Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Kobieta
Zdrowie
Mężczyzna

Leki przeciwbólowe – jak na nas działają?

Pills in the sun

Leki przeciwbólowe to grupa medykamentów, która wiedzie prym wśród najczęściej kupowanych specyfików aptecznych. Ich głównym zadaniem jest łagodzenie lub całkowite wyeliminowanie bólu. Na rynku dostępnych jest kilka ich rodzajów, różniących się między sobą m.in. składnikami aktywnymi oraz wskazaniami do stosowania. Jak działają leki przeciwbólowe? Po jakim czasie od ich zażycia poczujesz ulgę? Co ile można je przyjmować? I jakie skutki uboczne grożą ci w wyniku ich nadużywania? Tego wszystkiego, a nawet więcej dowiesz się z niniejszego artykułu!

Spis treści:

  1. Jak działają leki przeciwbólowe?
  2. Jak długo działają leki przeciwbólowe?
  3. Jak szybko działają leki przeciwbólowe?
  4. Ile można brać leki przeciwbólowe?
  5. Skutki uboczne nadużywania leków przeciwbólowych
  6. Dlaczego leki przeciwbólowe nie działają?

Jak działają leki przeciwbólowe?

Leki przeciwbólowe – inaczej analgetyki – to zbiorcza nazwa grupy medykamentów stosowanych w celu wyciszenia lub całkowitego wyeliminowania bólu. Zjawisko to jest subiektywnym odczuciem w odpowiedzi na rozmaite bodźce, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Terapię wyciszającą jego przebieg ustala się, uwzględniając jego etiologię, nasilenie, miejsce występowania oraz stan zdrowia chorego.

Umów Wizytę

Jak działają leki przeciwbólowe? To zależy od ich rodzaju i substancji aktywnej, którą zawierają. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) na przykład hamują enzym zwany cyklooksygenazą potrzebny do syntezy substancji chemicznych wywołujących stan zapalny, tj. prostaglandyn. W wyniku tego procesu ich produkcja zostaje zredukowana, prowadząc do uśmierzenia bólu.

Innym środkiem przeciwbólowym, po który chętnie sięgamy na co dzień, jest paracetamol. Co ciekawe, jego dokładny mechanizm działania nie został do końca zbadany. Wiadomo jednak, że przenika on przez barierę krew-mózg, gdzie oddziałuje na centralny układ nerwowy. Wykorzystuje się go w terapii bólu o małym i umiarkowanym nasileniu, jednak w przeciwieństwie do wyżej opisanej grupy leków NLPZ nie wykazuje on własności przeciwzapalnych. Warto sobie w tym miejscu odnotować, że jego dozwolona dobowa dawka wynosi 4 000 mg.

Kolejną kategorią analgetyków są opioidy. Zmniejszają one intensywność bólu poprzez bezpośrednie wiązanie się z receptorami opioidowymi w układzie nerwowym, w tym rdzeniu kręgowym i mózgu – w ten sposób upośledzają transmisję bólu. Należy także nadmienić, że hamują one rozwój zapalenia neurogennego, czyli takiego powstającego bezpośrednio w układzie nerwowym.

Kontynuując dyskusję na temat tego, jak działają leki przeciwbólowe, nie sposób nie wspomnieć również o tych miejscowych. Aplikuje się je bezpośrednio na skórę, gdzie łagodzą nieprzyjemne doznania i znieczulają dany obszar poprzez zablokowanie przewodnictwa nerwowego sygnałów bólowych. Najczęściej można dostać je w formie żelu, maści, kremu, plastra lub aerozolu.

W terapii bólu nierzadko sięga się też po adjuwantowe leki przeciwbólowe. Mają one za zadanie wspomagać działanie preparatów będących częścią podstawowego protokołu. Są one rekomendowane w przypadku bólu przewlekłego i neuropatycznego, a także dla pacjentów onkologicznych. Wśród tych najpowszechniejszych wymienia się kortykosteroidy, antydepresanty oraz środki przeciwpadaczkowe i przeciwhistaminowe.

Jak działają leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe? Farmaceutyki tego typu są przepisywane zwykle osobom borykającym się z infekcją, w przebiegu której występuje zarówno podwyższona temperatura ciała, jak i dolegliwości bólowe. Przykładem takiej choroby jest grypa i zapalenie zatok, a leku dedykowanego powyższym zadaniom – aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy.

Jak długo działają leki przeciwbólowe?

Jednym z często poruszanych zagadnień w kontekście bólu jest to, jak długo działają leki przeciwbólowe. To wszystko zależy od przepisanego produktu farmaceutycznego, dawki substancji aktywnej oraz indywidualnych cech pacjenta, w tym kondycji jego wątroby. Podstawowe specyfiki doustne wyciszają odczucia na około 4-6 godzin. Wyjątek w tym wypadku stanowią preparaty na bazie opioidów, które przynoszą ulgę na maksymalnie 4 godziny. Jeśli natomiast twój lekarz przepisał ci medykamenty o przedłużonym uwalnianiu, musisz wiedzieć, że te są w stanie zredukować dolegliwości bólowe na średnio 8-12 godzin. Najkrótszym czasem działania odznaczają się środki miejscowe. Mimo ich ogromnej zalety w formie praktycznie natychmiastowego zniesienia bólu pomogą ci one na zaledwie 1-2 godziny.

Jak szybko działają leki przeciwbólowe?

Ból to zwykle bardzo intensywne doznanie. Nic zatem dziwnego, że pacjenci szukają skutecznych i szybkich sposobów, żeby pozbyć się go na dobre. Jak szybko działają leki przeciwbólowe? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista, ponieważ zależy to od szeregu zmiennych, w tym rodzaju medykamentu, formy jego podania oraz indywidualnych czynników, w tym stanu zdrowia chorego.

Przyjmuje się, że farmaceutyki doustne uśmierzają ból w przeciągu 30-60 minut od zażycia. Jeśli natomiast chodzi o produkty miejscowe, ulga następuje znacznie szybciej i pojawia się w ciągu pół godziny. A jak sytuacja wygląda w przypadku preparatów podawanych dożylnie? Ta grupa specyfików charakteryzuje się najszybszym działaniem, ponieważ redukcja przykrych odczuć ma miejsce już w ciągu kilku chwil.

Ile można brać leki przeciwbólowe?

Zarówno długotrwały ból, jak i tocząca się infekcja to dwa najpowszechniejsze powody, dla których sięgamy po analgetyki w znacznie częstszych interwałach. Warto jednak poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa przed wdrożeniem ich do kuracji. Co ile można brać leki przeciwbólowe? W pierwszej kolejności należy kierować się informacjami podanymi przez producenta w ulotce lub na opakowaniu. Jeśli nie jesteś pewien, jaki protokół terapeutyczny zastosować, zasięgnij porady lekarza lub farmaceuty.

Pamiętaj, że środków przeciwbólowych nie wolno przyjmować na pusty żołądek ani popijać innymi napojami, zwłaszcza alkoholowymi. Leki wchodzą w reakcję z różnymi substancjami, co z kolei może zarówno osłabić jak i wzmocnić ich działanie, a także przyczynić się do wzmożonych skutków ubocznych. Jeśli borykasz się z takimi schorzeniami jak choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy bądź doświadczyłeś niedawno krwawienia z przewodu pokarmowego, zrezygnuj z ich zażywania na własną rękę i nigdy nie przekraczaj dawki ustalonej przez lekarza.

Skutki uboczne nadużywania leków przeciwbólowych

Czym grozi nadużywanie omawianych w tym artykule specyfików? Jeśli regularnie korzystasz z leków przeciwbólowych, musisz mieć świadomość, że nie są one obojętne dla twojego organizmu. Niektóre z nich, w szczególności NLPZ, podrażniają błonę śluzową żołądka, prowadząc do takich przypadłości jak niestrawność, ból brzucha czy zgaga. Nie wolno również zapominać o ich oddziaływaniu na układ sercowo-naczyniowy – zwiększają one prawdopodobieństwo wystąpienia zarówno udaru mózgu, jak i zawału serca.

Na środki przeciwbólowe powinny uważać przede wszystkim osoby borykające się z chorobami nerek. Okazuje się, że ich uszkodzenie to jedna z potencjalnych konsekwencji stosowania analgetyków. Należysz do tej grupy ryzyka? Wobec tego zawsze korzystaj z przepisanych ci leków zgodnie z zaleceniami specjalisty i pod żadnym pozorem nie przekraczaj wskazanej przez niego dawki, nawet jeśli różni się ona od tej podanej na opakowaniu.

Dość powszechnym skutkiem ubocznym leków przeciwbólowych jest reakcja alergiczna. Poznasz ją po takich symptomach jak świąd, obrzęk skóry, pokrzywka oraz wysypka. O czym jeszcze warto wiedzieć? Na przykład o tym, że istnieją jeszcze inne konsekwencje związane z nadużywaniem środków przeciwbólowych, w tym uczucie mrowienia w kończynach, nudności, nadpotliwość, zawroty głowy oraz zaburzenia trawienia i mowy.

Dodatkowo, długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych może prowadzić do uzależnienia. Organizm przyzwyczaja się do preparatu, co powoduje zmniejszenie siły jego działania. A to sprawia, że trzeba zażywać coraz większe dawki.  W konsekwencji nasilają się również skutki uboczne.

Dlaczego leki przeciwbólowe nie działają?

Największym problemem, z jakim zmagają się chorzy, jest brak działania analgetyków. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka, a jedną z nich są błędy popełniane podczas ich przyjmowania. Przykładem tego jest popijanie paracetamolu sokami owocowymi zawierającymi pektyny, które osłabiają jego działanie. Ponadto nie zaleca się sięgania po tego typu medykamenty po posiłku obfitującym w błonnik pokarmowy.

Dlaczego leki przeciwbólowe nie działają? Jednym z powodów, dla których tak się dzieje, jest rozwinięcie się tolerancji na zawartą w nich substancję aktywną. Zjawisko to dotyczy na przykład chorych stosujących środki opioidowe i z czasem zmusza ono pacjenta do zażywania coraz większych dawek, żeby uzyskać dokładnie ten sam efekt terapeutyczny.

Warto mieć także na uwadze fakt, że pojawienie się przewlekłego bólu, w tym tego wynikającego z takich przypadłości jak endometrioza, fibromialgia, reumatoidalne zapalenie stawów czy nowotwór, wymaga wdrożenia zaawansowanego leczenia. Jeśli twoje dolegliwości nie ustępują po zażyciu specyfików dostępnych w aptece bez recepty, jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą. Lekarz zdiagnozuje przyczynę i zalecie odpowiednie leczenie.

 

Bibliografia: 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24494608/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24779190/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10763201/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32653589/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9202932/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22987980/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34264611/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21508345/

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć