Wychowujesz swoje dziecko, najlepiej, jak potrafisz. Czasem okazuje się, że wyzwania dnia codziennego, problemy w szkole, relacje z rówieśnikami w świecie szkolnym i w internecie, spiętrzają się. Ukochany potomek, z wesołego, ciekawego świata człowieka, staje się milczącym zamkniętym w sobie cierpiącym nastolatkiem. Gdy różne sposoby dotarcia do syna czy córki zawodzą, dziecku może pomóc specjalista. W artykule odpowiemy na pytania:
Spis treści:
Co robi psycholog dziecięcy? Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu problemów emocjonalnych, behawioralnych i rozwojowych u dzieci i młodzieży. Jego praca skierowana jest na zrozumienie potrzeb dziecka i jego rodziny, a następnie na opracowaniu i wdrożeniu planu terapii. Głównym celem psychologa dziecięcego jest praktyczne wsparcie dzieci i ich rodzin w zdrowym rozwoju emocjonalnym, społecznym i poznawczym oraz poprawienie komunikacji pomiędzy rodzicami a dziećmi.
Co robi psycholog dziecięcy? Pracuje z dzieckiem i jego rodziną w kilku obszarach:
Na początek psycholog przeprowadza ocenę stanu psychicznego dziecka. Za pomocą rozmów i specjalistycznych testów, psycholog ocenia emocje, zachowania i umiejętności dziecka. Może również diagnozować różne zaburzenia u dzieci takie jak: ADHD, zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju, czy autyzm.
Prowadząc terapię indywidualną, psycholog dziecięcy skupia się na rozmowach i ćwiczeniach z dzieckiem, aby pomóc mu zrozumieć emocje i zachowania. Swoje i dorosłych. W terapii rodzinnej psycholog dziecięcy prowadzi pracę z całą rodziną w celu rozwiązania problemów i poprawy komunikacji pomiędzy wszystkimi członkami rodziny.
Psycholog dziecięcy współpracuje także z lekarzami, nauczycielami i innymi specjalistami w celu zapewnienia kompleksowej opieki nad dzieckiem i jego rodziną na wypadek interwencji kryzysowych.
W trakcie doradztwa psycholog oferuje konsultacje dla rodziców, aby pomóc w zrozumieniu potrzeb dziecka i wskazać sposoby wsparcia dziecka w trudnym okresie życia lub rozwoju fizycznego.
Psycholog dziecięcy, kiedy do niego iść? Kiedy pojawią się następujące sygnały, że profesjonalna interwencja będzie najlepszym rozwiązaniem dla cierpiącego, najczęściej w milczeniu, dziecka:
Decyzja o skorzystaniu z pomocy psychologa dziecięcego może być wynikiem różnych obserwacji, mamy czy taty. Intuicja rodzicielska jest pierwszym sygnałem, który wskazuje na to, że dziecko może potrzebować pomocy.
Rodzice mają wrodzoną zdolność do wyczuwania subtelnych zmian w zachowaniu, nastroju czy reakcjach swojego dziecka, nawet jeśli nie są one od razu widoczne dla innych osób:
Jeżeli jako rodzic czujesz się zaniepokojony i masz wątpliwości co do rozwoju emocjonalnego dziecka, skorzystaj z profesjonalnej pomocy psychologa dziecięcego. Wczesna interwencja jest bardzo ważna, aby zapobiec nasilaniu się problemów w przyszłości. Wizyta u psychologa nie oznacza, że z dzieckiem coś jest nie tak. To po prostu okazja, dla rodziców, do zrozumienia potrzeb dziecka i wypracowania strategii, które pomogą mu w zdrowym rozwoju.
Pierwsza wizyta, u psychologa dziecięcego, jest inna niż wizyta u psychologa dla dorosłych. Podczas konsultacji psycholog próbuje zrozumieć, jakie problemy mogą dotyczyć dziecka i jak je „najlepiej zaopiekować”. O co pyta psycholog dziecięcy na pierwszej wizycie?
Pytania do rodziców
Dlaczego zdecydowaliście się na konsultację dla dziecka? Aby zrozumieć główny problem.
Jakie są konkretne zachowania lub niepokojące objawy? Dla zrozumienia obecnych trudności, z jakimi dziecko się zmaga.
Jak wygląda sytuacja rodzinna? Ocena wpływu otoczenia rodzinnego na dziecko.
Czy dziecko miało wcześniejsze doświadczenia z terapią? Aby zebrać informacje o wcześniejszej terapii psychologicznej.
Czy w rodzinie występują jakieś problemy zdrowotne, w tym zaburzenia psychiczne? Dla oceny czynników genetycznych i środowiskowych.
Psycholog może zadać pytanie: Jak przebiegała ciąża i poród? Aby zrozumieć, czy są czynniki biologiczne, które mogą wpływać na zachowanie dziecka.
Pytania do dziecka (dostosowane do wieku i rozwoju):
Jak się dzisiaj czujesz? Pytanie ma wprowadzić dziecko w rozmowę oraz ocenić jego nastawienie do spotkania ze specjalistą.
Czy masz ulubioną grę? Aby psycholog dziecięcy zrozumiał zainteresowania i poziom rozwoju dziecka.
Czy jest coś, co cię martwi lub sprawia, że jesteś smutny/nerwowy/zły? W celu identyfikacji potencjalnych problemów, które przyprowadziły dziecko do specjalisty.
Jak wygląda twój dzień? Co robisz w szkole? Jakie masz zajęcia pozalekcyjne? – Dla oceny codziennych aktywności dziecka.
Czy masz przyjaciół? Jak się z nimi bawisz? – W celu analizy relacji społecznych dziecka.
Niektóre z pytań będą dostosowane do wieku i poziomu rozwoju dziecka, a w innych przypadkach, psycholog dziecięcy może korzystać z narzędzi diagnostycznych, takich jak testy czy zadania, aby lepiej zrozumieć sytuację. Zarówno rodzice, jak i dziecko mogą zadać pytania psychologowi, aby dobrze zrozumieć, co się będzie działo w procesie terapeutycznym.
Konsultacje z psychologiem dziecięcym online mają swoje zalety, zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Oszczędność czasu na dojazdach jest ważna dla zapracowanych rodziców. Dziecko może czuć się komfortowo, będąc we własnym domu, co może pomóc mu otworzyć się w trakcie spotkania ze specjalistą i zaowocować lepszą komunikacją. Dla dzieci, które są nieśmiałe lub boją się nowych sytuacji, konsultacje online mogą być znacznie mniej stresujące.
Platforma telemedyczna daje możliwość elastycznych godzin konsultacji co może być pomocne, gdy wybucha konflikt w rodzinie, czy jest potrzebne szybkie wsparcie specjalistyczne np. po śmierci jednego z rodziców lub informacji o ciężkiej chorobie.
Telemedycyna daje także możliwość łatwego przełączenia między różnymi rodzajami konsultacji, takimi jak terapia indywidualna dla dziecka, konsultacje dla rodziców, czy wspólna terapia rodzinna.
Dla niektórych rodzin anonimowość konsultacji online jest zachętą do wykonania pierwszego kroku, aby pomóc dziecku. Konsultacje online z psychologiem dziecięcym są wygodną opcją dla kontynuacji terapii w przypadku podróży, przeprowadzki czy zmian życiowych, które mogą utrudnić regularne wizyty w gabinecie u terapeuty.
Możliwość użycia przez terapeutę dodatkowych narzędzi, takich jak wideo, czy interaktywnych aplikacji, może być użyteczne w procesie terapeutycznym, aby w prosty sposób wyjaśnić pewne zagadnienia, dziecku albo rodzicom.
Terapia online nie jest dla każdego. Dostęp do sprzętu i stabilnego połączenia internetowego to podstawowe wymagania. Niektóre poważne problemy mogą wymagać kontaktu z terapeutą w gabinecie. Konsultacja z psychologiem online jest zawsze dobrym pomysłem w sytuacji kryzysowej lub w przypadku, gdy rodzina pragnie zachować anonimowość.
Warto traktować usługę psycholog dziecięcy online jak szybką pomoc dla rodziców i dziecka. Dlaczego?
Rodzina i jej sytuacja mają ogromny wpływ na dziecko. Zrozumienie tego, co się wydarzyło w rodzinie, ma fundamentalne znaczenie, aby pomóc dziecku. Środowisko szkolne i rówieśnicy jest drugim, po rodzinie, głównym miejscem funkcjonowania dziecka. Problemy w tych obszarach często są sygnałem trudności emocjonalnych lub z zachowaniem. Psycholog dziecięcy online to najlepszy pierwszy krok, w stronę poprawy jakości życia dziecka i spokoju całej rodziny. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie czekaj, umów wizytę u specjalisty i zobacz, jak można pomóc dziecku! Twoje dziecko zasługuje na najlepszą opiekę! Twój mały krok, do rejestracji wizyty, jest wielkim krokiem, aby dziecko poczuło, że jest rozumiane!
Bibliografia:
1. Psychologia dziecka, Schaffer Rudolpf H. (2023) Wyd. PWN
2. Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży, Redakcja naukowa: Aneta R. Borkowska, Lidia Cierpiałkowska, Iwona Grzegorzewska (2023) Wyd. PWN
3. Psychologia wychowania. Wybrane problemy,Hanna Liberska, Janusz Trempała (2020) Wyd. PWN
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.