Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Dziecko
Zdrowie

Owsica – jak ją rozpoznać i skutecznie leczyć?

Bad stomac

Owsica to choroba pasożytnicza, która dotyka osób w każdym wieku, choć najczęściej diagnozowana jest u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Jak sama nazwa wskazuje, towarzyszące jej objawy wywołane są przez owsiki – nicienie występujące wyłącznie u ludzi. Czym dokładnie jest i jak manifestuje się owsica? Jak się pozbyć tej przypadłości i jakie konsekwencje niesie za sobą zaniechanie jej leczenia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

 

Podejrzewasz owsicę u siebie lub u swojego dziecka?

Umów konsultację z lekarzem online

Wizyta Express

Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)

Umów Wizytę Express

Wizyta od 99 zł

 Wizyta Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta od 89 zł

Spis treści

  1. Owsica u dzieci: jak rozpoznawać objawy?
  2. Skuteczne metody eliminacji pasożytów
  3. Jakie są konsekwencje zaniedbania leczenia owsicy?
  4. Owsica u dorosłych: jakie środki można stosować w leczeniu?
  5. Do jakiego lekarza udać się z owsicą?

Owsica u dzieci: jak rozpoznawać objawy?

Jak manifestuje się owsica? Objawy u dzieci są dość charakterystyczne. Takim wyraźnym sygnałem świadczącym o tym, że w organizmie malucha mogły zadomowić się owsiki, jest świąd w okolicach odbytu, szczególnie nasilający się w nocy, ponieważ to właśnie wtedy samice owsika wydostają się na zewnątrz w celu złożenia jaj na skórze. Jest to symptom, którego raczej nie da się przeoczyć – świąd potrafi być na tyle uporczywy, że utrudnia sen oraz wywołuje u dziecka niepokój i drażliwość. Ponadto jego konsekwencją bywa podrażnienie, nadkażenie bakteryjne oraz ból skóry przy odbycie wywołany intensywnym drapaniem. Czy owsiki można zauważyć gołym okiem? Niekiedy jest to możliwe, a rozpoznasz je po kształcie przypominającym strzępki białej nitki.

W przypadku owsicy objawy u dzieci nie ograniczają się jedynie do tych wskazanych powyżej. Czasami można zaobserwować u nich także osłabienie apetytu, nudności, problemy z koncentracją, ogólne rozbicie oraz ból brzucha i głowy. Nie sposób nie wspomnieć również o nocnym moczeniu się, zgrzytaniu zębami oraz obgryzaniu paznokci, które są efektem napięcia nerwowego towarzyszącego maluchowi w ciągu dnia. U dziewczynek dodatkowo może dojść do rozwoju infekcji narządów płciowych. Oczywiście warto mieć na uwadze fakt, że wymienione symptomy mogą dotyczyć innych chorób pasożytniczych, a nawet znacznie poważniejszych schorzeń, dlatego nie można ich bagatelizować i należy omówić je z lekarzem.

Wizyta od 59 zł

Umów Wizytę Express

Umów Wizytę Standard

Skuteczne metody eliminacji pasożytów

Dobra wiadomość jest taka, że pasożyty można skutecznie wyeliminować, choć bywa to dość trudna walka, która wymaga wielotorowego podejścia. U twojej pociechy pojawiła się owsica? Jak się pozbyć nieproszonych gości z jej ustroju? Jedno jest pewne – domowe metody nie powinny być jedynym elementem leczenia, a jedynie jego uzupełnieniem, choć ich rola w całym tym procesie jest bardzo znacząca. 

Co zabija owsiki, jeśli chodzi o apteczne specyfiki?

Pyrantelum

Do najpopularniejszych środków przeciwpasożytniczych należy Pyrantelum. Owsica przy użyciu tego preparatu niwelowana jest poprzez unieruchomienie pasożytów, co pozwala na ich wydalenie z organizmu. Jest to produkt wydawany bez recepty, przeznaczony dla dzieci od 2. roku życia oraz osób dorosłych, który przyjmuje się w postaci tabletek lub doustnej zawiesiny. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie działa on na larwy, a jedynie na osobniki dojrzałe oraz te będące we wczesnym stadium rozwoju. 

Mebendazol i albendazol

Poza opcjami zawierającymi pyrantel na rynku dostępne są leki na bazie mebendazolu i albendazolu – substancji czynnych, które powodują śmierć owsików poprzez zaburzenie ich funkcji trawiennych, a co za tym idzie – uniemożliwienie im przyswajania glukozy. Są one skuteczne zarówno w przypadku dorosłych osobników, jak i larw czy jajeczek, a do ich wykupienia potrzebna jest recepta.

Jak wygląda leczenie owsicy za pomocą specjalistycznych preparatów? W jego przebiegu przyjmuje się dwie porcje leku w odstępie dwóch tygodni. Celem pierwszej z nich jest wyeliminowanie zakażenia, natomiast drugiej – zapobiegnięcie jego ponownemu wystąpieniu. Oczywiście terapia musi zostać wdrożona nie tylko u osoby zakażonej, ale również u pozostałych domowników. Jeśli chodzi o konkretne dawki, to w zależności od konkretnego specyfiku kształtują się one następująco:

  • mebendazol: 100 mg;
  • albendazol: 400 mg;
  • pyrantel: 11 mg/kilogram masy ciała (maksymalnie 1 g). 

Co jeszcze zadziała na owsicę? Jak się pozbyć nieproszonych lokatorów innymi sposobami? Jak już zostało podkreślone, domowe metody są ważnym, a nawet wręcz niezbędnym uzupełnieniem głównej kuracji. 

  • Po pierwsze kluczowe jest dbanie o higienę, w tym mycie rąk przed każdym posiłkiem, codzienne kąpiele, zwłaszcza nad ranem, częsta zmiana bielizny oraz unikanie wkładania palców do ust i obcinanie paznokci. 
  • Po drugie istotne jest pilnowanie czystości w domu- regularne mycie podłóg, wycieranie kurzu oraz zmiana pościeli i ręczników. Zalecane jest również dezynfekowanie powierzchni, zabawek i przedmiotów codziennego użytku.

Jakie są konsekwencje zaniedbania leczenia owsicy?

Jakie konsekwencje zdrowotne niesie za sobą nieleczona owsica u dorosłych i dzieci? Nie dość, że znacznie obniża ona komfort życia, to jeszcze wiąże się z poważnymi powikłaniami. Wśród nich wymienia się m.in. 

  • zapalenie jelita grubego 
  • zapalenie wyrostka robaczkowego 
  • stany zapalne skóry. 

Nieleczona owsica dodatkowo odciska swoje piętno na zdrowiu kobiet i dziewczynek, ponieważ przy dużym zaniedbaniu może wywołać u nich zakażenie narządów rodnych, w tym macicy, pochwy i jajników. 

 

Umów konsultację z Internistą lub Pediatrą online

Wizyta Express

Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)

Umów Wizytę Express

 Wizyta Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta od 89 zł

gynecologist

Owsica u dorosłych: jakie środki można stosować w leczeniu?

Leczenie owsicy u dorosłych przebiega w podobny sposób jak u dzieci. To oznacza, że składa się na nie kuracja farmakologiczna oraz przestrzeganie zasad higieny. Dopełnieniem całości – zarówno u małych, jak i dużych pacjentów – powinna być odpowiednia dieta, która usprawni pracę przewodu pokarmowego, zapobiegając zaparciom, zregeneruje śluzówkę jelit oraz wzmocni układ odpornościowy. Nie powinno zabraknąć w niej źródeł białka i błonnika pokarmowego oraz produktów fermentowanych, które stabilizują mikrobiotę jelitową. 

Warto wiedzieć, że istnieje pewna grupa pokarmów, których pasożyty szczególnie nie lubią. Co zabija owsiki? 

Taką naturalną bronią przeciwko tym nicieniom jest:

  • czosnek, 
  • sok z czerwonych buraków,
  • kiszona kapusta. 

Ich pożywką z kolei są łatwo przyswajalne węglowodany, więc dobrze jest wyeliminować z jadłospisu produkty :

  • z białej mąki, 
  • biały ryż, 
  • słodycze, 
  • słone przekąski, 
  • soki owocowe i kolorowe napoje. 

Do jakiego lekarza udać się z owsicą?

Jeśli zauważysz u siebie lub swojego dziecka objawy owsicy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nie musisz od razu biec w pośpiechu do parazytologa – wystarczy, że skontaktujesz się z internistą lub – w przypadku malucha – z pediatrą. Masz problem z dostaniem się do przychodni, a owsiki dają wam się mocno we znaki? Zatem nie zwlekaj i skorzystaj z usług Med24. Za pośrednictwem naszej platformy otrzymasz poradę medyczną w zaledwie 15 minut i to bez wychodzenia z domu. W trakcie jej trwania nasz internista bądź pediatra przeprowadzi z tobą lub – jeśli to możliwe – z twoją pociechą szczegółowy wywiad, wystawi e-receptę na stosowne leki i w razie potrzeby skieruje was na odpowiednie badania. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć na naszej stronie lub w aplikacji, aby znaleźć się pod opieką lekarza i zapewnić sobie lub swojemu dziecku szybką ulgę!

 

Bibliografia: 

https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zarazenia-pasozytnicze/323825,owsiki-objawy-leki-na-owsice

https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.3.12.26

https://www.gov.pl/web/psse-lomza/owsica-u-dzieci

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pinworm/symptoms-causes/syc-20376382

https://www.healthline.com/health/pinworms

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK536974/

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć