Ortopeda - co leczy i kiedy umówić się na konsultację?

Ortopeda zajmuje się diagnozą oraz leczeniem problemów związanych z układem ruchu, wadami postawy, urazami i złamaniami kości. Pierwsza wizyta u ortopedy zazwyczaj może odbyć się w formie konsultacji online, podczas której lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem i jeśli będzie taka konieczność, zaleci wykonanie konkretnych badań.

Co leczy ortopeda?

 

  • złamania, zwichnięcia, i skręcenia kości
  • choroby kręgosłupa 
  • stany zapalne stawów i kości
  • zmiany przeciążeniowe
  • schorzenia nowotworowe kości

Kiedy umówić się na konsultację u ortopedy?

Pacjenci zgłaszają się na wizytę do ortopedy przy urazach, wystąpieniu ostrych objawów bólowych oraz w przypadku przewlekłych problemów z układem ruchu, które wymagają diagnostyki i specjalistycznego leczenia.

Do ortopedy należy się również udać w przypadku wystąpienia lub podejrzenia wad postawy, bólami stawów i chorym kręgosłupem. 

Z kolei pilna konsultacja u ortopedy dotyczy sytuacji, w których dochodzi do urazu układu ruchu i ostrych stanach bólowych.  Ortopeda skieruje pacjenta na badania obrazowe i następnie wdroży odpowiednie leczenie – np. leki przeciwzapalne, założenie gipsu, unieruchomienie stawu.

Na jakie badania może skierować ortopeda?

Najczęściej są to badania obrazowe, RTG lub USG. W celu pogłębionej diagnostyki może to być również rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Po postawieniu diagnozy i wdrożeniu leczenia, oprócz ewentualnej farmakologii, lekarz może skierować pacjenta na rehabilitację.