Depresja ma negatywny wpływ na życie osobiste i zawodowe. Zwłaszcza w pracy, gdzie spędzamy znaczną część naszego czasu, depresja ma ogromny wpływ na naszą produktywność i relacje ze współpracownikami.
Sprawdź, jak radzić sobie z depresją w pracy i jakie kroki podjąć do jej pełnego uleczenia. Poznaj objawy depresji i skuteczne metody radzenia sobie z nią w miejscu pracy. Niezależnie czy to depresja w nowej pracy, czy spotyka Cię po wielu latach, warto zawalczyć o swoje dobre samopoczucie.
Na platformie Med24 w łatwy i szybki sposób umówisz się na konsultację z lekarzem z możliwością otrzymania recepty online, a jeśli sytuacja tego wymaga, także e-zwolnienie.
Spis treści:
Aby jak najszybciej rozpocząć walkę z depresją, warto nauczyć się szybko rozpoznawać jej objawy. Dzięki ich znajomości będziesz w stanie zareagować na swoje stany depresyjne, jak i te pojawiające się u swoich najbliższych oraz współpracowników. Depresja w pracy – objawy:
Depresja a stres w pracy – pojęcia często mylone ze sobą. Dowiedz się, co dokładnie je różni.
Stres w pracy jest naturalną reakcją organizmu na wymagające i trudne sytuacje oraz przytłaczające obowiązki. Odczuwamy go, gdy stajemy przed wyzwaniami, wymagającymi od nas skupienia i wysiłku, lub gdy mamy do czynienia z napiętymi terminami, konfliktami z kolegami lub przełożonymi. Stres w pracy wiąże się z objawami fizycznymi, takimi jak bóle głowy, problemy z trawieniem i zaburzenia snu. Wpływa on na nasze samopoczucie i powoduje irytację, napięcie i lęk.
Depresja to zaburzenie emocjonalne, które powoduje, że odczuwamy smutek, beznadzieję i brak zainteresowania życiem. Depresja ma swój udział w obniżeniu zdolności do wykonywania codziennych czynności, w tym pracy. Objawy depresji w pracy mogą obejmować obniżenie produktywności, brak motywacji, zmiany w zachowaniu, zmiany w apetycie i wadze, zwiększony poziom absencji i zwiększoną podatność na choroby.
Jak widać, stres w pracy wcale nie musi wpływać na nasze zdrowie i życie prywatne. Może wiązać się z konkretnymi sytuacjami, jednak dzięki odporności psychicznej i wsparciu otoczenia szybko znika. Z kolei depresja jest silnym zaburzeniem, które utrzymuje się i może potęgować.
Praca zdalna jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, na które stres i praca pod ciągłą kontrolą działają destrukcyjnie. Osoby nieśmiałe, mające problem z nawiązywaniem relacji w pracy często korzystają z tego trybu pracy. Mają szansę skupić się na swoich obowiązkach, jednocześnie pozostają w swoim otoczeniu.
Jednak praca zdalna może również wiązać się z innymi czynnikami ryzyka depresji, które warto mieć na uwadze. Należy do nich izolacja społeczna, brak wsparcia ze strony współpracowników, brak wyraźnego podziału między pracą a życiem prywatnym, co może prowadzić do nadmiernego zaangażowania w pracę, a także brak aktywności fizycznej, ponieważ pracując z domu, nie mamy okazji do codziennej aktywności fizycznej, jaką zapewnia chociażby dojazd do pracy pieszo lub rowerem.
Depresja a problemy w pracy – jak sobie radzić? Przede wszystkim porozmawiaj z kimś. Znajdź osobę, z którą możesz porozmawiać o swoim stanowisku i o tym, jakie emocje towarzyszą Ci przy wykonywaniu swoich obowiązków. To może być terapeuta, coach, lub dobry przyjaciel. Mówienie o swoich uczuciach pomoże w zmniejszeniu stresu i ciśnienia.
Ustal realistyczne i osiągalne cele w pracy – tyczy się to także freelancerów, którzy sami przydzielają sobie obowiązki. Próba zakończenia wielu projektów krótkim czasie w większości przypadków prowadzi do poczucia niepowodzenia.
Nie wahaj się szukać pomocy! Pomyśl o terapii lub pomocy specjalisty. Terapia lub porada psychologiczna pomaga w lepszym zrozumieniu swoich uczuć i myśli oraz w nauce skutecznych strategii radzenia sobie z objawami depresji.
Depresja w pracy pojawia się najczęściej, gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z emocjami, stresem lub trudnymi relacjami z przełożonym bądź współpracownikami. Nie można jej bagatelizować! Długo utrzymujące się stany depresyjne mają duży wpływ na Twoją wydajność w pracy i życie prywatne. Nie pozwól, by depresja w pracy miała swoje odbicie w innych aspektach życia – porozmawiaj z najbliższymi lub skontaktuj się z psychologiem. Jeśli sprawa jest nagła, warto zdecydować się na konsultacje online. W ostateczności nie wahaj się zmienić pracę - pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze.
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.