzać się pod kołdrą, ponieważ wysoka temperatura zmniejsza lepkość śluzu. Skuteczne mogą być gorące inhalacje z dodatkiem kilku kropli olejków: sosny, jodły, tymianku czy eukaliptusa. Leki dostępne bez recepty, czyli mukolityki i środki wykrztuśne, np. guaifenezyna, mogą pomóc w odkrztuszaniu śluzu. Pastylki do ssania łagodzą podrażnienia.
A jeśli kaszel jest duszący? Co na duszący kaszel można poradzić? Jeżeli kaszel jest duszący, pomogą inhalacje z soli fizjologicznej lub z dodatkiem olejków eterycznych. Spanie w pozycji siedzącej ułatwi oddychanie. W przypadku astmy, użycie inhalatora przyniesie szybką ulgę. Duszący kaszel może być objawem zapalenia oskrzeli, astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy zastoinowej niewydolności serca. W takich przypadkach najsensowniejszym działaniem jest szybka konsultacja z lekarzem. Kortykosteroidy w formie wziewnej lub doustnej mogą być zalecane do zmniejszenia zapalenia dróg oddechowych.
Kaszel może być objawem różnych stanów chorobowych, od łagodnych do poważnych i wymaga lekarskiej diagnozy oraz leczenia.
Są domowe sposoby i leki dostępne bez recepty przynoszące ulgę. Co na suchy kaszel pomoże?
A jeśli kaszel jest uporczywy? Co na uporczywy kaszel można poradzić? Uporczywy kaszel może być objawem różnych chorób, takich, jak:
Domowe sposoby, które pomagają to: picie dużej ilości płynów, inhalacje i gorące parówki, syropy na kaszel, które zawierają dekstrometorfan lub guaifenezynę. Pastylki do ssania, zawierające mentol. W przypadku uporczywego kaszlu trzeba przeprowadzić dodatkowe badania, takie jak badanie plwociny, rentgen klatki piersiowej, spirometria, aby wykluczyć choroby przewlekłe.
A co na kaszel krtaniowy? Jak radzić sobie z takim rodzajem kaszlu? Kaszel krtaniowy może być objawem krupu. Jest to stan zapalny krtani i tchawicy, który wywołują infekcje wirusowe. Kaszel krtaniowy może ewoluować, z początku być suchy, a potem wejść w fazę mokrą. Zmiany mogą być wynikiem postępującej infekcji lub choroby. Kaszel krtaniowy, suchy, chrypiący z uczuciem drapania czy pieczenia w gardle jest związany z początkową fazą infekcji krtani, podrażnieniem, czy afonii, czyli utracie dźwięczności głosu w wyniku choroby. Kaszel krtaniowy mokry z wydobywającą się wydzieliną, śluzem czy plwociną może być objawem przewlekłej infekcji lub zapalenia bakteryjnego. Występuje po fazie suchego kaszlu, gdy organizm zaczyna produkować więcej śluzu w reakcji na stan zapalny. Kaszel krtaniowy wymaga konsultacji medycznej. Jeśli zmiany w charakterze kaszlu są zauważalne i utrzymują się przez dłuższy czas, głos się zmienia, a chrypka się nasila, nie czekaj, tylko jak najszybciej idź do lekarza!
Sprawdź: Internista a lekarz rodzinny - jakie są różnice i kogo wybrać?
Przy każdym rodzaju kaszlu, konieczna jest wizyta u lekarza. Kaszel może być objawem różnych stanów chorobowych, od łagodnych infekcji wirusowych, reakcji alergicznych po ciężkie choroby przewlekłe. Jak wyleczyć kaszel?
A dlaczego kaszel nasila się wieczorem? W pozycji leżącej, zgromadzony śluz w drogach oddechowych jest trudniejszy do usunięcia, co prowadzi do ataków kaszlu. Mniejsza aktywność fizyczna wieczorem i spadająca temperatura podrażniają drogi oddechowe. Refluks żołądkowo-przełykowy, czy zmiany hormonalne, również mogą wpływać na nasilenie się kaszlu. Jeżeli problem utrzymuje się i męczy, zalecana jest konsultacja lekarska dla ustalenia przyczyn i skutecznego leczenia. Tylko lekarz ma wiedzę medyczną, jak wyleczyć kaszel. Może dokładnie zdiagnozować przyczyny kaszlu i zaproponować skuteczne leczenie.
Bibliografia:
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.