Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie

Opryszczka na ustach – dlaczego się pojawia? Czego jest objawem?

Herpes

Opryszczka wargowa to jedna z najczęstszych przypadłości dotykająca zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Reprezentuje ona kategorię zakaźnych chorób wirusowych wywoływanych przez gatunek z rodziny Herpesviridae. Posiada ona charakterystyczny wygląd i przebiega z takimi przykrymi objawami jak mrowienie czy uczucie napięcia skóry wokół warg. Opryszczka na ustach – dlaczego się pojawia? Jak długo się goi i po jakie preparaty warto sięgać w celu łagodzenia jej przebiegu? Jeśli właśnie borykasz się z tą dolegliwością, poniższy artykuł jest dla ciebie!

  1. Dlaczego pojawia się opryszczka na ustach?
  2. Jak wygląda opryszczka na ustach?
  3. Ile może trwać opryszczka na ustach?
  4. Jak długo leczy się opryszczkę na ustach?
  5. Jak szybko wyleczyć opryszczkę na ustach domowymi sposobami?
  6. Opryszczka na ustach – dodatkowe informacje

Dlaczego pojawia się opryszczka na ustach?

Opryszczka zwykła, inaczej wargowa, to nieprzyjemna dolegliwość występująca bez względu na wiek i trwającą porę roku. Zwykle przytrafia nam się w najmniej spodziewanym momencie i wiąże się zarówno z dużą tkliwością, jak i nieestetycznym wyglądem ust. Co wpływa na jej pojawienie się i co to jest opryszczka na ustach? Przypadłość ta jest rezultatem infekcji wirusowej wywołanej przez wirus Herpes simplex virus (HSV), a dokładniej HSV-1 i HSV-2. Mimo tego, że lwia część społeczeństwa miała z nim bezpośredni kontakt, większość osób nigdy nie doświadczyła jego przykrych symptomów. Nie oznacza to jednak, że nie mogą oni przenieść powyższej choroby na zdrowe osoby.

Umów e-wizytę

Raz zakażony organizm staje się nosicielem wirusa już do końca życia. Znacznie częściej dochodzi do zarażenia HSV-1, wywołującego zmiany w obrębie warg i jamy ustnej. Jeśli natomiast chodzi o podtyp HSV-2, to jest on odpowiedzialny za te w obrębie narządów płciowych. Ciekawostkę stanowi fakt, że nie jest to reguła, ponieważ mogą one dawać również zupełnie odwrotny efekt. Ten pierwszy osadza się w zwoju nerwu trójdzielnego, natomiast ten drugi w zwoju lędźwiowo-krzyżowym. 

Wirus cyklicznie pojawia się w ślinie zainfekowanej osoby, jednak aby nastąpiła jego pełna aktywacja, potrzebne są określone czynniki środowiskowe. W wyniku tego procesu dochodzi do rozwoju opryszczkowego zapalenia błon śluzowych, skóry lub innych narządów. Patogen ten przenosi się w trakcie kontaktu z nosicielem, głównie przez wydzieliny, w tym ślinę, łzy oraz te pochodzące z układu moczowego i płciowego. Dobra wiadomość jest taka, że ma on utrudnione przetrwanie już w temperaturze pokojowej.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia opryszczki? Najczęściej pojawia się ona w okresach nagłych spadków odporności, np. sezonowych schorzeń dróg oddechowych. Jednak warto mieć również na uwadze, że nie bez znaczenia dla uaktywnienia wirusa są powszechne stresory, w tym przewlekły stres, odwodnienie, zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne, menstruacja, stan niedożywienia, ciąża oraz urazy mechaniczne w okolicy warg.

Jak wygląda opryszczka na ustach?

Jak powstaje opryszczka na ustach? W sprzyjających warunkach jej wirus aktywuje się i przenosi układem nerwowym do miejsca docelowego, czyli błon śluzowych, gdzie rozpoczyna namnażanie. Przekształca się on w to, co wiele osób potocznie nazywa zimnem lub febrą, czyli niewielką grudkę dającą początek licznym pęcherzykom wypełnionym płynem surowiczym. Pierwszym symptomem tego, że patogen zaczął działać, jest pieczenie, pobolewanie lub swędzenie w okolicy warg. Naturalną koleją rzeczy jest pęknięcie wykwitu i pojawienie się nadżerki, z której w procesie leczenia wykształca się strup. 

Ile goi się opryszczka na ustach? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Jeśli zauważyłeś u siebie powyższe symptomy, pamiętaj, że należy traktować wykwit z dużą dozą ostrożności. Niedbanie o higienę lub nieuwaga mogą kosztować cię znacznie więcej nieprzyjemności. Istnieje pewne prawdopodobieństwo przeniesienia wirusa na inne organy, w tym skórę, narządy rodne, a nawet gałkę oczną. Ponadto w przypadku nadkażenia rany leczenie istotnie się wydłuży i grozi powstaniem blizny. Co więcej, jednym z najpoważniejszych powikłań powyższej przypadłości jest opryszczkowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Pojawiła się u ciebie opryszczka na ustach? Co stosować, aby nieco skrócić jej czas trwania? Tego wszystkiego dowiesz się w dalszej części tego artykułu.

Ile może trwać opryszczka na ustach?

Kolejne pytanie, na które wielu chorych chciałoby znać odpowiedź, brzmi: ile utrzymuje się opryszczka na ustach? Tak naprawdę to wszystko zależy od szybkości twojej reakcji. Bez wdrożenia leczenia ustępuje ona samoistnie, a wygląd ust wraca do stanu wyjściowego. Cały proces można podzielić na kilka charakterystycznych etapów. Na samym początku ,,zimno” manifestuje się objawami skórnymi, tj. bolesnością, swędzeniem, pieczeniem i mrowieniem. Drugim etapem jest pojawienie się charakterystycznych pęcherzyków, które zaczynają pękać, pozostawiając po sobie niewielkie strupki. Ostatnim stadium jest wystąpienie zmian nadżerkowych wokół warg. Zwykle okres od zauważenia pierwszych oznak opryszczki do jej zagojenia trwa średnio od 7 do 10 dni.

Jak długo leczy się opryszczkę na ustach?

Już wiesz, ile trwa opryszczka na ustach w przypadku, gdy nie jest leczona – czy można zrobić coś, aby skrócić jej przebieg? Odpowiedź brzmi – oczywiście. Warto skorzystać ze specjalistycznych aptecznych preparatów, które nie tylko wyciszą jej objawy, ale także poprawią komfort życia chorego w trakcie jej trwania. 

Jednym z powszechnie stosowanych rozwiązań są maści i tabletki na opryszczkę dostępne bez recepty. Do najpopularniejszych opcji na rynku należą te na bazie acyklowiru, denotywiru oraz dokozanolu. Możesz też sięgnąć po specyfiki, które w swoim składzie zawierają substancje immunomodulujące i przeciwzapalne. W tym wypadku na prowadzenie wysuwają się produkty sterydowe z hydrokortyzonem, który wycisza stan zapalny i tym samym hamuje powstawanie wykwitów.

Nie wiesz, co na opryszczkę na ustach będzie skutecznym dodatkiem do podstawowej kuracji? Chorzy chętnie wybierają plastry z żelem hydrokoloidowym, którego działanie polega na tworzeniu filmu ochronnego w miejscu bolesnych zmian. Ich unikalna formuła ma za zadanie zarówno ochronę newralgicznego miejsca, jak i estetyczne maskowanie ,,zimna”. Co najważniejsze, produkty tego typu zapobiegają niebezpiecznemu rozprzestrzenianiu się wirusa. 

Na opryszczkę można także aplikować maść z tlenkiem cynku. Wśród innych substancji chemicznych, które uśmierzą ból i zniwelują uporczywe swędzenie, znajdziesz mentol, tymol czy olejek z melisy. Dzięki antyseptycznym właściwościom pozwalają one na kompleksowe podejście do kuracji na opryszczkę i ograniczenie namnażania się wirusa. Czy powyższe preparaty to jedyne, co zaradzi przypadłości, jaką jest opryszczka na ustach? Jak leczyć ją w zaciszu własnego domu? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na ten temat.

Jak szybko wyleczyć opryszczkę na ustach domowymi sposobami?

Męczy cię opryszczka na ustach? Jak szybko się jej pozbyć przy pomocy domowych sposobów? Wiedz, że nie jesteś wyłącznie skazany na kurację opartą o apteczne specyfiki. Jeśli właśnie poczułeś nieprzyjemne mrowienie w okolicy górnej lub dolnej wargi, sięgnij po okłady na bazie takich roślin jak rumianek, melisa, skrzyp polny, kora wierzbowa oraz tymianek. Zawierają one naturalne substancje bioaktywne, które wyciszają stan zapalny i dzięki temu hamują infekcję. Na uwagę zasługują także olejki eteryczne o własnościach antywirusowych. Rozważ wzbogacenie swojej domowej kuracji o olejek z drzewa herbacianego, eukaliptusa czy cynamonu. 

Chorzy chętnie sięgają też po własnoręcznie wykonane mieszanki lecznicze, na przykład na bazie oliwy z oliwek lub oleju z czarnuszki. Dodatkowo dużą popularnością cieszy się aloes ze względu na swoje własności łagodzące. Ponadto pomocna może okazać się soda oczyszczona. Aby sporządzić z niej gęstą papkę, wystarczy dolać nieco przegotowanej wody. Jej działanie polega na przesuszeniu miejsca objętego zmianą i przyspieszeniu procesu regeneracji naskórka. 

Opryszczka na ustach – dodatkowe informacje 

Miej na uwadze, że stosowana kuracja – zarówno ta apteczna, jak i domowa – nie zwalnia cię z dbania o higienę. Pamiętaj o dokładnym myciu rąk po każdym dotknięciu zmiany wokół warg, nawet w przypadku nakładania na nie preparatu aptecznego czy plasterka koloidalnego. W trakcie trwania opryszczki unikaj dotykania oczu, w szczególności gdy walczysz z aktywnymi wykwitami. Ostrożność powinny zachować osoby, które na co dzień korzystają ze szkieł kontaktowych. O zasadzie tej muszą pamiętać również panie regularnie stosujące kosmetyki pielęgnacyjne i nakładające makijaż. 

Jeśli po raz kolejny borykasz się z opryszczką, pamiętaj, że jest to dolegliwość zakaźna. Zadbaj zatem o osoby w twoim otoczeniu, redukując ryzyko zarażenia twoich najbliższych do minimum. Nie całuj nikogo do czasu pełnego wyleczenia zmiany. Co więcej, używaj używaj własnych przyborów toaletowych i osobnego ręcznika. Dobrym pomysłem jest umieszczenie szczoteczki do zębów w przeznaczonym do tego opakowaniu – nie powinna ona stać w kubku lub pojemniku z tymi należącymi do pozostałych członków rodziny. Nie zapominaj także o dokładnym myciu wszystkich naczyń i przyborów kuchennych, z których korzystasz na co dzień. W tym celu używaj odpowiednio gorącej wody i detergentów.

Bibliografia:

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć