Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie psychiczne

Jak wybrać dobrego terapeutę?

 Pomoc psychologiczna Psycholog dziecięcy - konsultacje online

Decyzja o podjęciu terapii to przede wszystkim podjęcie walki o swoją wolność. A to wymaga odwagi. Także, jeśli już jesteś w tym miejscu, to należą Ci się ogromne gratulacje. Czas na kolejny krok, jakim jest wybór psychologa lub innego specjalisty, który poprowadzi Cię w tej drodze. Jak wybrać dobrego terapeutę? Przeczytaj poniższy artykuł i zdobądź cenne wskazówki. 

Umów e-wizytę

Spis treści:

  1. Psycholog — zawód przyszłości?
  2. Psycholog, psychiatra, terapeuta - kogo wybrać?
  3. Jakie są różnice pomiędzy psychologiem, psychoterapeutą, a psychiatrą?
  4. Nurty terapii psychologicznej
  5. Czym się kierować przy wyborze terapeuty
  6. Terapia online czy bezpośredni kontakt - jaki rodzaj terapii lepiej wybrać?

Psycholog — zawód przyszłości?

To, że świat pędzi to pewne. Wiemy już też, że na pewno nie zwolni. Ostatnie osiągnięcia technologiczne, chociażby w zakresie sztucznej inteligencji, zwiastują coraz szybsze zmiany w niemal każdym zakresie życia. Pędzący świat, agresywne i prezentujące nierealistyczne standardy media społecznościowe, połączone z zaniedbaniami z okresu dzieciństwa, to niemal idealna recepta na problemy związane ze zdrowiem psychicznym. Dlatego też śmiało można stwierdzić, że zawody związane z psychoterapią i wsparciem naszej psychiki, będą na liście jednych z najbardziej pożądanych zawodów, tuż obok programistów (którzy to zapewne będą potrzebować terapeutów). 

Decyzja o podjęciu terapii to nieraz najtrudniejszy krok w procesie terapeutycznym. Chociaż w ostatnich latach świadomość na temat dbania o zdrowia psychiczne znacząco wzrosła, to nadal panuje wiele krzywdzących stereotypów, zwłaszcza wśród starszego pokolenia. Na szczęście coraz więcej osób publicznych oraz uczestniczących w życiu społecznym, dzieli się swoimi historiami. Pomaga to w podjęciu decyzji o pójściu na terapię, ale nadal zostawia wiele pytań. Co dalej? Jak wybrać dobrego psychologa? A może potrzebuję innego specjalisty tj. psychiatry lub terapeuty?

Psycholog, psychiatra, terapeuta - kogo wybrać?

Terapia odgrywa olbrzymią rolę w odzyskiwaniu wolności, kontroli nad swoim życiem, wychodzeniu z traum. Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące oznaki świadczące o tym, że coraz trudniej jest Ci radzić sobie z otaczającym światem — może to właśnie ten moment, aby podjąć kroki i zdecydować się na fachową pomoc. 

W zależności od problemu, z którym się zmagasz, warto udać się do specjalisty, który będzie mógł najlepiej na niego odpowiedzieć. Wiele osób nie widzi różnicy między psychologiem, psychiatrą a psychoterapeutą, co jeszcze bardziej utrudnia wybór specjalisty. Więc jeśli zastanawiasz się, jak wybrać dobrego terapeutę, zapoznaj się z poniższym wyjaśnieniem. To nakieruje Cię na to, który specjalista najbardziej precyzyjnie podejdzie do Twojego problemu. Będzie też miał najlepsze narzędzia do tego, aby Ci pomóc. 

Jakie są różnice pomiędzy psychologiem, psychoterapeutą, a psychiatrą?

Główne różnice polegają na zdobytych kwalifikacjach, obszarach pracy oraz możliwościami leczenia. W zależności od problemu, z którym się zmagasz, wybierz tego specjalistę, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby. 

Psycholog

Psycholog to absolwent pięcioletnich studiów magisterskich, tj. magister psychologii. Działa na głównie na poziomie diagnostycznym. Dzięki jego wsparciu otrzymasz wskazówki związane ze sposobami myślenia, dobrymi praktykami. Psycholog może też skierować Cię do innego specjalisty — psychoterapeuty lub psychologa, jeśli dostrzeże taką potrzebę. 

Zazwyczaj psychologowie specjalizują się w konkretnych obszarach psychologii ze względu na swoje doświadczenie zawodowe i zainteresowania. I tak np. psycholog, który pracuje z osobami uzależnionymi, będzie odpowiednią osobą do współpracy, jeśli zmagasz się z podobnym problemem; psycholog wspierający osoby, które doświadczyły straty, pomoże w przejściu żałoby i tak dalej…

Zatem do psychologa warto się zgłosić, wtedy gdy:

  • potrzebujesz diagnozy, ponieważ podejrzewasz u siebie np. zaburzenia osobowości, depresję, PTSD lub inne schorzenia lub choroby psychiczne
  • potrzebujesz wsparcia w trudnym doświadczeniu życiowym

Podsumowując, psycholog pomoże Ci zdiagnozować problem i albo skieruje Cię do innego specjalisty, albo pomoże Ci poradzić sobie z problemem. Warto zaznaczyć, że terapia u psychologa to nie to samo co terapia indywidualna u psychoterapeuty. Współpraca z psychologiem wyklucza także korzystanie ze środków farmakologicznych, gdyż nie posiada uprawnień do wypisywania leków. 

Wybór psychologa to ważna kwestia. W kolejnej części artykułu znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci dotrzeć do odpowiedniej osoby. 

Psychoterapeuta

Psychoterapeuta również ma wyższe wykształcenie, jednak niekoniecznie psychologiczne. Dlatego też nie każda osoba upoważniona do prowadzenia psychoterapii będzie psychologiem. Kompetencje terapeutów mogą być bardzo różne. 

W rękach terapeuty jest jednak bardzo ważne i użyteczne narzędzie. Jest to psychoterapia. Odpowiednio prowadzona pozwala wyzwolić się z wieloletniego cierpienia i zapanować nad swoim życiem. 

Do terapeuty warto się zgłosić wtedy, gdy problem jest złożony, zmaganie się z nim trwa już dłuższy czas i po prostu czujesz, że nie umiesz sobie z nim poradzić sam. Psychoterapia będzie także bardzo pomocna, gdy pojawiają się dolegliwości psychosomatyczne. Taka sytuacja ma miejsce, gdy cierpimy fizycznie, a wyniki nie wskazują na żadną diagnozę. Warto wtedy przyjrzeć się swojemu zdrowiu psychicznemu. Terapia pomaga odkryć to, co siedzi w podświadomości i zapanować nad tym. 

Wybór terapeuty będzie odpowiedni, gdy zauważasz u siebie takie objawy:

  • depresja
  • zaburzenia odżywiania
  • zaburzenia osobowości
  • stany lękowe i napady paniki
  • kompulsywne nawyki
  • obsesyjne myśli
  • trudności w relacjach
  • podejrzenie traumy
  • trudności w przejściu żałoby, które trwają już dłuższy czas

Terapia pomaga przede wszystkim poznać nam samych siebie. Dlatego będzie też pomocna w innych dziedzinach. Terapeuta pomoże Ci w drodze do doskonalenia siebie m.in. w karierze zawodowej, relacjach, osiąganiu celów, radzeniu sobie z emocjami, pracą nad nawykami. Jak wybrać dobrego terapeutę? Wskazówki znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Psychiatra

Psychiatra to osoba, która ukończyła studia lekarskie, a następnie przeszła specjalizację w kierunku psychiatrii. Zdarza się, że wspomniane wcześniej problemy psychiczne, wymagają wsparcia farmakologicznego. W takim wypadku wymagana jest konsultacja psychiatryczna.Bardzo ważne, aby się tego nie bać! Podobnie jak w przypadku przeziębienia, wspomagamy się różnymi lekami, tak samo, gdy zdrowie psychiczne podupadnie, warto wesprzeć proces od środka. Bo przecież trudno sobie wyobrazić, że gdy mamy wysoką gorączkę, boli nas gardło i mięśnie — to odmawiamy wzięcia leków. Dlaczego więc karzemy się w ten sposób w przypadku zdrowia psychicznego?

Warto jednak nie bazować na samych lekach. Jeśli te są konieczne, najlepiej połączyć leczenie farmakologiczne z terapią. Dlatego może się tak zdarzyć, że będziesz współpracować i z psychiatrą, i terapeutą. Jeśli się zastanawiasz jak wybrać psychiatrę - odpowiedź możesz znaleźć między innymi na portalach z opiniami na temat lekarzy. Specjaliści są dla nas. Terapia, czy to psychologiczna, czy farmakologiczna to gwarancja tego, że szybciej poradzisz sobie z danym problemem niż w pojedynkę. 

Nurty terapii psychologicznej 

Wyróżniono kilka nurtów terapii psychologicznej tak, aby najlepiej służyły celom pacjentów i ich preferencjom. Zazwyczaj wybór terapeuty zależy między innymi od nurtu, w którym pracuje. Zapoznaj się z najbardziej popularnymi, aby odpowiedzieć na pytanie jak wybrać dobrego terapeutę. 

Nurt psychoanalityczny 

Terapia polega na analizie przeżyć pacjenta. Nurt ten zakłada, że poznanie samego siebie to droga to swego rodzaju wolności i kontroli nad swoim życiem. Analiza sposobu myślenia, mechanizmów działania i emocji pomaga w radzeniu sobie z trudnymi przeżyciami, trudnymi stanami emocjonalnymi. Terapeuta działający w nurcie psychoanalitycznym pomaga przejść ten proces.

Nurt poznawczo-behawioralny CBT

Ten nurt terapii opiera się na założeniu że nasze zachowania i emocje są wynikiem wyuczonych schematów, według których odpowiadamy na to, co nas spotyka. Zgodnie z tym podejściem, można się oduczyć tych mechanizmów i wdrożyć nowe, zdrowe sposoby reagowania. 

Nurt terapii humanistycznej/Gestalt

Ten rodzaj podejścia psychoterapeutycznego kładzie duży nacisk na zdobycie przez pacjenta świadomości siebie. W trakcie terapii odkrywane są emocje, odczucia fizyczne, potrzeby, pragnienia. Pozwala to ustalić spójność osobowości, a także konflikty wobec każdego z tych obszarów. W trakcie terapii odkrywamy siebie, dzięki czemu mamy większą kontrolę. 

Nurt integracyjny 

Ten nurt zgodnie z nazwą integruje w sobie różne szkoły psychoanalityczne. Pozwala wybrać to, co najbardziej odpowiednie z innych podejść i stosować według potrzeb. W ramach tego nurtu można dowolnie dopasowywać sposób działania do pacjenta, a nawet różnie podchodzić do poszczególnych problemów, z którymi się on zmaga.

Czym się kierować przy wyborze terapeuty

Aby wybrać dobrego terapeutę, psychologa, zwróć uwagę na kilka kwestii: jego wykształcenie, doświadczenie, nurt działania. To ważne aspekty, które pomogą Ci wybrać wykwalifikowanego specjalistę, a nie coacha po kilkumiesięcznym kursie. 

Kolejną sprawą są Twoje subiektywne odczucia. Zazwyczaj każdy terapeuta, psycholog, ma w swojej ofercie konsultacje. W trakcie takiego spotkania możesz lepiej poznać osobę, z którą planujesz podjąć terapię. W tym wypadku weź pod uwagę swoje osobiste preferencje, czy odpowiada Ci wiek, płeć tej osoby. I najważniejsze - Twoje odczucia. Czy czujesz się komfortowo, bezpiecznie? Czy chcesz się dzielić z tą osobą swoimi przeżyciami? Do terapii lepiej podejść długodystansowo. Ważne, aby choć trochę polubić swojego terapeutę, a uczyni to cały proces łatwiejszym. 

Niektórzy z terepautów stosują zasadę trzech spotkań, w trakcie których obie strony mają okazję podjąć decyzję o współpracy. Takie rozwiązanie to dobry pomysł, gdy sposób bycia terapeuty przypadnie Ci do gustu, ale nurt, w którym pracuje niekoniecznie. W trakcie kilku konsultacji będziesz w stanie ocenić jak, i czy w ogóle, reagujesz na te spotkania. Swoje wątpliwości możesz też przekazywać terapeucie.

Terapia online czy bezpośredni kontakt - jaki rodzaj terapii lepiej wybrać?

Zdecydowanie okres pandemii rozpowszechnił podejmowanie terapii online. Wszyscy byliśmy zmuszeni do działania z domów. Otworzyło to nowe możliwości także w ramach terapii indywidualnej. Dodatkowo, terapia online jest równie efektywna, co terapia w stacjonarnym gabinecie. Zaletami takiego sposobu kontaktu jest to, że możesz podjąć terapię z wybranym terapeutą bez względu na miejsce, w którym przyjmuje. Kolejnym plusem jest to, że oszczędzasz czas na dojazdy. Jeśli masz dużo zajęć, obowiązków, może to być zbawienne. Należy jednak pamiętać, że przy wyborze terapii online zadbanie o odpowiednie warunki do rozmowy w 50% przechodzą na pacjenta. Zastanów się więc, czy będziesz mieć komfortowe miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał i będziesz czuć się bezpiecznie. 

Podsumowanie

Niezależnie od problemu, z którym się zmagasz, zawsze warto szukać pomocy. Nie jest to oznaką słabości, a odwagi zawalczenia o siebie, swoje życie, relacje i przyszłość. Dlatego wybór psychologa, czy terapeuty, to świetna decyzja. W trakcie terapii otrzymasz wsparcie, zrozumienie i potrzebną pomoc. Jeśli myślisz o tym jak wybrać psychiatrę, to możesz najpierw zgłosić się do psychologa, który pomoże Ci ustalić, czy w ogóle potrzebujesz takiego wsparcia. Jednak to co najważniejsze, zacznij działać, a każdy krok przybliży Cię do zdrowia psychicznego i komfortu życia.

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć