Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie
Telemedycyna

Sztuczna inteligencja w profilaktyce zdrowotnej

AI-health

Dzięki galopującemu postępowi technologicznemu sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej integralną częścią naszego życia. Obecnie jej algorytmy wykorzystywane są nie tylko w branży informatycznej, bankowej, finansowej, reklamowej czy dziennikarskiej, ale również medycznej – i to w coraz większym zakresie. Jaką rolę odgrywa sztuczna inteligencja w opiece zdrowotnej? Jakie daje nam możliwości i czy w przyszłości zastąpi lekarzy?

Wizyta od 59 zł

Umów Wizytę Express

Umów Wizytę Standard

Spis treści

Sztuczna inteligencja w zdrowiu: nowoczesne technologie wspierające profilaktykę

 Choć sztuczna inteligencja w medycynie dopiero czeka na pełen rozkwit, już teraz można zaobserwować szereg korzyści wynikających z jej obecności. Coraz więcej pacjentów chętnie korzysta z aplikacji monitorujących parametry życiowe, które umożliwiają przesyłanie danych lekarzowi, a nawet udostępnianie mu ich na bieżąco. Tego typu rozwiązania pozwalają nie tylko skutecznie leczyć już istniejące choroby, ale również zmniejszać ryzyko ich wystąpienia – i to efektywniej niż dotychczas. 

 Doskonałym przykładem nieocenionej roli AI w profilaktyce zdrowotnej jest zapobieganie chorobom układu krążenia. Odbywa się to poprzez zdalne kontrolowanie nadciśnienia, które w przypadku zaniechania może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu, a te według statystyk są najczęstszą przyczyną zgonów w naszym kraju. Co ciekawe, algorytmy są w stanie analizować nie tylko poszczególne parametry, ale także historię medyczną, obciążenia chorobami w rodzinie oraz czynniki związane z ogólnym stylem życia, co może uchronić nas przed wieloma schorzeniami i to nie tylko tymi związanymi z układem krążenia.

Oczywiście sztuczna inteligencja w ochronie zdrowia może zaoferować nam znacznie więcej niż regularne badanie ciśnienia. Jej algorytmy mogą dodatkowo mierzyć poziom cukru we krwi i informować o jego wahaniach, a nawet trafnie analizować zapisy EKG oraz zdjęcia wykonane przez tomograf komputerowy lub rezonans magnetyczny. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że według doniesień naukowych sztuczna inteligencja w opiece zdrowotnej zwiększa bezpieczeństwo pacjentów poprzez lepsze wykrywanie błędów oraz efektywniejsze zarządzenie dawkami leków.

Teraz, już w 60 sekund, sam sprawdzisz: ciśnienie krwi, puls, zmienność tętna (HRV), częstość oddechów i poziom stresu

  • użyj kamery w telefonie, komputerze lub tablecie
To narzędzie zeskanuje Twoją twarz i bazując na algorytmach sztucznej inteligencji, oceni Twoje ryzyka zdrowotne.

Umów wizytę Zrób pomiar

Shen

Jak Shen.AI wykorzystuje sztuczną inteligencję w profilaktyce zdrowotnej?

Choć sztuczna inteligencja w medycynie już zdążyła wynieść opiekę zdrowotną na wyższy poziom, firma MX Labs postanowiła pójść o krok dalej i wspomóc profilaktykę bardzo groźnych chorób, wprowadzając na rynek narzędzie o nazwie Shen.AI. Jest to innowacyjne oprogramowanie na smartfony, komputery i tablety, bazujące na technologii rPPG, zbliżonej do tej wykorzystywanej w tradycyjnych pulsoksymetrach (PPG) – z tą różnicą, że w tym przypadku mamy do czynienia z fotopletyzmografią zdalną, o czym świadczy literka „r” oznaczająca „remote”.

W jaki sposób działa Shen.AI? Za jego pośrednictwem i przy użyciu urządzenia wyposażonego w kamerę dokonuje się skanu twarzy, który pozwala sztucznej inteligencji przeanalizować teksturę skóry oraz przepływ krwi przez naczynia krwionośnei na tej podstawie ocenić takie parametry jak puls, ciśnienie krwi, zmienność rytmu zatokowego (HRV), częstotliwość oddechów, a nawet poziom stresu. 

Dobra wiadomość jest taka, że zespół MX Lab dąży do certyfikacji opracowanego przez siebie narzędzia i – co bardzo istotne – pomyślnie przeszedł etap badań walidacyjnych, w których porównano wyniki zaproponowane przez Shen.AI do tych uzyskanych tradycyjnymi metodami. Warto jednak zaznaczyć, że na ten moment dalsze prace nad tym projektem dotyczą pomiaru pulsu, HRV i oddechu, natomiast ciśnienie tętnicze będzie brane pod uwagę w następnej kolejności. 

Chciałbyś na własnej skórze przekonać się, jak działa sztuczna inteligencja w medycynie? W Med24 masz taką możliwość! W ramach współpracy z MX Lab masz dostęp do Shen.AI poprzez naszą stronę internetową. Kliknij tutaj, aby za darmo, bez żadnych rejestracji, zweryfikować swój stan zdrowia i to w zaledwie 60 sekund. Wystarczy, że udasz się w dobrze oświetlone miejsce, włączysz kamerę w swoim smartfonie, tablecie lub komputerze, a następnie nakierujesz ją na swoją twarz. Jeśli otrzymane wyniki cię zaniepokoją, możesz od razu umówić się na teleporadę z naszym lekarzem w celu ich omówienia. 

W trakcie pomiaru

  • Ustaw twarz bezpośrednio przed kamerą.
  • Obydwa policzki muszą być jednakowo widoczne.
  • Oddychaj spokojnie, bierz równomierne oddechy i nie mów przez cały czas trwania testu.
  • Nie wykonuj gwałtownych ruchów.

Zrób pomiar

Pomiar trwa 60 sekund

pomiar cisnienia

Sztuczna inteligencja a medycyna: jak unowocześnia opiekę zdrowotną?

Nie ulega wątpliwości, że sztuczna inteligencja unowocześnia opiekę zdrowotną i to w bardzo dużym stopniu. Idealnym przykładem jest stale rozwijająca się telemedycyna, dzięki której możemy otrzymać pomoc medyczną bez wychodzenia z domu i z każdego miejsca na świecie. Jest to możliwe właśnie dzięki zdolności AI do zdalnego pomiaru parametrów życiowych oraz interpretacji obrazów medycznych (RTG, TK, MRI). Nie sposób nie wspomnieć również o chatbotach i wirtualnych asystentach, którzy odpowiadają pacjentom na pytania oraz przypominają im o wizytach kontrolnych czy konieczności przyjęcia leków. Co więcej, AI odgrywa istotną rolę w analityce predykcyjnej, która pozwala przewidywać prawdopodobieństwo wystąpienia określonych zdarzeń klinicznych. To dosadnie pokazuje, jak wiele do zaoferowania ma sztuczna inteligencja w ochronie zdrowia, a nie powiedziała ona jeszcze ostatniego słowa. 

Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarza?

Obecność sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej przynosi szereg korzyści nie tylko pacjentom, ale także samym medykom. W jaki sposób? Przede wszystkim pozwala im ona stawiać trafniejsze diagnozy, opracowywać bardziej indywidualne plany leczenia, rozwiewać wątpliwości natury medycznej oraz minimalizować ryzyko popełniania błędów. Do tego dochodzi płynniejszy przepływ informacji oraz ogromna oszczędność czasu. Czy to oznacza, że sztuczna inteligencja zastąpi lekarzy? Na ten moment przyjmuje się, że nie, jednak z pewnością będzie ona coraz bardziej integralną częścią ich pracy i niezastąpionym asystentem w wielu czynnościach. 

Wizyta od 59 zł

Umów Wizytę Express

Umów Wizytę Standard

 

 

Bibliografia: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7414411/

https://shen.ai/ai-driven-app-detects-early-signs-of-disease-using-only-a-smartphone-camera/

https://shen.ai/telemedicine-2-0-the-future-of-remote-health-services/

https://shen.ai/artificial-intelligence-in-healthcare-a-few-examples-in-near-future/

https://geek.justjoin.it/jak-shen-ai-moze-wplynac-na-rozwoj-diagnostyki-medycznej/

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć