Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Dieta
Zdrowie

Cukrzyca - objawy, dieta, przyczyny i leczenie

Insulin resistance

Cukrzyca jest bardzo poważną, przewlekłą chorobą mającą wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, wynikającym z niewytwarzania lub nieefektywnego wykorzystywania przez organizm insuliny – hormonu wydzielanego przez trzustkę. W wyniku utrzymywania się podwyższonego poziomu glukozy we krwi, dochodzi do uszkodzenia i zaburzenia czynności wielu narządów, w szczególności: oczu, nerek, serca, a także układu nerwowego i naczyń krwionośnych.  Niezdiagnozowana i nieleczona cukrzyca prowadzi do inwalidztwa a nawet do śmierci.

Masz problemy z cukrem?

Nie zwlekaj i skieruj swoje kroki na konsultację z Diabetologiem bądź z Dietetykiem

Wizyta Diabetolog Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta 149 zł

 Wizyta Dietetyk Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta 129 zł

Spis treści:

  1. Typy cukrzycy
  2. Objawy cukrzycy

Wizyta od 59 zł

Umów Wizytę Express

Umów Wizytę Standard

Typy cukrzycy

Wyróżniamy dwa główne typy cukrzycy:

  • cukrzyca typu 1
  • cukrzyca typu 2

a także, inne specyficzne typy cukrzycy:

  • cukrzyca typu LADA
  • cukrzyca typu MODY
  • cukrzyca ciążowa
  • cukrzyca wtórna

Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną. W wyniku dysfunkcji układu odpornościowego, organizm sam niszczy komórki trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny. W rezultacie jest jej niewystarczająca ilość lub nie ma jej wcale, co skutkuje wzrostem poziomu glukozy we krwi.

Ten typ cukrzycy wykrywany jest u dzieci i osób młodych. Przyczyny zapadania na cukrzycę typu 1, nie są do końca znane, ale tak jak w przypadku innych chorób autoimmunologicznych mogą to być:

  • predyspozycje genetyczne
  • przebyte infekcje bakteryjne lub wirusowe

Cukrzyca typu 2 jest chorobą metaboliczną. Organizm wytwarza insulinę, ale staje się odporny na jej działanie. W wyniku, czego poziom glukozy we krwi nie jest regulowany. Ten typ cukrzycy występuje u osób dorosłych, najczęściej po 45 roku życia, a za jego rozwój, w głównej mierze, odpowiedzialne są czynniki środowiskowe:

  • brak aktywności fizycznej
  • niezdrowa dieta
  • stres

Nazywana jest chorobą cywilizacyjną ze względu na to, że dotyka współczesne społeczeństwa, w których spożycie przetworzonej, wysokocukrowej i wysokotłuszczowej żywności,  jest powodem epidemii nadwagi i otyłości. Dodatkowo brak aktywności fizycznej i ciągły stres towarzyszący w codziennym życiu, zwiększa ryzyko zachorowania na ten typ cukrzycy.

Cukrzyca typu LADA ma również podłoże autoimmunologiczne. Podobnie, jak w przypadku cukrzycy typu 1 dochodzi do niszczenia komórek trzustki odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Jednak proces ten zachodzi znacznie wolniej niż w przypadku cukrzycy typu 1 i zapadają na nią osoby dorosłe.

Cukrzyca typu MODY jest uwarunkowana genetycznie. Chorują na nią osoby młode, tak jak w przypadku cukrzycy typu 1, jednak swoim przebiegiem zbliżona jest do cukrzycy typu 2.

Cukrzyca ciążowa wywoływana jest przez zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety podczas ciąży. W wyniku tych zmian następują zaburzenia tolerancji glukozy.

Cukrzyca wtórna jest stosunkowo nowo odkrytym typem cukrzycy. Wywoływana jest przez inne przewlekłe schorzenia (trzustki, wątroby), zaburzenia hormonalne, infekcje różnego pochodzenia, a także przyjmowane leki.

Umów się na konsultację online

Wizyta Diabetolog Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta 149 zł

 Wizyta Dietetyk Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta 129 zł

gynecologist

Objawy cukrzycy

Niezależnie od rodzaju cukrzycy, niektóre objawy są podobne, jednak występują w różnym stopniu nasilenia. W przypadku cukrzycy typu 1 występują dość gwałtownie, ze względu na szybki rozwój choroby. Natomiast w przypadku cukrzycy typu 2, która może rozwijać się latami, objawy są mniej nasilone i często bagatelizowane.

Do najczęściej występujących objawów, które mogą oznaczać wystąpienie któregoś z typów cukrzycy, zaliczamy:

  • wzmożone pragnienie
  • zmęczenie i senność
  • częstsze oddawanie moczu/oddawanie większej ilości moczu
  • spadek apetytu/wzmożony apetyt
  • nagłą utratę wagi/ nagłe przybranie na wadze
  • suchość skóry
  • zapach acetonu z ust – występuje w przypadku cukrzycy typu 1
  • problemy ze wzrokiem
  • często występujące infekcje intymne
  • trudniejsze gojenie się ran – w przypadku cukrzycy typu 2
  • zawroty głowy i omdlenia – w przypadku cukrzycy ciążowej

Diagnostykę cukrzycy należy zacząć od badania poziomu cukru we krwi. Badanie poziomu glukozy wykonuje się na czczo, po około 8-12 godzinach po ostatnim posiłku.

Nie należy zwlekać z diagnostyką, dlatego jeżeli zauważymy niepokojące objawy, trzeba jak najszybciej skonsultować się z diabetologiem, który po przeprowadzeniu wywiadu,  zleci badania na cukrzycę. Konsultacja może się odbyć zdalnie, co skraca czas i pozwala szybko otrzymać skierowanie na badania. Następnie, wyniki można również przesłać przed [wizytą online u diabetologa] lub w trakcie jej trwania, by omówić je z lekarzem, który zaleci dalsze kroki.

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć