Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
zdrowie

Leczenie bólu

Konsultacje online z leczenia bólu

Potrzebujesz specjalistycznej i szybkiej porady lekarza leczącego ból?

Dzięki Med24 możesz skonsultować swoje objawy bez wychodzenia z domu, z dowolnego miejsca, w którym jesteś.

Ból pojawia się przy wielu jednostkach chorobowych i schorzeniach. Może być on wynikiem urazu, procesu nowotworowego, migreny lub stanu zapalnego. W zależności od przyczyny, ma on różny stopień nasilenia i charakter. Istnieje wiele sposobów na jego złagodzenie.

Ból jest subiektywnym, negatywnym uczuciem. Powstaje pod wpływem bodźców, które stwarzają ryzyko uszkodzenia lub uszkadzają tkankę. Często jest to sygnał od organizmu, który świadczy o tym, że dzieje się coś niedobrego. Towarzyszy on wielu chorobom i schorzeniom (m.in. chorobie reumatycznej, chorobie nowotworowej, zawałowi serca, oparzeniu, dyskopatii oraz zapaleniu trzustki). Może mieć charakter ostry lub przewlekły, a także być kłujący, uciskający, pulsujący lub tępy. Za odbieranie bodźców bólowych odpowiedzialne są nocyceptory. Leczenie bólu odbywa się przy pomocy metod farmakologicznych i niefarmakologicznych.

Zwykle ból przewlekły dotyka osoby po 65. roku życia, cierpiące na kilka różnych chorób i z tego powodu przyjmujące wiele leków. Ból występuje w różnych lokalizacjach, a jego patomechanizm ma charakter receptorowy, neuropatyczny lub mieszany. To sprawia, że za każdym razem wymaga indywidualnego podejścia terapeutycznego.

Leczenie bólu przewlekłego należy zacząć od diagnostyki. Najczęściej stosuje się skalę numeryczną NRS, w której pacjent określa odczuwanie bólu w przedziale od 0 do 10.

W wyborze leku przeciwbólowego podstawą jest dokładny wywiad. Na wybór leku przeciwbólowego mają wpływ natężenie bólu oraz konkretna sytuacja kliniczna. Należy przy tym uwzględnić dotychczas stosowane leczenie, jego skuteczność oraz preferencje pacjenta dotyczące leków i dróg ich podawania. W tym celu niezbędny jest dokładny wywiad.