Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie
Problemy sezonowe
Kobieta
Mężczyzna

Przeziębienie, grypa a Covid: jak różnią się ich objawy i jak skutecznie im zapobiegać?

L4

Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym obserwujemy wzmożoną zachorowalność na infekcje wirusowe. Wśród tych najczęściej diagnozowanych wymienić można przeziębienie, grypę oraz Covid. Objawy tych chorób w dużej części się pokrywają, przez co wiele osób nie wie, jak postępować i po które leki sięgnąć. Przeziębienie, grypa czy Covid – jak je rozpoznać i co zrobić, żeby skutecznie im zapobiegać?

Spis treści

  1. Jak rozpoznać czy to grypa czy Covid?
  2. Różnice i podobieństwa objawów przeziębienia, grypy i Covid-19
  3. Jak chronić się przed zakażeniem Covid-19?
  4. Kiedy warto udać się z objawami do lekarza?

Jak rozpoznać czy to grypa czy Covid?

Od zakończenia pandemii koronawirusa wiele symptomów, takich jak katar, kaszel czy drapanie w gardle, wzbudza duży niepokój wśród pacjentów. I nic w tym dziwnego – zarówno przeziębienie, jak i grypa manifestują się niekiedy w podobny sposób co Covid-19. Co warto wiedzieć o każdym z nich?

Nie wiesz, co dokładnie cię dopadło – przeziębienie, grypa czy Covid? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista, ponieważ wszystkie trzy wywoływane są przez wirusy. W przypadku tego pierwszego mamy do czynienia głównie z adenowirusami, enterowirusami oraz rinowirusami, drugie zapoczątkowują ortomyksowirusy, natomiast ostatnie – koronawirusy, a dokładniej SARS-CoV-2. 

Ze względu na to, że powyższe jednostki chorobowe dotykają układu oddechowego, klasyfikacja powszechnie występujących objawów sprawia ogromną trudność większości osób. Aby lepiej zrozumieć naturę każdej z nich, dobrym pomysłem jest zapoznanie się z ich dokładną charakterystyką.

Przeziębienie, czyli wirusowe zapalenie nosogardła, to najczęściej diagnozowana infekcja w sezonie jesienno-zimowym. Ma ono łagodny początek i przejawia się takimi dolegliwościami jak:

  • kichanie,
  • kaszel,
  • ból gardła,
  • ból głowy,
  • bóle mięśniowe,
  • gorączka.

Oprócz powyższych oznak pojawia się katar, który na początku jest wodnisty, a następnie staje się gęsty, przez co utrudnia oddychanie i zaburza odczuwanie smaku. Niektóre osoby nierzadko męczy także zapalenie spojówek. Szczyt nasilenia symptomów trwa przez około 2-3 dni i ustępują one średnio po tygodniu. Przejawem przebytego przeziębienia jest nierzadko kaszel poinfekcyjny.

Drugą najpowszechniejszą infekcją wirusową występującą między październikiem a kwietniem jest grypa. Stojący za jej rozwojem patogen dostaje się do organizmu drogą kropelkową, dlatego za czynniki sprzyjające zachorowaniu uznaje się brak higieny rąk oraz długotrwałe przebywanie w dużych skupiskach ludzi. Jej oznaki uderzają nagle – zwykle pod postacią gorączki, dreszczy, rozbicia, wzmożonej męczliwości, bólów mięśni i głowy oraz ogólnego pogorszenia samopoczucia. Warto także zwrócić uwagę na suchy, uporczywy kaszel, katar oraz ból gardła. W przeciwieństwie do przeziębienia grypa ma ostry charakter i jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia. Jej ciężki przebieg wiąże się z objawami neurologicznymi, odwodnieniem, dusznościami oraz wtórnymi powikłaniami. Wówczas wymagana jest hospitalizacja.

Przeziębienie a Covid – co należy wiedzieć o tym drugim? Jego obraz jest bardzo zróżnicowany, przez co na pierwszy rzut oka może on przypominać właśnie wirusowe zapalenie nosogardła. Pacjenci zakażeni koronawirusem borykają się z gorączką, suchym kaszlem, ogólnym zmęczeniem oraz bólami mięśni i głowy. Ponadto często zgłaszają oni także utratę węchu i smaku, trudności w oddychaniu, nieżyt nosa, zapalenie spojówek, biegunkę i wysypkę. Warto także zapamiętać, że Covid-19 przenosi się zarówno drogą kropelkową, jak i poprzez zakażone przedmioty. W jego ciężkim przebiegu może pojawić się niewydolność oddechowa, która jest niebezpieczna dla życia. Zwykle jednak ma on postać łagodną lub umiarkowaną.

Wizyta od 59 zł

Umów Wizytę Express

Umów Wizytę Standard

Różnice i podobieństwa objawów przeziębienia, grypy i Covid-19

Spośród trzech infekcji wirusowych omawianych w niniejszym artykule przeziębienie jest zwykle najprostsze do samodzielnego zdiagnozowania. Dużo większą trudność w ocenie sprawiają dwie pozostałe. Grypa a koronawirus – jakie są między nimi podobieństwa i różnice?

Cechą charakterystyczną zarówno Covid-19, jak i grypy jest to, że ich oznaki mogą mieć różny stopień nasilenia. Jedna grupa przechodzi je zupełnie bezobjawowo lub skąpoobjawowo, inna natomiast walczy z symptomami ciężkiego kalibru. Dla lepszego rozeznania w sytuacji warto zapoznać się z oznakami właściwymi dla obu tych chorób. Są to przede wszystkim:

  • katar lub niedrożny nos,
  • ból gardła,
  • gorączka i dreszcze,
  • kaszel,
  • ból głowy i mięśni,
  • utrudnione oddychanie,
  • zmęczenie,
  • wymioty i biegunka.

Ze względu na podobny przebieg powyższych infekcji wirusowych – w szczególności w pierwszym etapie zakażenia – możesz sięgnąć po szybkie testy diagnostyczne lub wykonać badania laboratoryjne. Najdokładniejszą metodą jest technika real time RT-PCR, która polega na pobraniu wymazu z nosogardzieli lub gardła, skąd izolowany jest materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2. Ponadto możesz wykonać test antygenowy i serologiczne badanie specyficznych przeciwciał.

Gdzie znajdziesz test na Covid? Kupisz go w każdej aptece, a jego wykonanie oraz uzyskanie dokładnego wyniku zajmie Ci dosłownie kilka minut! 
 

Grypa a koronawirus – czym różnią się te dwie choroby? Na przykład sposobem, w jaki się rozprzestrzeniają. Tą pierwszą możesz zarazić się od zainfekowanej osoby w okresie od pierwszego dnia przed wystąpieniem objawów do maksymalnie tygodnia. Warto wspomnieć, że u pacjentów z obniżoną odpornością czas ten może się nieco wydłużyć. Jeśli natomiast chodzi o Covid-19, to przyjmuje się, że patogeny mogą roznosić się już na 2 dni przed wystąpieniem jego symptomów. Ten newralgiczny czas trwa średnio przez kolejne 10 dni.

Należy pamiętać, że powyższe choroby przenoszą się w taki sam sposób, czyli drogą kropelkową. Wirusy mogą wniknąć do organizmu również przez błony śluzowe, w tym te w obrębie oczu, nosa i ust, po wcześniejszym przetransferowaniu patogenu na dłoniach z zakażonego przedmiotu. Co zrobić, aby zmniejszyć sposobność zakażenia do minimum? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jak chronić się przed zakażeniem Covid-19?

Jeśli chcesz, aby zakażenie SARS-CoV-2 ominęło cię w tym sezonie szerokim łukiem, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jak już wspomniano, patogen ten przenosi się drogą kropelkową. Może on również wniknąć do twojego organizmu po przeniesieniu go na skórze z zainfekowanej powierzchni. To właśnie dlatego podstawowym krokiem zapobiegania zakażeniu jest ograniczenie sytuacji, w których może do niego dojść.

W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia Covid-19 postaraj się jak najbardziej ograniczyć możliwość jego transmisji. Pamiętaj przede wszystkim o zachowaniu dystansu w miejscach publicznych – za bezpieczną odległość od innych osób uznaje się około 1,5 metra. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć powyższe prawdopodobieństwo, regularnie noś maseczkę – w szczególności jeśli planujesz zakupy w zatłoczonym supermarkecie czy wizytę w przychodni, gdzie będziesz narażony na kontakt z chorymi osobami. Nie zapominaj również o regularnym dezynfekowaniu rąk i unikaniu dotykania twarzy. Jeśli na co dzień nosisz maseczkę, zdejmuj ją, używając elementów utrzymujących ją na uszach.

Istotnym elementem profilaktyki jest poddawanie się regularnym szczepieniom. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szczepionek, w tym wektory szczepionkowe, szczepionki atenuowane i całkowicie inaktywowane oraz opcje oparte na rekombinowanym białku S. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi okres pomiędzy ich przyjęciem a wyzdrowieniem powinien wynosić przynajmniej miesiąc.

Kiedy warto udać się z objawami do lekarza?

Co zrobić, jeśli dopadł cię covid? Objawy o łagodnym przebiegu nie stanowią zagrożenia dla twojego zdrowia. Zaleca się, aby w razie ich wystąpienia pozostać w domu, odpoczywać, zadbać o spokojny sen i zbijać gorączkę. Warto mieć jednak na uwadze, że ostrzejsze symptomy stanowią podstawę do konsultacji specjalistycznej. Które z nich powinny spowodować, że w głowie zapali ci się czerwona lampka? Jest to przede wszystkim utrudnione oddychanie, ucisk w klatce piersiowej, problemy z wybudzeniem się oraz szary kolor skóry, ust i paznokci. Zasięgnij porady lekarskiej również w przypadku bardzo wysokiej gorączki, letargu i senności, pogarszającego się kaszlu oraz zawrotów głowy i dezorientacji.

Grypa czy Covid – nie wiesz, na którą z tych chorób wskazują twoje dolegliwości? Jeśli czujesz się zbyt słaby, żeby udać się do specjalisty, lub nie chcesz spędzać długich godzin w poczekalni z innymi chorymi, skorzystaj z możliwości, jakie daje ci teleporada. Stanowi ona bardzo praktyczne i bezpieczne rozwiązanie, po które coraz częściej sięga wielu chorych. Postaw na przykład na opcję oferowaną przez Med24 i umów się na rozmowę, podczas której opowiesz interniście lub pediatrze o swoich symptomach albo stanie zdrowia swojego dziecka. Oprócz przeprowadzenia dokładnego wywiadu i przepisania leków mogą oni wystawić ci zwolnienie lekarskie oraz – w razie potrzeby – skierować cię na dodatkowe badania. Nie zwlekaj i zapisz się na konsultację już dziś!

 

 

Bibliografia:

https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jakie-sa-objawy-przeziebienia-grypy-i-covid-19/

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/question-and-answers-hub/q-a-detail/coronavirus-disease-covid-19-similarities-and-differences-with-influenza

https://www.cdc.gov/flu/symptoms/coldflu.htm

https://www.medicinenet.com/cold_vs_flu/article.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7122289/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16253889/

 

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć