Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Podróż
Problemy sezonowe
Zdrowie
Zdrowa skóra

O zdrowej skórze latem

Sun skin

Lubisz godzinami wygrzewać się w słońcu? Dobrze wiedzieć jak chronić skórę przed negatywnymi skutkami opalania, bo zbyt długi kontakt z promieniowaniem UV nie tylko doprowadza do poparzeń, ale również przyspiesza starzenie, a nawet może wywołać nowotwór skóry.  Jak zatem dbać o skórę latem, aby cieszyć się świeżą, zdrową i promienną cerą?

Spis treści:

  1. Kremy z wysokim filtrem UV
  2. Nawadnianie i nawilżanie
  3. Odpowiednie kosmetyki
  4. Prawidłowe oczyszczanie
  5. Ochrona słoneczna
  6. Lekki makijaż
  7. Okulary przeciwsłoneczne
  8. Jak pielęgnować różne rodzaje skóry latem?
  9. Jak dbać o skórę, aby była piękna i zdrowa?

Umów e-wizytę

1. Kremy z wysokim filtrem UV

Stosuj kremy przeciwsłoneczne z możliwie jak najwyższym filtrem UV (ciało SPF 30, a twarz SPF 50) Warto o nich pamiętać nie tylko na plaży i podczas urlopu, a przez całe lato. Także w mieście. Krem z filtrem SPF 50 zabezpieczy skórę przed zaczerwienieniem i oparzeniami słonecznymi, ale spowolni też procesy fotostarzenia i ochroni przed powstawaniem zmarszczek. Z kolei niestosowanie kremu do twarzy z filtrem może przyczynić się do powstania przebarwień, plam i znamion.

W przypadku stosowania kremów z filtrem do twarzy, bardzo ważne jest ich częste nakładanie. Nawet co kilka godzin. Pamietajmy, że w lato pocimy się, pływamy. Krem powinien nas chronić przez cały dzień.

2. Nawadnianie i nawilżanie

Latem, kiedy temperatury bywają bardzo wysokie, a powietrze się wysusza, to znacząco wpływa na zmniejszenie wilgoci naskórka. Jak zatem zadbać o odpowiednie nawilżenie? Przede wszystkim od środka i od zewnątrz. Pijmy odpowiednią ilość wody (minimum 2 litry na dobę). Zbyt mała ilość przyjmowanych płynów bardzo szybko jest widoczna na powierzchni naszej skóry, która traci jędrność, staje się poszarzała i wiotka. Używajmy łagodnych kosmetyków do demakijażu. Polecamy również suplementację kolagenu, który nawilży naszą skórę od środka oraz wygładzi zmarszczki.  

3. Odpowiednie kosmetyki

Przede wszystkim zaopatrz się w preparaty bogate w antyoksydanty, takie jak np. witamina C, floretyna czy kwas ferulowy. Lato sprzyja powstawaniu wolnych rodników, które uszkadzają komórki, powodując przyspieszenie starzenia się skóry. Wolne rodniki powstają w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Serum z antyoksydantami nakładaj na twarz, szyję i dłonie.

Warto raz w tygodniu na noc nałożyć sobie piling z kwasem mlekowym, który unormuje przesuszenie i zatrzyma wodę w naskórku. Z kolei kwas migdałowy świetnie znormalizuje skórę skłonną do przetłuszczania, skłonną do zaskórników i trądziku, a kwas azelainowy wyciszy rumień i zabezpieczy przed przebarwieniami. Na noc stosuj kremy regeneracyjne, które naprawią dzienne szkody. Taką substancją silnie ściągającą wodę do skóry jest kwas hialuronowy.

4. Prawidłowe oczyszczanie

Oczyszczanie to główny filar pielęgnacji skóry - przez cały rok. Latem szczególnie ważny, bo nasza skóra wytwarza więcej sebum i potu. Zadbaj o prawidłowe oczyszczanie skóry rano i wieczorem. Oczyszczanie powinno być dwu lub trzyetapowe. Pierwszy etap to użycie płynu micelarnego, drugi etap to pianka z wodą, a trzecim może być tonizacja. Łagodny, a jednocześnie skuteczny preparat myjący powinien pozostawiać po umyciu pH zbliżone do pH skóry (5,5), a także mieć prosty skład, z jak najmniejszą ilością substancji barwiących, zapachowych czy konserwujących.

5. Ochrona słoneczna

Najprostszym sposobem na ochronę słoneczną jest po prostu unikanie słońca w chwilach jego największej aktywności. Po kąpieli należy też jak najszybciej osuszyć ciało. Schnięcie na słońcu grozi poparzeniem! Z kolei z opalania powinny zrezygnować kobiety w ciąży, najmłodsze dzieci, seniorzy, osoby z wyjątkowo jasną karnacją oraz wszyscy, u których rodzinie dochodziło do zachorowań na nowotwory skórne w rodzinie.

6. Lekki makijaż

Makijaż ma zadania upiększające, jednak w lato może zadziałać odwrotnie. Kiedy żar leje się z nieba, trudno o nieskazitelny wygląd makijażu, który zwyczajnie może spłynąć z potem. Dodatkowo nasza skóra nie oddycha pod ciężkimi kosmetykami, więc lepiej zadbać o to, żeby wyglądała zdrowo i estetycznie. Unikaj pudru matującego, ciężkich fluidów. Latem urody dodaje delikatnie opalona skóra, a nie ciężkie kosmetyki na twarzy.

7. Okulary przeciwsłoneczne

W celu zabezpieczenia wyjątkowo delikatnej skóry wokół oczu należy stosować nie tylko filtry ochronne, ale także dobre okulary przeciwsłoneczne.

W przypadku niepokojących objawów zgłoś się do lekarza!

Jeśli zauważysz mocne zaczerwienienie skórne, bąble, schodząca płatami skórę lub nietypowe zmiany, to nie lekceważ ich. Poparzeniu słonecznemu może towarzyszyć również gorączka i ból głowy, a nawet wymioty. Po zbyt długiej ekspozycji na słońcu może wystąpić również udar cieplny, który wymaga specjalistycznej opieki, dlatego, jeżeli masz niepokojące objawy, skonsultuj się szybko z dermatologiem.

Jak pielęgnować różne rodzaje skóry latem?

  • Pielęgnacja skóry tłustej latem wymaga odtłuszczania i matowienia
  • Zamiast kremu na dzień wybierz puder i bibułki matujące 
  • Wybierz lekkie kremy z filtrami SPF 50+
  • Na noc stosuj delikatny krem mikrozłuszczający o działaniu antybakteryjnym, który upora się z niedoskonałościami
  • Staraj się jeść pełnowartościowe, nieprzetworzone produkty, takie jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, białkowe i zdrowe tłuszcze
  • Pij dużo wody
  • Zwróć uwagę na składniki w produktach pielęgnacyjnych. 
  • Niektóre składniki, takie jak oleje, mogą powodować uszkodzenia skóry
  • Szukaj produktów, które nie zatykają porów

Skóra sucha - pielęgnacja latem  

Pielęgnacja skóry latem, w przypadku suchej skóry wygląda zupełnie inaczej - wymaga ona zwiększonego nawilżania. 

  • Unikaj kosmetyków na bazie alkoholu, które wysuszają skórę
  • Nie używaj kosmetyków o działaniu matującym
  • Gdy nakładasz krem, unikaj mocnego pocierania skóry twarzy
  • Po oczyszczeniu skóry twarzy zawsze nakładaj na nią krem ​​nawilżający
  • Unikaj solarium i klimatyzowanych miejsc
  • Skóra sucha jest szczególnie podatna na uszkodzenia przez słońce, dlatego nakładaj krem ​​z wysokim filtrem UV każdego dnia

Skóra trądzikowa - pielęgnacja latem 

Skóra trądzikowa latem, to wyzwanie. O tego rodzaju skórę, dbaj systematycznie cały rok. 

  • Używanie produktów z retinolem, kwasem salicylowym, niacynamidem, cynkiem czy airlicium, pomaga kontrolować trądzik. Ostrożnie używaj tych składników w lecie, ponieważ mogą uwrażliwiać skórę trądzikową na słońce. 
  • Promienie UV mogą także powodować tworzenie się przebarwień w miejscach, w których skóra goi się, dlatego unikaj słońca między godziną 11.00 a 15.00. 
  • Używaj kosmetyków matujących skórę z filtrami SPF 50. Skóra trądzikowa latem lubi dermokosmetyki, które redukują przebarwienia, pomagają pozbyć się niedoskonałości i zapobiegają nawrotom zmian zapalnych. Myj skórę, dwa razy dziennie, ręcznie, za pomocą delikatnego środka myjącego z użyciem wody. Nie używaj produktów z retinolem w lecie. Zmywaj dokładnie makijaż przed snem, wymieniaj podszewki na poduszce, nie dotykaj rękami twarzy i często wymieniaj ręcznik kąpielowy. 

Jak dbać o skórę, aby była piękna i zdrowa?

Zdrowa skóra latem? Jak to zrobić? 

  • Unikaj światła słonecznego. 
  • Noś luźne ubrania z przewiewnych tkanin. 
  • Noś okulary i kapelusze z szerokim rondem. 
  • Wprowadź do diety warzywa i owoce, które dostarczają antyoksydanty. 
  • Ogranicz alkohol, unikaj palenia tytoniu oraz wprowadź regularną aktywność fizyczną np. spacery. 
  • W trakcie snu koloryt skóry poprawia się, dlatego zadbaj o odpowiednią jakość snu. Przyglądaj się uważnie, jak wygląda skóra latem.
  • Badaj skórę pod kątem widocznych zmian. Wczesne wykrycie niepokojących zmian jest kluczowe w skutecznym leczeniu problemów skórnych, w tym raka skóry, dlatego, jeżeli masz nowe zmiany na skórze, jak najszybciej skonsultuj się z dermatologiem.

 

Bibliografia:

1.   Współczesna dermatologia Tom 1, Redakcja naukowa: Lidia Rudnicka, Małgorzata Olszewska, Marta Sar-Pomian, Adriana Rakowska (2022) PZWL

2.   Współczesna dermatologia Tom 2, Redakcja naukowa: Lidia Rudnicka, Małgorzata Olszewska, Adriana Rakowska, Marta Sar-Pomian (2022) PZWL

3.   Dermatologia, R.J. Rycroft, S.H. Wakelin, S.J. Robertson (2014) PZWL

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć