Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie
Kobieta
Mężczyzna

Poradnik o wrażliwych zębach – jak wygląda leczenie wrażliwości zębów w domu i u dentysty?

Poradnik leczenia wrażliwości zębów w domu i u dentysty

Jedzenie lodów lub picie gorącej kawy już od dawna nie sprawia Ci przyjemności, ponieważ przy każdym gryzie lub łyku odczuwasz dotkliwy ból? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, to wiedz, że prawdopodobnie zmagasz się z nadwrażliwością zębów. Spokojnie – jest to dolegliwość, którą można leczyć, dlatego nie musisz na zawsze rezygnować ze swoich ulubionych przysmaków. Jak skutecznie się jej pozbyć? W tym artykule przedstawimy Ci najlepsze sposoby na wrażliwe zęby i podpowiemy, jak uzyskać szybką pomoc stomatologiczną bez wizyty w gabinecie!

Wizyta 89 zł

Stomatolog Standard

Spis treści: 

  1. Skąd ten ból, czyli dlaczego zęby stają się wrażliwe?
  2. Domowe sposoby na wrażliwe zęby – poznaj te najskuteczniejsze!
  3. Kiedy należy udać się do dentysty z wrażliwymi zębami?
  4. Zabiegi dentystyczne, które pomogą Ci uporać się z wrażliwością zębów
  5. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Co zrobić, aby uniknąć wrażliwości zębów?

Skąd ten ból, czyli dlaczego zęby stają się wrażliwe?

Zastanawiasz się, dlaczego każdy kontakt z kwaśnym, słodkim, zimnym lub gorącym jedzeniem wywołuje u Ciebie nieprzyjemne doznania i dosłownie przyprawia Cię o dreszcze? Powodów takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka. Zanim jednak poznasz najczęstsze przyczyny wrażliwości zębów, warto dowiedzieć się, skąd w ogóle bierze się ten przeszywający ból. Otóż jest on efektem odsłonięcia się zębiny, czyli delikatnej części zęba znajdującej się pod szkliwem i dziąsłami. Jest ona bogato unerwiona, zatem nic dziwnego, że reaguje na wszelkie bodźce zewnętrzne.

Co sprawia, że zębina się odsłania? Otóż stoi za tym m.in. zbyt mocne szczotkowanie zębów, wady zgryzu, gryzienie twardych przedmiotów, np. długopisu lub ołówka, oraz bruksizm. Ale nie tylko – na wrażliwe zęby nierzadko uskarżają się także osoby z refluksem oraz te prowokujące wymioty i regularnie spożywające kwaśne pokarmy. Do tej puli należy dorzucić również recesję dziąseł, czyli taki stan, w którym dochodzi do ich cofania.

WARTO WIEDZIEĆ!

Nadwrażliwość zębów to dość częsta przypadłość u kobiet w ciąży, a to wszystko za sprawą zaburzeń hormonalnych oraz większej podatności na choroby dziąseł.

Domowe sposoby na wrażliwe zęby – poznaj te najskuteczniejsze!

Jak domowym sposobem poradzić sobie z nadwrażliwością zębów? Na początek warto zaopatrzyć się w specjalną pastę – taką dedykowaną leczeniu tej przypadłości. Na razie nie chcesz pozbywać się tej, której używasz na co dzień? Zanim ponownie po nią sięgniesz, zweryfikuj jej stopień ścieralności – dobrze, aby wynosił on poniżej 50 RDA. Jeśli nie możesz znaleźć takiej informacji na opakowaniu, rozetrzyj jej niewielką ilość pomiędzy palcami, aby sprawdzić, czy nie ma w niej drobinek. Jeśli je wyczujesz, koniecznie zastąp ją delikatniejszą wersją. Idealnym pomysłem będzie również zakup specjalitycznego płynu do płukania jamy ustnej oraz szczoteczki z miękkim włosiem.

 

Wspominając o domowych sposobach na wrażliwe zęby, nie można zapomnieć także o codziennych nawykach. Dopóki nie poczujesz większej ulgi, staraj się unikać pokarmów, które wywołują u Ciebie ból. Masz ochotę na zimny napój lub nie wyobrażasz sobie dnia bez ciepłej kawy? Zatem, zamiast całkowicie ich sobie odmawiać, po prostu pij je przez słomkę. Ponadto wyeliminuj ze swojej diety słodkie i kwaśne produkty oraz unikaj zbyt gorących dań. Przy tym wszystkim pamiętaj o regularnym myciu zębów, kładąc nacisk na odpowiednią technikę. Jak należy myć zęby? Zamiast szczotkować je poziomo, stosuj krótkie i łagodne ruchy wymiatające, począwszy od dziąseł do korony zęba.

Przykre dolegliwości dają Ci się mocno we znaki, a Ty nie masz czasu lub możliwości udać się do swojego dentysty? Na szczęście nie musisz dłużej męczyć się z tym sam! W każdej chwili możesz umówić się na teleporadę u naszego stomatologa online, który zaproponuje Ci skuteczne rozwiązanie, np. zastosowanie specjalistycznego preparatu, który będziesz mógł zaaplikować na wrażliwe zęby samodzielnie i przetrwać trudny czas do momentu wizyty w gabinecie. 

WARTO WIEDZIEĆ!

Do pielęgnacji wrażliwych zębów najlepiej nadają się pasty zawierające m.in. hydroksyapatyt, fluor, chlorek strontu oraz chlorek lub azotan potasu. Są to związki, które zamykają otwarte kanaliki zębinowe, wzmacniają szkliwo lub hamują przewodnictwo nerwowe.

Kiedy należy udać się do dentysty z wrażliwymi zębami?

Domowe sposoby na wrażliwe zęby mogą pomóc Ci uporać się z bólem w kryzysowej sytuacji, jednak nie rozwiążą Twojego problemu całkowicie – w końcu nie masz możliwości wyleczenia erozji szkliwa czy recesji dziąseł samodzielnie. Ponadto należy mieć na uwadze fakt, że jedną z przyczyn wrażliwości zębów jest nagromadzony kamień nazębny, którego pozbędziesz się jedynie w gabinecie za pomocą specjalistycznych narzędzi. Dodatkowo konieczne może okazać się usunięcie próchnicy i wypełnienie ubytków. 

Nawet jeśli wydaje Ci się, że masz zęby i dziąsła w idealnym stanie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza, tym bardziej że niektóre niepokojące zmiany w ich obrębie jest w stanie dostrzec jedynie wprawne oko stomatologa. Zdrowe zęby nie powinny wywoływać u Ciebie żadnego dyskomfortu, zatem nawet ich drobna nadwrażliwość to sygnał, że zaczyna dziać się z nimi coś niepokojącego. A pamiętaj, że im szybciej zareagujesz, tym lepiej dla Twojego zdrowia… i portfela!

Umów konsultację ze Stomatologiem online

 Wizyta Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta 89 zł

Wizyta online u lekarza specjalisty

Zabiegi dentystyczne, które pomogą Ci uporać się z wrażliwością zębów

Zastanawiasz się, co czeka Cię w gabinecie, gdy już zdecydujesz się na leczenie wrażliwości zębów u stomatologa? Wiedz, że ma on w zanadrzu kilka opcji, dlatego jest w stanie je dobrać do konkretnego przypadku. Oprócz usunięcia kamienia nazębnego i wypełnienia ubytków próchnicowych może on zaproponować Ci lakowanie lub fluoryzację, która polega na pokryciu zębów specjalnymi preparatami zabezpieczającymi szkliwo. Inną opcją jest przykrycie odsłoniętych szyjek zębowych kompozytem, a nawet – w razie bardziej zaawansowanego problemu – przeszczep dziąsła.

Ale to nie koniec możliwości. Jeśli Twoją bolączką jest zgrzytanie zębami, dentysta poleci Ci zakładanie na noc szyny relaksacyjnej, którą możesz wykonać na wymiar w gabinecie. Jeżeli natomiast Twoje dolegliwości są następstwem wady zgryzu, konieczne może okazać się wdrożenie leczenia ortodontycznego. Nie martw się – to wszystko tylko brzmi groźnie. Leczenie wrażliwości zębów w Twoim przypadku wcale nie musi wiązać się z inwazyjnymi rozwiązaniami, a nawet jeśli, to lekarz postara się zmniejszyć Twój dyskomfort do minimum. 

Należysz do tych osób, które dentysty boją się jak ognia? Jeśli przed wizytą w przychodni chcesz oswoić się ze swoim lękiem, podziel się nim z naszym stomatologiem, a on opowie Ci, czego dokładnie możesz się spodziewać. Czujesz, że Twój problem jest znacznie poważniejszy? Wiedz, że dentofobia to coś, z czym możesz sobie poradzić, jeśli tylko znajdziesz się pod opieką dobrego specjalisty. Psycholog online z Med24 chętnie udzieli Ci wsparcia i dołoży wszelkich starań, abyś poczuł się pewnie i w końcu bez wahania usiadł na fotelu dentystycznym! 

Wizyta od 79 zł

Umów Wizytę Express

Umów Wizytę Standard

WARTO WIEDZIEĆ!

Niektóre gabinety stomatologiczne oferują laserowe leczenie wrażliwości zębów, które polega na zamknięciu kanalików zębinowych przy użyciu wiązki lasera.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Co zrobić, aby uniknąć wrażliwości zębów?

Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się ze stwierdzeniem, że lepiej zapobiegać, niż leczyć – i wiedz, że przekłada się to również na zdrowie Twojej jamy ustnej. Na czym polega zapobieganie wrażliwości zębów? Przede wszystkim na ich dokładnej higienie, na którą składa się ich delikatne szczotkowanie oraz czyszczenie powierzchni międzyzębowych przy użyciu nici. Należy przy tym zaznaczyć, że warto zachować przynajmniej 30-minutowy odstęp pomiędzy spożyciem posiłku a myciem zębów, zwłaszcza jeśli zawierał on kwaśne produkty. Dobrym rozwiązaniem jest także ograniczenie kontaktu szkliwa z kwaśnymi pokarmami – jeśli je spożyjesz, przepłucz zęby czystą wodą, aby wyrównać poziom kwasowości. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze domowe sposoby nie uchronią Cię przed wrażliwymi zębami, jeśli nie będziesz regularnie odwiedzał dentysty i trzymał się jego zaleceń!

 

Bibliografia: 

https://www.healthline.com/health/sensitive-teeth 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/dentin-hypersensitivity 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3927677/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9376650/ 

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć