Czeka Cię podróż w odległy zakątek świata? Przed wyjazdem do obcego kraju w pierwszej kolejności warto zadbać o swoje własne zdrowie. Wszelkiego rodzaju dolegliwości, które mogą spotkać Cię w trasie, mogą zepsuć Ci wakacje z rodziną czy urlop ze znajomymi. Jak zatem uchronić się przed niechcianymi problemami zdrowotnymi? Poznaj podstawy medycyny podróży.
Teleporada to wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko skonsultować się ze specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu.
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 129 zł
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 129 zł
Spis treści:
Współczesne środki transportu umożliwiają szybką i bezpieczną podróż nawet na drugi koniec świata. Przebywanie w innym klimacie wiąże się jednak z pewnymi zagrożeniami dla zdrowia. Wynika to z faktu, że nasz organizm nie jest przystosowany do chorób powszechnych w innych strefach klimatycznych.
Tropikalne choroby bywają bardzo dokuczliwe, a ich skutki mogą objawić się już podczas podróży, w miejscu docelowym, a nawet po powrocie do domu. Jak się przed nimi uchronić? W pierwszej kolejności musisz ustalić, co Ci grozi. Pomoże Ci w tym poradnia medycyny podróży
W tym celu jeszcze przed wyjazdem zaleca się wykonać szczegółowe badania na temat obecnego stanu zdrowia. Podczas wizyty poinformuj lekarza o chorobach przewlekłych, lekach, jakich stosujesz i innych dolegliwościach. Rolą lekarza podróżniczego jest udzielenie Ci porad i wskazówek, jak zachowywać się podczas podróży, aby uniknąć grożących Ci chorób. Obejmują one zasady higieny osobistej oraz sposób spożywania pokarmów.
Kolejną zasadą medycyny podróży jest wykonanie obowiązkowych i zalecanych szczepień. W zależności od kierunku podróży mogą to być szczepienia podróżne na:
● tężec,
● wirusowe zapalenie wątroby typu B,
● tyfus,
● błonicę,
● żółtą febrę,
● i wiele więcej
W ten sposób uodpornisz swój organizm na choroby tropikalne charakterystyczne dla danej strefy klimatycznej.
Skąd wiedzieć, które szczepienia podróżne będą niezbędne w Twoim przypadku? Pomoże Ci w tym lekarz z najbliższego punktu szczepień dla podróżujących. Aspekty, które należy uwzględnić to trasa i czas wyjazdu, długość pobytu, warunki podróży oraz miejsce pobytu.
Warto pamiętać, że przygotowanie organizmu do podróży często trwa nawet do kilkunastu dni. Dlatego taki proces warto zacząć przynajmniej od 4 do 6 tygodni przed wyjazdem. To da pewność, że Twoja odporność zdąży się odpowiednio wykształcić i przystosować do nowych warunków.
Oprócz szczepień przed wyjazdem warto zrobić testy alergiczne. Egzotyczne kraje to również nowe rośliny, zwierzęta i pokarmy, na które możesz mieć uczulenie, nawet o tym nie wiedząc. Nie daj się zaskoczyć i umów się na specjalistyczne badania na naszej platformie Med24, gdzie masz szybki dostęp do specjalistów z zakresu medycyny podróży.
Wizyta od 79 zł
Podczas konsultacji może zostać wystawione zwolnienie lekarskie, a także gdy lekarz stwierdzi taką konieczność – recepta.
Czeka Cię pakowanie bagażu? Nie pozwól, aby coś zepsuło Ci urlop i w pierwszej kolejności zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Apteczka podróżna to niezbędny element każdego turysty, który po prostu musi znaleźć się w walizce. Jej zawartość w dużej mierze uzależniona jest od długości oraz celu podróży.
Nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, a nieszczęśliwy wypadek najczęściej przydarza się w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego w apteczce podróżnej nie powinno zabraknąć:
● plastrów i opatrunków,
● środków do dezynfekcji ran i otarć,
● elastycznych bandaży,
● nożyczek i pęsety,
● plastrów wodoodpornych.
Oprócz akcesoriów niezbędnych do udzielenia pierwszej pomocy, koniecznie zadbaj o leki na podróż. W ich skład wchodzą wszelkiego rodzaju tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz leki na biegunkę i niestrawność. Warto uwzględnić również tabletki na ból gardła, kaszel czy katar. Chorujesz przewlekle? Nie zapomnij o zabraniu odpowiedniej ilości leków, które przyjmujesz na stałe oraz zrobieniu kopii dokumentacji medycznej.
Do pozostałych preparatów zaliczają się:
● żel na oparzenia słoneczne,
● maść na ukąszenia,
● środki na uczulenia,
● preparat na obrzęki, stłuczenia i leczenie ran,
● sól fizjologiczna,
● witaminy i elektrolity.
Zamierzasz podróżować samolotem? Przed spakowaniem bagażu zapoznaj się z zasadami, jakie obowiązują dla danej linii lotniczej. Często na pokład nie można zabrać ze sobą leku przekraczającego 100 ml. Opakowania powinny być również oryginalne i starannie zabezpieczone.
Problemy żołądkowo-jelitowe to jedne z najczęstszych dolegliwości podczas wyjazdów do egzotycznych krajów. Ich przyczyną są wirusy, bakterie i pasożyty, które nie są spotykane w naszym klimacie. Jak ograniczyć ryzyko kontaktu z nimi? Poznaj podstawowe zasady medycyny podróży, które obejmują zagadnienia związane z piciem i spożywaniem pokarmów.
W pierwszej kolejności zadbaj o higienę osobistą. Przed każdym posiłkiem staraj się starannie wypłukać naczynia i sztućce oraz umyć ręce. Zadbaj o to, aby dania były poddawane obróbce termicznej i przyrządzane w sanitarnych warunkach.
Jeśli zamierzasz jeść na mieście, unikaj zaniedbanych lokali. Staraj się wybierać miejsca, gdzie jest duży ruch. To prosty sposób, aby wyszukać restauracje serwujące świeże i dobrej jakości lokalne potrawy.
Owoce i warzywa to źródło minerałów i witamin, które mogą uodpornić Cię na wszelkiego rodzaju choroby. Dlatego regularne spożywanie ich podczas dalekich podróży jest szczególnie ważne. Pamiętaj jednak, aby wybierać tylko świeże produkty, a przed ich zjedzeniem starannie opłukać i obrać ze skórki.
Kolejnym wskazaniem jest spożywanie butelkowanej wody. Masz nawyk picia wody z kranu? W słabiej rozwiniętych krajach może to być bardzo niebezpieczne. W niektórych egzotycznych miejscach, taka woda jest niezdatna do picia, a spożywanie jej może skutkować zatruciami i problemami pokarmowymi, które zrujnują Twój wypoczynek.
Podczas robienia zakupów zawsze sprawdzaj datę ważności produktów. Szczególną uwagę zachowaj w lokalnych sklepach, chociaż taki nawyk warto wyrobić sobie nawet w bardziej popularnych sieciówkach. Przezorny zawsze zabezpieczony.
Podróże w odległe zakątki świata to przygoda, którą pamięta się do końca życia. Wyjazd to nie tylko sposób na wypoczynek i przyjemność, ale również poznanie nowych ludzi, ich kultury i języka. Turyści muszą jednak liczyć się z tym, że podczas dalekich wyjazdów do egzotycznych krajów w pewnym stopniu narażają swoje zdrowie. Na co należy uważać?
Jednym z poważniejszych zagrożeń są choroby tropikalne, które występują tylko w konkretnych strefach klimatycznych. Dlatego przed wyjazdem tak ważne jest wykonanie niezbędnych badań i szczepień podróżniczych. Największym zagrożeniem są słabo rozwinięte rejony o niskich standardach higienicznych. Zaliczają się do nich między innymi kraje afrykańskie.
Kolejną rzeczą, na którą musisz uważać, są egzotyczne rośliny i zwierzęta. Ukłucia czy ukąszenia mogą wywołać choroby zakaźne, na które Twój organizm nie jest udoporniony. Jednymi z groźniejszych przenosicieli wirusów są komary, dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów odstraszających je.
Wybierasz się w rejon świata o tropikalnym klimacie? Musisz przygotować się na upalne temperatury. W przeciwnym razie narazisz się na poparzenia słoneczne, a nawet udar cieplny. Aby zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne w podróży, stosuj kremy i filtry przeciwsłoneczne oraz czapki z daszkiem.
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 129 zł
Wzrost popularności wyjazdów do egzotycznych krajów wiąże się z większą ilością zagrożeń dla podróżujących. Medycyna podróży, która zajmuje się zdrowiem turystów to dziedzina, która z roku na rok stale się rozwija. To daje poczucie bezpieczeństwa wszystkim, którzy planują zagraniczne podróże. W jaki sposób? Rozwój technologiczny sprawił, że teleporady na odległość to już standard. Med24 dba o to, aby ich pacjenci uzyskali niezbędną pomoc w jak najkrótszym czasie nawet z najbardziej odległych zakątków świata. Konsultacja online to świetny sposób na rozmowę z zaufanym specjalistą w razie problemów zdrowotnych za granicą.
Medyczne porady dla podróżujących dostępne są tak naprawdę dla każdego. To sprawia, że turyści są bardziej świadomi zagrożeń i mogą im zapobiegać. A do tego mogą czuć się bezpiecznie ze świadomością, że w każdej chwili mogą skontaktować się z lekarzem w Polsce. Nie muszą się stresować barierą językową, nie oczekują na transport do placówki medycznej, która może być oddalona od ich miejsca pobytu o wiele kilometrów. Mając telefon pod ręką, mogą się skontaktować z lekarzem, gdy tylko pojawią się wątpliwości dotyczące ich zdrowia. To ogromny komfort w obcym kraju. Wzrost świadomości zdrowotnej, większe bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne, konsultacja medycyny podróży online to tylko niektóre trendy, do których przyczyniła się postępująca medycyna podróży.
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.