Stany depresyjne są podobne do depresji, lecz różnią się od niej czasem trwania oraz nasileniem objawów. Poniżej dowiesz się czym one są, o ich przyczynach i objawach, rodzajach jak również o sposobach ich leczenia. Dowiesz się też czym jest depresja i to czym się różni od stanów depresyjnych.
Spis treści:
Stany depresyjne są nawracającymi spadkami nastroju trwającymi zwykle kilka dni, często błędnie przypisywanymi depresji. Charakteryzują się częstym i regularnym pojawianiem się. Mogą one jednak po pewnym czasie przerodzić się w depresję.
Depresja jest poważną i pospolitą, medyczną chorobą, która negatywnie wpływa na samopoczucie, na sposób naszego myślenia i reagowania. Powoduje ona smutek i/lub utratę zainteresowania czynnościami, które kiedyś sprawiały radość. Może ona doprowadzić do różnorodnych psychicznych i emocjonalnych problemów, które to mogą obniżyć zdolność człowieka do funkcjonowania w szkole, w pracy i w domu. Symptomy depresji mogą być delikatne lub ciężkie.
Warto zauważyć, że istnieje wiele sytuacji życiowych, zarówno tych radosnych jak i smutnych które mogą przyczynić się do powstania nerwicy. Mogą one być traumatyczne z natury, inne mogą wywoływać znaczne zmiany w życiu.
Warto wiedzieć, że nieleczona nerwica często skutkuje pojawianiem się stanów depresyjnych, które to w połączeniu z nią mogą spowodować depresję. Wówczas koniecznie należy zgłosić się do psychiatry, który to wskaże nam drogę pokonania tej choroby.
Preferowaną metodą leczenia stanów depresyjnych jest przede wszystkim wsparcie terapeutyczne, jako że pomaga wzmacniać mechanizmy obronne organizmu oraz odporność. Jest ono bardzo ważne, gdyż może pomóc w sprostaniu przyszłym wyzwaniom i potencjalnie umożliwić uniknięcie nadejścia ww. stanów w przyszłości.
Jeżeli jednak stany depresyjne będą sprawiały trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków i czynności, wówczas należy skontaktować się z lekarzem. Wtedy specjalista oceni czy jest to depresja czy może zaburzenia depresyjno-lękowe, które wymagają leczenia farmakologicznego (leczenie antydepresantami).
Przede wszystkim nie warto pozostawać samemu z problemem, zdecydowanie warto poprosić o pomoc lekarza specjalisty.
Zwracaj uwagę na sytuacje opisane w tym artykule, zapisuj w kalendarzu sytuacje, które wywołały powody do obaw. Jeżeli zauważysz jeden lub więcej z ww. opisanych w artykule symptomów, skontaktuj się z psychologiem i/lub psychiatrą. Taką wizytę możesz odbyć online. Szybko skonsultujesz swoje objawy i lekarz zaleci dalsze postępowanie.
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.