Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie psychiczne
Zdrowie

Depresja lękowa - objawy, przyczyny, leczenie

Depresja u dzieci i młodzieży

Uważasz, że każda depresja wygląda tak samo? Istnieją różne rodzaje depresji. Warto rozmawiać o problemach psychicznych oraz przełamywać tabu. Dzięki temu lęk, strach, depresja czy inne zaburzenia, z którymi ciężko poradzić sobie samemu, mogą zostać skutecznie wyleczone. Pamiętaj, że depresja to groźna choroba, a depresja lękowa niesie za sobą poważne ryzyko pojawienia się myśli samobójczych.

Umów e-wizytę

Spis treści:

  1. Czym jest depresja lękowa
  2. Przyczyny depresji lękowej
  3. Objawy depresji lękowej
  4. Czy depresje lękową można wyleczyć?
  5. Czemu depresja lękowa wraca?
  6. Depresja lękowa – objawy i leczenie
  7. Depresja lękowa - ile trwa leczenie?
  8. Skąd bierze się depresja lękowa?
  9. Komfortowa pomoc w leczeniu depresji lękowej, która działa

Czym jest depresja lękowa?

W depresji lękowej objawami, które dominują nad poczuciem smutku, są nieustannie galopujące myśli, skupione wokół zamartwiania się, obaw i niepokoju. Silny lęk potrafi doprowadzić do tego, że chory niemal całkowicie wycofuje się z życia zarówno towarzyskiego, jak i zawodowego.

Innymi określeniami na depresję lękową są depresja neurotyczna oraz depresja agitowana.

Przyczyny depresji lękowej

Na depresję lękową najczęściej chorują osoby mające głębokie poczucie obowiązku, które czują się odpowiedzialne za innych i brakuje im umiejętności osiągania kompromisu. Sztywne schematy myślenia wywołają u nich obawę przed utratą pozycji. Inne przyczyny depresji lękowej to m.in.:

  • obawa przed negatywną oceną innych ludzi
  • tłumienie i ukrywanie emocji
  • silne przeżywanie problemów i porażek
  • skłonność do przeżywania skrajnych emocji
  • skłonność do wyolbrzymiania nawet drobnych trudności
  • niewyrażanie swoich uczuć

Chorzy na depresję lękową rzadko chcą skorzystać z pomocy specjalisty. Dlatego tak ważna jest rola bliskich osób. Często dopiero im udaje się nakłonić chorego do skorzystania z pomocy psychologicznej.

Objawy depresji lękowej

W depresji lękowej, lęk towarzyszy choremu stale, jednak zmienia się jego stopień natężenia. Zwłaszcza rano i tuż przed snem objawy lękowe się nasilają. Problem jest poważny i złożony, ponieważ stanowi kombinację dwóch czynników: depresji i zaburzeń lękowych. Może to prowadzić do sytuacji, gdy osoba odczuwająca silny lęk bagatelizuje objawy depresji, gdyż zwyczajnie nie jest świadoma, że właściwa diagnoza i odpowiednie leczenie mogą skutecznie rozwiązać jej problemy.

Obok objawów natury psychicznej, depresja lękowa może powodować szereg objawów somatycznych lub związanych z zaburzeniami rytmu okołodobowego.

Objawy psychiczne depresji lękowej to m.in.:

  • odczuwanie długotrwałego, silnego lub paraliżującego lęku
  • ograniczenie aktywności życiowych spowodowane odczuwaniem lęku
  • nagłe ataki paniki np. w miejscach publicznych
  • ciągłe zamartwianie się, układanie w głowie „czarnych scenariuszy”
  • niepokój psychoruchowy
  • zaburzenia odżywiania np. anoreksja czy bulimia
  • szukanie ukojenia w używkach, większa podatność na uzależnienia
  • silne obniżenie nastroju
  • niska samoocena
  • poczucie braku perspektyw
  • zmęczenie, brak energii i motywacji do działania
  • myśli samobójcze

Objawy somatyczne depresji lękowej to m.in.:

  • nadciśnienie i szybsze tętno
  • bóle w klatce piersiowej
  • płytki, szybki oddech
  • uczucie ciała obcego w gardle
  • zwiększona potliwość
  • nudności, biegunki, wymioty
  • ból i zawroty głowy

Objawy związane z zaburzeniami rytmu dnia i nocy w depresji lękowej to m.in.:

  • problemy z zaśnięciem wywołane lękiem
  • wczesne budzenie się
  • senność w ciągu dnia
  • przesypianie dużej liczby godzin w ciągu doby

Czy depresję lękową można wyleczyć?

Tak, depresję lękową można skutecznie wyleczyć, trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to długotrwały proces. Pierwszym ważnym krokiem jest otrzymanie właściwej diagnozy. Po wykluczeniu możliwych chorób, na które wskazywałyby objawy somatyczne, niezbędna jest pomoc psychiatryczna.

Leczenie depresji lękowej przebiega dwutorowo:

  • farmakoterapia – wycisza pacjenta i przygotowuje do psychoterapii
  • psychoterapia – pomaga dotrzeć do sedna problemu i nauczyć pacjenta jak skutecznie sobie z nim radzić.

Dobór leczenia jest kwestią indywidualną. Jego przebieg zależy od wielu czynników, w tym od nasilenia stopnia zaburzeń, współistniejących chorób, a nawet stylu życia. Samo leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku lat.

 Lekarstwa w leczeniu depresji lękowej dobiera oraz przepisuje lekarz psychiatra. O tym, czy podjąć walkę z depresją bez leków, również musi zdecydować specjalista. Nie istnieją rodzaje depresji możliwe do skutecznego wyleczenia tzw. domowymi sposobami. Zawsze potrzebna jest pomoc psychiatryczna. Warto również sięgnąć po wsparcie dobrego psychologa (online masz dostęp do specjalisty 24/7, również w sytuacjach kryzysowych).

Czemu depresja lękowa wraca?

Depresja jest chorobą, która może powrócić nawet po wielu latach od jej pierwszego wystąpienia. Choć istnieją różne przyczyny tego powrotu, to najczęściej wynika to z braku odpowiedniego leczenia. 

Jednymi z najważniejszych czynników, przez które mogą powrócić depresja i nerwica lękowa, jest brak leczenia lub niewłaściwe leczenie choroby. Wiele osób, które cierpią na depresję, leczy się tylko przez krótki czas, a następnie przerywają terapię, gdy czują się lepiej. Niestety, taki sposób postępowania może prowadzić do nawrotu choroby, ponieważ nie pozwala na pełne wyleczenie organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby leczyć depresję przez długi czas i regularnie kontrolować stan swojego zdrowia psychicznego. 

Nawet jeśli osoba cierpiąca na depresję prowadzi zdrowy styl życia i regularnie leczy się, to choroba może powrócić. Wynika to z faktu, że depresja jest chorobą przewlekłą, która wymaga stałej opieki i kontroli.

Pamiętaj – w każdej chwili możesz zwrócić się o pomoc do specjalisty. Nie czekaj na wolny termin w gabinecie u psychologa lub psychiatry – skorzystaj z e-wizyty w Med24. Szybka pomoc może przynieść najlepsze efekty. Często jest także jedynym sposobem na wyleczenie. 

Skorzystaj z teleporady bez skierowania! Jak umówić się na konsultację lekarską? Na początek załóż konto na naszej platformie. Wybierz specjalistę, datę i godzinę wizyty. Opłać usługę i oczekuj na połączenie z lekarzem w wybranym terminie. Teleporada może odbyć się na jeden z trzech sposobów: telefonicznie, przez wideo połączenie  lub za pomocą chatu sms. 

Depresja lękowa – objawy i leczenie 

Depresja lękowa leczona jest przy pomocy psychoterapii i farmakoterapii. 

Leki na depresję lękową mają wpływ na poziom różnych neuroprzekaźników w mózgu, takich jak serotonina, dopamina czy noradrenalina. 

Leki przeciwlękowe, takie jak benzodiazepiny, wpływają na poziom GABA (kwas gamma-aminomasłowy) w mózgu. GABA to neuroprzekaźnik, który działa uspokajająco i zmniejsza napięcie nerwowe.

Przyjmuj leki przeciwdepresyjne zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem, nawet jeśli czujesz się lepiej. Nagłe zaprzestanie przyjmowania leków może prowadzić do wystąpienia objawów odstawienia, takich jak bóle głowy, nudności i lęki.

Leki przeciwdepresyjne mogą również powodować skutki uboczne, takie jak suchość w ustach, bóle głowy, nudności i zaburzenia snu. Jednak większość tych skutków ubocznych jest łagodna i zanika w ciągu kilku dni od rozpoczęcia leczenia. Jeśli skutki uboczne są uciążliwe, warto porozmawiać z lekarzem, który może zaproponować zmianę leku lub dawkowania. 

Depresja lękowa - ile trwa leczenie?

Leczenie depresji lękowej jest długotrwałym procesem, wymagającym zaangażowania zarówno ze strony pacjenta, jak i lekarza. Jeżeli pacjent przyjmuje leki psychotropowe, pierwszych efektów można spodziewać się po około 3 tygodniach. Po tym czasie dokonuje się oceny efektywności leczenia. W 4 tygodniu od pierwszego przyjęcia leku można odczuć pełne działanie leku. Środki należy przyjmować nawet przez rok od ustąpienia objawów. Niekiedy lekarze zalecają ich bezterminowe przyjmowanie. 

Warto pamiętać, że depresja lękowa to choroba, która wymaga profesjonalnej pomocy. Jeśli odczuwasz objawy depresji lękowej, takie jak smutek, beznadzieja, lęki, problemy z koncentracją i zaburzenia snu, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego. 

Skąd bierze się depresja lękowa?

Jednym z najważniejszych czynników jest dziedziczność. Osoby, których rodzice lub dziadkowie cierpieli na depresję lękową, są bardziej narażone na jej rozwój. Badania wykazały, że u około 40% pacjentów z depresją lękową występują zaburzenia genetyczne, które wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego.

Innym ważnym czynnikiem jest stres. Osoby, które doświadczają ciągłego napięcia emocjonalnego, są bardziej narażone na rozwój depresji lękowej. Stres może wynikać z różnych przyczyn, takich jak problemy w pracy, trudności finansowe, problemy rodzinne lub inne choroby. 

Nie bez znaczenia jest również otoczenie. Osoby, które żyją w ciągłym stresie, w niesprzyjających warunkach, np. w związku z trudnościami finansowymi, są bardziej narażone na rozwój depresji lękowej. Z kolei osoby, które mają stabilne życie, żyją w harmonii z otoczeniem i mają wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół, są mniej narażone na rozwój tego schorzenia. 

Komfortowa pomoc w leczeniu depresji lękowej, która działa

Depresja lękowa sprawia, że życie chorego jest naprawdę trudne. Odczuwany lęk powoduje, że nawet proste czynności czy nawiązywanie relacji są ciężkim zadaniem. Osoba zmagająca się z depresją lękową często nie chce skorzystać z pomocy specjalisty z obawy, co pomyślą o niej inni. Co więcej, sama myśl o skorzystaniu z pomocy psychiatrycznej może powodować lęk, jak każda nowa i nieznana sytuacja.

Telemedycyna wychodzi naprzeciw tym potrzebom i obawom. E-wizyta u lekarza psychiatry, czy terapia prowadzona przy użyciu współczesnej technologii komunikacyjnej przez psychologa lub psychoterapeutę są równie skuteczne, co wizyty odbywane w stacjonarnym gabinecie. Pacjent, dzięki e-wizycie może porozmawiać ze specjalistą z dowolnego miejsca, w którym się znajduje. Sam wybiera czas i komfortowe dla siebie warunki do rozmowy. Lekarz psychiatra może w trakcie e-wizyty wypisać e-receptę lub, jeśli jest taka konieczność, wystawić e-zwolnienie (l4). A wszystko to, bez długiego stania w kolejce do specjalisty, co jest szczególnie ważne, bo w przypadku zdrowia, zawsze liczy się czas.

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć