Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Dziecko
Zdrowie

Meningokoki i sepsa u dzieci – co robić i dlaczego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza?

Child cough

Wiele osób już na samą myśl o sepsie dostaje gęsiej skórki. I tak naprawdę trudno się temu dziwić – w końcu coraz więcej mówi się o tym, jak ogromne zagrożenie stanowi ona dla zdrowia i życia. Jak nietrudno się domyślić, jest ona szczególnie niebezpieczna dla niemowląt i kilkulatków. W jaki sposób przebiega sepsa u dzieci i co wspólnego mają z nią meningokoki? W tym artykule opowiemy Ci, jak wyglądają objawy meningokoków, abyś mógł w porę zareagować i otrzymać ekspresową pomoc medyczną.

Pamiętaj, że im szybciej zgłosisz się do lekarza, tym lepiej!

Zatem nie zwlekaj i umów wizytę online do Pediatry

Pediatra Express

Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)

Umów Wizytę Express

Wizyta 99 zł

Pediatra Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta 79 zł

Spis treści: 

  1. Wysypka, gorączka i sztywność karku, czyli kilka słów o diagnostyce i objawach meningokoków
  2. Sepsa wywołana przez meningokoki – jakie sygnały wysyła organizm w pierwszej kolejności?
  3. Jak rozpoznać i reagować na sepsę u dzieci?
  4. Meningokokowe infekcje u dzieci – jak im zapobiegać i w jaki sposób je leczyć?
  5. Szczepienie na meningokoki jako koło ratunkowe dla dzieci i rodziców

Wysypka, gorączka i sztywność karku, czyli kilka słów o diagnostyce i objawach meningokoków

W swoim życiu zapewne niejednokrotnie miałeś okazję słyszeć o meningokokach. A już na pewno termin ten nie jest Ci obcy, jeśli jesteś rodzicem. Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, co dokładnie kryje się pod tą nazwą i dlaczego tak często pada ona w kontekście niemowląt i kilkulatków? Otóż meningokoki to groźne bakterie odpowiedzialne za rozwój wielu dolegliwości, w tym zapalenia serca, stawów, osierdzia, wsierdzia oraz opon mózgowo-rdzeniowych. Co więcej, przyczyniają się one do wystąpienia sepsy u dzieci, która w świecie medycyny nazywana jest sepsą meningokokową. 

W jaki sposób można zarazić się meningokokami? Głównie drogą kropelkową, czyli poprzez bezpośredni kontakt z wydzielinami zakażonej osoby. To oznacza, że może ona przenieść bakterię na Twoją pociechę podczas kichania, kasłania, picia z tego samego kubka oraz jedzenia tym samym widelcem. I co bardzo istotne – wcale nie musi ona zmagać się z aktywną chorobą, ponieważ równie dobrze może być bezobjawowym nosicielem. Warto dodać, że meningokokami możemy zainfekować się w każdym wieku, jednak w grupie największego ryzyka znajdują się maluchy poniżej 5. roku życia, zwłaszcza niemowlęta. 

Wizyta od 79 zł

Pediatra Express

Pediatra Standard

Jak już wiesz, zakażenie meningokokami na szczęście nie wiąże się automatycznie z wystąpieniem groźnych symptomów. Nie oznacza to jednak, że możesz całkowicie odetchnąć z ulgą – gorsza wiadomość jest taka, że gdy choroba już się pojawia, to ma bardzo gwałtowny przebieg, zatem może wywołać u Twojego maluszka poważne problemy zdrowotne, a nawet narazić go na utratę życia. To właśnie dlatego tak ważne jest, abyś zachował czujność i jak najszybciej zgłosił się po pomoc medyczną. Co powinno Cię szczególnie zaniepokoić? Wiedz, że wśród mniej lub bardziej oczywistych objawów meningokoków wymienia się m.in.:

  • rozdrażnienie, 
  • nudności i wymioty, 
  • wysoką gorączkę, 
  • zmiany skórne, 
  • przyspieszone bicie serca, 
  • nadwrażliwość na światło, 
  • nadmierną wrażliwość na dotyk,
  • sztywność karku,
  • drgawki,
  • przyspieszony oddech,
  • zaburzenia świadomości. 

Jak wygląda diagnoza meningokoków? Niestety jest to dość złożony proces, który w większości przypadków wymaga pobrania krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego oraz moczu. Niekiedy konieczne jest także wykonanie posiewu ze skóry oraz wymazu z nosogardła. 

WARTO WIEDZIEĆ!

W świecie medycyny istnieje również meningokokowe zakażenie nieinwazyjne, które objawia się m.in. zapaleniem zatok, spojówek, płuc, gardła lub ucha środkowego. 

Sepsa wywołana przez meningokoki – jakie sygnały wysyła organizm w pierwszej kolejności?

Jak już zostało podkreślone, jednym z najgroźniejszych powikłań inwazyjnej choroby meningokokowej jest sepsa. Nie bez powodu wzbudza ona tak powszechną grozę – nierzadko wiąże się ona z bardzo groźnymi powikłaniami, a nawet zgonem. Tym bardziej jako rodzic powinieneś bacznie przyglądać się swojemu maluszkowi i od razu interweniować, gdy tylko wystąpią u niego niepokojące symptomy. 

Jakie są objawy sepsy u dzieci, zwłaszcza w jej początkowym stadium? W pierwszej fazie zazwyczaj pojawia się u nich osłabienie, gorączka, brak apetytu oraz ból głowy, mięśni i stawów. Ponadto robią się one coraz bardziej senne i apatyczne. Twoją uwagę powinny zwrócić również wszelkie zmiany na skórze, w tym wysypka wybroczynowa, która nie blednie pod wpływem ucisku. 

WARTO WIEDZIEĆ!

Aby ułatwić rozpoznanie zakażenia, amerykańska fundacja Sepsis Alliance opracowała tzw. schemat TIME, który obejmuje 4 charakterystyczne objawy sepsy u dzieci, a mianowicie:

T (ang. temperature) – podwyższoną temperaturę, 

I (ang. infection) – oznaki infekcji lub przeziębienia,

M (ang. mental decline) – zmiany w zachowaniu (np. apatyczność, senność), 

E (ang. extremely ill) – dolegliwości bólowe, obniżenie napięcia mięśniowego, trudności w oddychaniu.

Jak rozpoznać i reagować na sepsę u dzieci?

Jak już zapewne zdążyłeś się przekonać, sepsa u dzieci przebiega w bardzo podstępny sposób, przez co można pomylić ją nawet ze zwykłym przeziębieniem. Teraz już wiesz, dlaczego powinieneś zachować czujność i reagować również wtedy, gdy u Twojej pociechy pojawią się pozornie błahe dolegliwości. Nie czekaj do momentu, aż wystąpią u niej wszystkie wymienione symptomy – nawet jeśli ma tylko gorączkę lub samą wysypkę, od razu skonsultuj się z lekarzem. 

Nie masz możliwości udać się do przychodni? Chcesz zaoszczędzić maluchowi zbędnych stresów? A może boisz się, że zostaniesz odebrany jako przewrażliwiony rodzic? Nie martw się – mały pacjent nie zostanie bez pomocy. W każdej chwili – nawet w nocy i dzień świąteczny – możesz skontaktować się z naszym pediatrą online, który otoczy Was należytą opieką. Pamiętaj, że nie musisz zmagać się z tym sam!

Umów konsultację z Pediatrą online

Pediatra Express

Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)

Umów Wizytę Express

Pediatra Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta od 79 zł

gynecologist

Meningokokowe infekcje u dzieci – jak im zapobiegać i w jaki sposób je leczyć?

Inwazyjna choroba meningokokowa wymaga szybkiej interwencji lekarskiej z jeszcze jednego powodu – zakażone dziecko powinno jak najszybciej znaleźć się w szpitalu i to na oddziale intensywnej opieki medycznej. W wielu przypadkach mali pacjenci trafiają tam zbyt późno, ponieważ rodzice próbują uporać się z przykrymi dolegliwościami na własną rękę. Pod żadnym pozorem nie popełniaj tego błędu! Oczywiście zbicie gorączki czy złagodzenie bólu jest bardzo ważne, jednak leczenie sepsy polega głównie na dożylnym podaniu antybiotyków, czego nie jesteś w stanie sam zrobić.

Ale jest coś jeszcze, o czym należy wspomnieć – już od pierwszego dnia swojej choroby mały pacjent potrzebuje wsparcia bliskiej osoby. Pozwala mu to nie tylko czuć się bezpieczniej, ale wręcz pomaga szybciej wrócić do zdrowia. Twój maluszek zachorował i nie masz kiedy udać się do przychodni po zwolnienie z pracy? Na szczęście nie musisz zaprzątać sobie tym głowy – nasz lekarz wystawi Ci L4 online w trakcie krótkiej rozmowy telefonicznej czy wideorozmowie, którą możesz odbyć w wybranym przez siebie miejscu. Dzięki temu będziesz mieć więcej czasu dla swojej pociechy.

Zapoznając się z objawami meningokoków, z pewnością niejednokrotnie zadałeś sobie w głowie pytanie, czy można uchronić dziecko przed zakażeniem. Zapobieganie meningokokom w „normalnych” warunkach jest raczej niemożliwe – w końcu często nie jesteśmy nawet świadomi, że mamy w swoim otoczeniu nosiciela. Co więcej, trudno jest upilnować aktywnego malucha, który lubi wkładać różne przedmioty do ust i chętnie używa jednego kubeczka lub sztućców z kolegami w przedszkolu. Czy to oznacza, że jako rodzic jesteś skazany na życie w ciągłym napięciu? Odpowiedź brzmi nie – pozostaje Ci jeszcze szczepienie na meningokoki.

WARTO WIEDZIEĆ!

Osobom z najbliższego otoczenia małego pacjenta, które były narażone na kontakt z meningokokami, również zaleca się przyjęcie antybiotyku. Warto zrobić to jak najszybciej – najlepiej w ciągu 24 godzin od pojawienia się u malucha objawów zakażenia. 

Szczepienie na meningokoki jako koło ratunkowe dla dzieci i rodziców

Czy zapobieganie meningokokom za pomocą szczepionki ma sens? Jak najbardziej tak, ponieważ obecnie stanowi ona najskuteczniejszą ochronę przed zakażeniem. W Polsce dostępne są różne rodzaje szczepionek, które zaleca się podawać niemowlętom po ukończeniu 2. miesiąca życia. Musisz jednak wiedzieć, że nie są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego wszelkie koszty musisz ponieść z własnej kieszeni. 

Zastanawiasz się, czy warto zaszczepić dziecko na meningokoki? A może potrzebujesz więcej informacji na temat samej szczepionki? Pamiętaj, że najrozsądniejszą opcją będzie omówienie tej kwestii z lekarzem, a nie “specjalistami” z forów internetowych – w końcu chodzi tutaj o samopoczucie Twojej pociechy. Umów się na teleporadę z naszym pediatrą lub internistą online, który rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci podjąć najlepszą możliwą decyzję. Powierz zdrowie swojego malucha komuś, komu zależy na jego dobru tak samo jak Tobie!
 

Bibliografia: 

 

https://wyprzedzmeningokoki.pl/

https://forumpediatrii.pl/artykul/meningokoki-wszystko-co-nalezy-o-nich-wiedziec-leczac-dzieci

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8436708/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1584345/

https://www.news-medical.net/news/20180910/Its-About-TIME-Raising-Awareness-of-Sepsis.aspx

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4913352/

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/meningococcal-disease

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć