Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowa skóra
Kobieta
Mężczyzna
Zdrowie

Trądzik u dorosłych - przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik u dorosłych - przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik przeważnie kojarzony jest z wiekiem dojrzewania. Zazwyczaj nie ma poważnego przebiegu i mija wraz z osiągnięciem dojrzałości płciowej. Jednak obecnie problem trądziku dotyka również osoby dorosłe. Może on być kontynuacją trądziku młodzieńczego, ale może wystąpić także u osób, które w wieku dojrzewania nie miały tego problemu. Problem trądziku w wieku dorosłym dotyka w większej mierze kobiet niż mężczyzn i wymaga specjalistycznego leczenia.

Umów e-wizytę

Podczas konsultacji może zostać wystawiona e recepta online na potrzebne leki, a także gdy lekarz stwierdzi taką konieczność - e zwolnienie.

Spis treści:

  1. Przyczyny występowania trądziku u osób dorosłych
  2. Trądzik u dorosłych - leczenie

Przyczyny występowania trądziku u osób dorosłych

Trądzik u osób dorosłych może pojawić się z różnych przyczyn.

  • Pierwszą z nich mogą być zaburzenia hormonalne androgenów, czyli hormonów płciowych, które stymulują wydzielanie łoju. W wyniku zaburzeń w produkcji androgenów wzmaga się praca gruczołów łojowych i dochodzi do ich zatkania, czego efektem jest stan zapalny.    
  • Drugą przyczyną mającą wpływ na możliwość wystąpienia trądziku w wieku dorosłym jest stres. W tym przypadku ma to również związek z hormonem, który organizm wytwarza w sytuacjach stresowych.  Kortyzol wytwarzany podczas stresu wzmaga produkcję łoju przez gruczoły łojowe, tym samym zatykane są pory, co również może skutkować stanem zapalnym.
  • Trzecią przyczyną wystąpienia trądziku u osób dorosłych może być nieodpowiednia dieta. Zbyt duża ilość spożywanej wysoko przetworzonej żywności a zbyt mała warzyw i owoców, czy produktów pełnoziarnistych, używanie dużej ilości ostrych przypraw a także produktów źle tolerowanych przez organizm może w efekcie doprowadzić do stanów zapalnych skóry.
  • Kolejnym powodem wystąpienia stanów zapalnych skóry może być niewłaściwa pielęgnacja skóry. Niewłaściwe oczyszczanie cery z kosmetyków, które zatykają ujścia gruczołów łojowych może również powodować stany zapalne.    
  • Dodatkowymi  czynnikami mogącymi mieć wpływ na pojawienie się trądziku u osoby dorosłej to palenie tytoniu, picie alkoholu, zażywanie niektórych leków, niewystarczająca ilość snu lub predyspozycje genetyczne.

Trądzik u dorosłych – leczenie

Trądzik u dorosłych jest schorzeniem przewlekłym. Jego wyleczenie jest trudne, ale nie niemożliwe.

Niezbędna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem, aby wdrożyć właściwą terapię, odpowiednią do indywidualnych potrzeb pacjenta. Aby przyspieszyć diagnozę, przed konsultacją z dermatologiem można wykonać badania na trądzik. Są to badania krwi mające na celu oznaczenie poziomu hormonów:

  • Prolaktyny
  • FSH i LH
  • Testosteronu
  • Kortyzolu
  • Piątki tarczycowej (TSH, FT3, FT4, antyTG, antyTPO)

Zazwyczaj w leczeniu trądziku stosuje się leki o działaniu ogólnym i miejscowym. Są to leki antybakteryjne i przeciwzapalne. W trudnych przypadkach stosowane są antybiotyki lub silne pochodne witaminy A. W przypadku trądziku spowodowanego zaburzeniem hormonów płciowych, mogą być stosowane niektóre tabletki antykoncepcyjne o działaniu przypominającym androgeny.

Przy leczeniu trądziku bardzo ważna jest higiena i właściwa pielęgnacja skóry. Należy systematycznie dbać o właściwe i dokładne oczyszczanie skóry. Stosować łagodne kosmetyki, najlepiej naturalne, niezawierające alkoholu i detergentów, które mogą spowodować dodatkowe podrażnienia. Kosmetyki do codziennej pielęgnacji powinny mieć lekką konsystencję tak, aby dodatkowo nie zatykać porów.

Dodatkowo należy zadbać o prawidłową dietę. Dieta w trakcie leczenia trądziku powinna zawierać duże ilości:

  • cynku (ryby, owoce morza)
  • błonnika (produkty pełnoziarniste)
  • witamin z grupy B (jaja, rośliny strączkowe, orzechy, pestki)
  • kwasów omega-3 i witaminy E (ryby, olej rzepakowy, orzechy, pestki)
  • beta-karotenu (marchew, pomidor, natka pietruszki)

Pierwsze efekty leczenia trądziku mogą się pojawić dopiero po dłuższym czasie, ale gdy już się pojawią nie wolno przerywać terapii, ponieważ wówczas problem może powrócić w jeszcze silniejszej postaci. Decyzję o zakończeniu terapii musi podjąć dermatolog.

Jeśli masz problemy z trądzikiem, możesz szybko umówić wizytę online z lekarzem dermatologiem. Przed konsultacją lub w jej trakcie, warto przesłać lekarzowi zdjęcia występujących zmian skórnych. Można też wybrać rozmowę wideo i pokazać dermatologowi swoje dolegliwości do kamery. Po szczegółowym wywiadzie i obejrzeniu problematycznych miejsc na skórze, lekarz zaleci odpowiednie leczenie, wypisze receptę lub skierowanie na dodatkowe badania.

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online