Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Dziecko
Zdrowie

L4 na dziecko - praktyczne informacje

L4 na dziecko - praktyczne informacje

Choroba dziecka często wiąże się dla rodziców ze sporym problemem - zwłaszcza, gdy oboje pracują zawodowo. W takich przypadkach jedno z rodziców ma jednak możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego na chore dziecko, które pozwoli zaopiekować się chorą pociechą. Chcąc dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda taka sytuacja, warto poznać czym jest L4 online na dziecko, o którym więcej dowiesz się w poniższym artykule.

 

Twoje dziecko jest chore?

Oszczędź sobie stresu, zostań w domu i zadbaj o jego zdrowie

Teleporada to wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko skonsultować się ze specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu.

L4 e-zwolnienie na dziecko Express

Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)

Umów Wizytę L4 Express

Wizyta 99 zł

Pediatra Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta 89 zł

Spis treści:

  1. Kiedy rodzic może wziąć L4 na chore dziecko?
  2. Zwolnienie na dziecko a zasiłek opiekuńczy
  3. Na jaki okres wystawiane jest zwolnienie na dziecko?
  4. Które z rodziców może wziąć L4 na dziecko?
  5. Gdzie ubiegać się o zwolnienie na chore dziecko?
  6. Czy można otrzymać e-zwolnienie na dziecko nie wychodząc z domu?

Kiedy rodzic może wziąć L4 na chore dziecko?

Zdecydowana większość rodziców aktywnych zawodowo mierzyła się choć raz z sytuacją, jaką stanowi poproszenie lekarza o zwolnienie na chore dziecko. Zwłaszcza w przypadku młodszych pociech, mniej lub bardziej poważne infekcje zdarzają się wyjątkowo często. Kiedy dzieckiem nie może zaopiekować się nikt inny lub po prostu mama lub tata chcą sprawować nad nim opiekę w tym czasie samodzielnie, jedna ze stron może poprosić o  wystawienie zwolnienia lekarskiego L4 na dziecko. Warto mieć na uwadze, że aby uzyskać wolne na dziecko, warunkiem koniecznym jest posiadanie ubezpieczenia chorobowego przez rodzica lub opiekuna. Bez tego lekarz nie będzie mógł wystawić zwolnienia, które usprawiedliwi nieobecność rodzica w pracy. Dodatkowo podczas konsultacji może zostać także wypisana recepta online, jeżeli lekarz uzna taką potrzebę. 

Umów Wizytę L4 Express

Umów Wizytę Standard

Wizyta od 89 zł

Które z rodziców może wziąć L4 na dziecko?

Zwolnienie na chore dziecko może wziąć zarówno jego mama, jak i tata - w tym przypadku nie ma to żadnego znaczenia. Warto jednak wiedzieć, że w danym momencie tylko jedno z rodziców może skorzystać z takiego zwolnienia - pod warunkiem, że w domu nie ma żadnej innej dorosłej osoby, która mogłaby zająć się chorym dzieckiem. Istnieje jednak kilka wyjątków od tej zasady. Zwolnienie na chore przysługuje jednocześnie obojgu rodzicom, jeżeli:

  • dziecko ma mniej niż 2 lata
  • osoba, która opiekowała się dzieckiem na co dzień, np. opiekunka, jest niezdolna do pracy
  • w domu jest osoba, która całkowicie nie może pracować i nie może zająć się chorym dzieckiem
  • dwójka lub więcej dzieci wymaga opieki, z czego jedno z nich przebywa w szpitalu

W pozostałych niż wyżej wymienione sytuacjach, wniosek o zwolnienie chorobowe może złożyć wyłącznie jedno z rodziców lub opiekunów chorego dziecka.

 Gdzie ubiegać się o zwolnienie na chore dziecko?

Opieka na chore dziecko może być wymagana zarówno w przypadku różnego rodzaju infekcji, jak i poważniejszych chorób. Zwolnienie L4 na dziecko może wystawić lekarz pierwszego kontaktu, czyli lekarz rodzinny lub pediatra. Jeśli dziecko jest chore i wymaga opieki, rodzic powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu jak najszybciej po wystąpieniu objawów choroby. Lekarz oceni stan zdrowia dziecka i jeśli uzna to za konieczne, wystawi zwolnienie lekarskie na określony czas. W przypadku długotrwałej choroby, rodzice mogą również skonsultować się z lekarzem specjalistą, który również upoważniony jest do wystawiania zwolnień lekarskich dla dziecka. W przypadku konieczności przedłużenia zwolnienia lekarskiego dla chorego dziecka, rodzic powinien skontaktować się z lekarzem, który wystawił oryginalne zwolnienie. Lekarz przeprowadzi kolejną ocenę stanu zdrowia dziecka i podejmie decyzję odnośnie ewentualnego przedłużenia zwolnienia.

Czy można otrzymać e-zwolnienie na dziecko nie wychodząc z domu?

Telemedycyna w ostatnich latach wyłącznie zyskuje na popularności, sprawiając, że telefonicznie lub poprzez konsultacje online z lekarzem można otrzymać potrzebne dokumenty. Oprócz e-recepty czy L4 dla osoby dorosłej, korzystając z tej formy wizyty można również otrzymać e zwolnienie na dziecko. Forma ta często jest dużo wygodniejsza dla rodziców, którzy aby uniknąć większych komplikacji zdrowotnych pociechy wolą skonsultować jej stan zdrowia niezwłocznie i bez konieczności opuszczania domu. Zwolnienie na chore dziecko można uzyskać w trakcie konsultacji lekarskiej na naszej platformie  med-24.com.pl - wystarczy w tym celu zarejestrować się,  wybrać rodzaj wizyty Pediatra Express (wizyta w 15 minut, system automatycznie przypisze lekarza do wizyty) lub Pediatra Standard (rezerwacja terminu wizyty u wybranego lekarza) i opłacić wizytę online, aby móc otrzymać pomoc wybranego specjalisty. Z uwagi na szybką, bezpieczną dla dziecka i wygodną dla jego rodziców formę, wiele osób decyduje się właśnie na e-zwolnienie na dziecko w przypadku jego choroby. Pamiętaj! O zasadności i czasie trwania e-zwolnienia decyduje lekarz po przeprowadzonej konsultacji.

Umów konsultację z Pediatrą online

Pediatra Express

Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)

Umów Wizytę Express

Pediatra Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta od 89 zł

gynecologist

Zwolnienie na dziecko a zasiłek opiekuńczy

Posiadanie ubezpieczenia chorobowego upoważnia również rodziców do pobierania zasiłku opiekuńczego. Należy jednak pamiętać, że obaj rodzice nie mogą jednocześnie korzystać z tego zasiłku: opieka nad dzieckiem przysługuje tylko jednemu z opiekunów. Jedyny wyjątek stanowią niektóre sytuacje, na przykład gdy rodzice posiadają więcej dzieci, a jedno z nich przebywa w szpitalu, co naturalnie może wymagać obecności obojga rodziców.

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, rodzic musi dostarczyć pracodawcy L4 dla dziecka, które zostało przesłane na jego profil PUE oraz złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub do pracodawcy zawierający dane osobowe dziecka i informacje o okresie, w którym ubiega się o urlop na dziecko i niniejszy zasiłek. Pracodawca musi natomiast złożyć w ZUS-ie zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3, aby pracownik otrzymał świadczenie. Jest to formalność, umożliwiająca uzyskanie wsparcia finansowego w trudnym okresie choroby malucha.

Podobnie jak w przypadku zwykłego L4, osoba korzystająca z L4 dla dziecka musi przestrzegać określonych zasad, w tym zakazu wykonywania pracy zarobkowej podczas opieki nad dzieckiem. Zasiłek może zostać utracony również w przypadku stwierdzenia przez ZUS obecności innych dorosłych domowników, którzy mogli sprawować opiekę nad chorym dzieckiem - w takiej sytuacji urząd może zażądać zwrotu wypłaconych z tytułu zasiłku środków.

W przeciwieństwie do zasiłku chorobowego, nie ma okresu oczekiwania na zasiłek opiekuńczy dla dziecka. Wysokość zasiłku wynosi 80% podstawy wynagrodzenia, obliczenia zaś opierają się na średniej z ostatnich 12 miesięcy, uwzględniając również wszelkie premie i dodatki pieniężne udokumentowane w tym okresie. Wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej, w zależności od preferencji i możliwości danej osoby. Ważne jest również dostosowanie się do terminów jego składania - należy wiedzieć, że opóźnienie w jego złożeniu może skutkować opóźnieniem w wypłacie zasiłku, dlatego warto dokładnie sprawdzić terminy i złożyć wniosek w odpowiednim czasie. 

Na jaki okres można otrzymać zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Liczba dni zasiłku opiekuńczego, które przysługują rodzicom lub opiekunom, może się różnić w zależności od kilku czynników:

  • 60 dni - pełne prawo do opieki nad chorym dzieckiem mają rodzice lub opiekunowie dzieci do lat 14. Ważne jest jednak, że nawet jeśli ktoś ma więcej niż jedno dziecko, to maksymalnie przysługuje mu 60 dni. Interesującym faktem jest, że 60 dni opieki ma również zastosowanie w przypadku zdrowych dzieci, które nie ukończyły 8 lat. Można z tego skorzystać w sytuacji, gdy żłobek lub przedszkole zostaną nagłe zamknięte, bez wcześniejszego ostrzeżenia;
  • 30 dni - okres ten przysługuje rodzicom niepełnosprawnych chorych dzieci w wieku od 14 do 18 lat. Również rodziny, w których jest więcej niż jedno dziecko niepełnosprawne w wieku od 8 do 18 lat, mogą skorzystać z 30 dni zasiłku chorobowego;
  • 14 dni - taki czas może być przyznany rodzicowi, gdy jego dziecko ma więcej niż 14 lat lub w przypadku, gdy ubezpieczona osoba będzie musiała zająć się chorym rodzicem, rodzeństwem, współmałżonkiem, ojczymem, matką lub teściami. Liczba dni zasiłkowych zależy od wieku i potencjalnej choroby bądź niepełnosprawności dziecka.

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 3 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 12 r. ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 20 min - 149 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 16 r.ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 159 zł
Wizyta 20 min - 139 zł
Dzieci od 12 r.ż. Wizyta 20 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 15 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 149 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć