Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie psychiczne
Zdrowie

Jakie choroby mogą powodować depresję?

Pomoc

Depresja to niezwykle często spotykana choroba, która jest związana z pesymistycznym podejściem do życia, a także negatywnym poczuciem własnej wartości. To stan, w którym występują: nerwice, lęki, a także różnego rodzaju zaburzenia i niewydolności ze strony narządów w organizmie. Osoby dotknięte depresją mają wrażenie bezsensu życia. Warto podkreślić, że depresja ma silne powiązanie z innymi chorobami występującymi w organizmie, które mogą wywoływać tę chorobę, a także sama depresja może być następstwem wielu schorzeń.

Umów e-wizytę

Spis treści:

  1. Jaki jest związek między chorobami, a depresją?
  2. Choroby neurologiczne i depresja: choroba Parkinsona, choroba Alzheimera
  3. Choroby endokrynologiczne i depresja: cukrzyca, choroba Hashimoto, zaburzenie tarczycy
  4. Choroby układu sercowo-naczyniowego i depresja: choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze
  5. Choroby autoimmunologiczne i depresja: choroba Crohna, toczeń rumieniowaty układowy
  6. Choroby onkologiczne i depresja: rak piersi, rak płuc, rak trzustki
  7. Jak depresja wpływa na jelita: związek między układem nerwowym a układem trawiennym

Jaki jest związek między chorobami, a depresją?

Depresja jest chorobą podstępną rozwijającą się latami. Może być uwarunkowana różnymi schorzeniami, bądź wpływać na ich powstawanie. Depresja wpływa na życie oraz funkcjonowanie ludzi. Prowadzi także do niesprawności dotyczącej wielu dziedzin życia. Warto wspomnieć, że jest to jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń psychicznych na świecie i objawy mogą być przewlekłe, bądź nawracające. Jednak tą podstępną chorobę można leczyć.

Depresji mogą towarzyszyć zmiany osobowości, lęk, trudności w podejmowaniu decyzji, poczucie winy, ograniczenie aktywności życiowej, dotychczasowych zainteresowań, utrata radości życia, zaburzenia apetytu. Depresja bardzo często występuje u osób chorujących na przewlekłą niewydolność dróg oddechowych czy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Ta sytuacja może wynikać z frustracji dotyczącej złego stanu zdrowia, a także niezdolności do podejmowania aktywności fizycznej, co może przejawiać się w ciągłym niezadowoleniem i potęgować rozwój choroby. Depresja a choroby przewlekłe - to silne powiązanie.

Podobnie sytuacja wygląda u osób chorujących na astmę. Ryzyko wystąpienia depresji wzrasta u płci żeńskiej. Szacuje się, że nawet 70% kobiet chorujących na astmę może mieć stany depresyjne, a także zaburzenia lękowe. Do wystąpienia depresji przyczyniają się liczne schorzenia, które występują w układzie naczyniowym czy ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Do najpopularniejszych schorzeń wywołujących depresję zalicza się padaczkę, guzy mózgu, chorobę Parkinsona, a także choroby nowotworowe i przewlekłe zespoły bólowe.

Niestety depresja też jest przyczyną wielu schorzeń, między innymi paraliżu lub zaburzeń funkcji poznawczych, problemów z koncentracją, pamięcią, samooceną czy apetytem. Depresja wpływa również na spowolnienie popędu seksualnego, dlatego jest to choroba niezwykle trudna do leczenia. Wpływa również na niewydolność krążeniową, a także powstawanie schorzeń serca.

Choroby neurologiczne i depresja: choroba Parkinsona, choroba Alzheimera

Choroby neurologiczne a depresja - to ścisłe powiązanie. Choroby neurologiczne mają niepodważalny wpływ na pojawianie się depresji. Ta choroba towarzyszy wielu schorzeniom przewlekłym. Niezwykle często dotyka pacjentów z chorobą Parkinsona, a także Alzheimera. Niestety badania dowodzą, że zaburzenia na tym tle jednak rzadko są leczone. Pacjenci ze stwierdzoną chorobą Parkinsona bardzo często cierpią na problemy ze strony układu neurologicznego mające charakter zaburzeń psychicznych. Podobnie sytuacja wygląda z chorobą Alzheimera, ponieważ zmiany biologiczne, które zostały spowodowane tą chorobą mogą nasilać predyspozycje do pojawienia się depresji i odwrotnie. Osoby cierpiące na depresję są w grupie zwiększonego ryzyka co do wystąpienia choroby Alzheimera. Depresja ma ogromny wpływ na jakość życia osób, które cierpią na Alzheimera.

Warto podkreślić, że w depresji jedna choroba nie wyklucza innej. Niezwykle często schorzeniom neurologicznym towarzyszą stany lękowe i depresyjne. Z drugiej strony depresja pojawia się na skutek zmian w mózgu. Często też ma związek z przyjmowanymi lekami oraz przebiegiem danej choroby, która wpływa na jakość życia i relacje z ludźmi. Osoba, która cierpi na depresję często boryka się z innymi schorzeniami neurologicznymi, które odbijają się na zdrowiu i funkcjonowaniu układu nerwowego. Mają także niebagatelny wpływ na pamięć i koncentrację.

Choroby endokrynologiczne i depresja: cukrzyca, choroba Hashimoto, zaburzenie tarczycy

Choroby endokrynologiczne oraz niewłaściwa praca tarczycy mogą przyczyniać się do chorób psychicznych, a także rozwoju depresji. Zapalenie tarczycy, czyli choroba Hashimoto jest zaburzeniem, które silnie związane jest z obniżeniem nastroju, zmęczeniem, problemem z koncentracją, a także problemami psychicznymi. Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną oraz endokrynologiczną występującą zwykle u kobiet. Objawy ze strony układu nerwowego obejmują: zaburzenia maniakalno-depresyjne, schizofreniczne, a także aberracje umysłowe. Ponadto problemy, które są związane z funkcjonowaniem tarczycy mogą powodować obniżenie nastroju, a w konsekwencji doprowadzić do depresji. Osoby cierpiące na Hashimoto, cukrzycę czy zaburzenia tarczycy, powinny skorzystać z pomocy endokrynologa, a także psychologa, bądź psychiatry, ponieważ warto mieć na uwadze, że depresja, a także problemy z tarczycą, bądź cukrzycą są chorobami, które można leczyć. Depresja a choroby tarczycy często się ze sobą łączą.

Jednak niezbędne jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Niezwykle istotne jest dla prawidłowego funkcjonowania organizmu spędzanie czasu wśród zieleni, odpowiednia ilość dobrego snu, kontakty międzyludzkie, a także systematyczne ćwiczenia i zdrowy styl życia oraz myślenia. Te czynniki wpływają pozytywnie nie tylko na eliminowanie problemów związanych z tarczycą, ale także ze stanami depresyjnymi.

Z drugiej strony pacjenci, którzy borykają się z depresją, a nie mają zdiagnozowanego problemu z tarczycą powinni wykonać test oraz szereg badań w kierunku tego schorzenia. Podobnie jest w przypadku cukrzycy. Warto podkreślić, że choroby tarczycy i cukrzyca, to jedne z najczęściej występujących chorób wśród ludzi. Pacjenci powinni mieć także na uwadze fakt, że depresja, która została wywołana chorobami endokrynologicznymi jest odwracalna. Ta sytuacja działa też w drugą stronę, ponieważ choroby endokrynologiczne są do zniwelowania po wyleczeniu depresji.

Choroby układu sercowo-naczyniowego i depresja: choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze

Depresja jest niezwykle podstępną chorobą, ponieważ może powodować szereg problemów zdrowotnych. To ona może być sprawczynią chorób naczyniowych oraz tętniczych. Depresja oraz związane z nią stany lękowe, a także silne napięcie stresowe mają niezwykle destrukcyjny wpływ na zdrowie człowieka, poprzez co są wywoływane choroby tętnicze, a także schorzenia ze strony układu naczyniowo-sercowego. Ma to związek ze zwiększonym poziomem hormonów, a także większą aktywnością układu współczulnego. To one są odpowiedzialne za zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Niestety mają niebagatelny wpływ na podwyższenie stężenia cholesterolu, dlatego mogą przyczyniać się do wystąpienia chorób układu krążenia.

Depresja jest czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, atutem współczesnej medycyny jest holistyczne podejście, dlatego leczenie obejmuje aspekty psychiczne oraz somatyczne danej choroby, co ma niebagatelny wpływ w przypadku diagnozowania depresji oraz zaburzeń psychosomatycznych z niej wynikających. Warto mieć na uwadze, że niektóre specyfiki farmakologiczne stosowane przy leczeniu depresji mogą mieć także niekorzystny wpływ na mięsień sercowy, a także układ sercowo-naczyniowy. Jednak leki przeciwdepresyjne wpływają stabilizująco na poprawę nastroju, dlatego specjalista zawsze musi mieć na uwadze jaki czynnik niesie za sobą więcej korzyści dla pacjenta. Przy wystąpieniu depresji oraz chorób układu sercowo-naczyniowego pacjent powinien być pod stałą opieką neurologa, kardiologa, a także psychologa, ponieważ w organizmie występują zmiany, które wymagają współpracy tych specjalistów. Często leczenie psychologiczne ma niebagatelny wpływ na zatrzymanie chorób występujących w układzie sercowo-naczyniowym lub ich zlikwidowanie. 

Choroby autoimmunologiczne i depresja: choroba Crohna, toczeń rumieniowaty układowy

Układ immunologiczny człowieka ma ogromne znaczenie w ochronie zdrowia psychicznego. Osoby, które cierpią na chorobę Leśniowskiego-Crohna, a także wrzodziejące zapalenie jelita grubego, znajdują się w grupie wysokiego ryzyka obejmującego zaburzenia psychiczne, pojawiającego się wzmożonego lęku, napięcia, stresu, a także depresji. Nie bez przyczyny mówi się, że stany lękowe oraz depresja mają swoje podłoże w jelitach, a to dlatego, że stan flory bakteryjnej w tym miejscu odgrywa ogromną rolę w indukowaniu depresji.

Długotrwały stres ma wpływ na zmianę aktywności metabolicznej oraz dysfunkcją uwalniania acetylocholiny, która ma niebagatelne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu jelit. Warto mieć na uwadze, że stany lękowe, wzmożonego stresu, a także depresyjne mają ścisłe powiązanie ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia oraz rozwoju tocznia rumieniowatego układowego u kobiet. Jest to choroba tkanki łącznej, która rozwija się na podłożu autoimmunizacji. Objawy tej choroby są powiązane z wystąpieniem licznych dolegliwości ze strony narządów wewnętrznych, a także z zaburzeniami hematologicznymi. Z badań wynika, że niektóre leki wpływające na zminimalizowanie stanów zapalnych w licznych chorobach autoimmunologicznych, wspomagają leczenie objawów depresji.

Choroby onkologiczne i depresja: rak piersi, rak płuc, rak trzustki

Nie od dziś wiadomo, że zdrowie psychiczne, a także sposób podejścia, mają wpływ na jakość życia oraz niwelowanie różnych stanów, nawet chorobotwórczych. Jak wykazują badania, depresja może mieć ogromny wpływ na pogorszenie stanu zdrowia osób leczonych onkologicznie. Ponadto warto mieć na uwadze, że diagnoza choroby nowotworowej oraz samo leczenie onkologiczne wymagają odpowiedniego przygotowania psychologicznego, dlatego niezwykle istotne jest systematyczne nawiązywanie kontaktów z terapeutą, który pomoże odnaleźć się w nowej rzeczywistości i wpłynąć na psychikę, ponieważ zdrowy umysł może przyspieszyć leczenie, a także zwiększyć szansę wyleczenia choroby nowotworowej. Nadzwyczaj często pacjentom chorym onkologicznie towarzyszy depresja, która jest niezwykle groźnym zespołem chorobowym wymagającym fachowego leczenia, a także postępowania diagnostycznego.

Szczególnie istotne jest to w przypadku młodych osób, które dowiadują się o chorobie nowotworowej i są pozbawione wsparcia najbliższych osób. 

Jak depresja wpływa na jelita: związek między układem nerwowym a układem trawiennym

Depresja jest chorobą wyniszczającą organizm. W przypadku długotrwałego stresu, obniżenia poziomu nastroju czy apatii warto zwrócić także uwagę na działanie układu pokarmowego, ponieważ niezwykle często u osób, które mają problem ze stanami lękowymi, depresyjnymi występuje zwiększona przepuszczalność jelit. Należy zwrócić uwagę czy układ pokarmowy nie wysyła sygnałów dotyczących przelewania w jelitach, wzdęcia, zaparcia Niezwykle często obserwuje się u pacjentów narażonych na długotrwały stres zachorowanie na IBS. Objawy choroby wywodzące się z układu pokarmowego są ściśle połączone z układem nerwowym: narażenie na silny stres, a także długotrwałe obniżenie nastroju wpływa na powstawanie dysbiozy w jelitach, a także drażliwości jelit czy wrzodów żołądka, bądź innych narządów. Przy leczeniu gastrologicznym warto wesprzeć się terapią psychologiczną. Nie bez przyczyny mówi się, że jelita są drugim mózgiem człowieka, a to ze względu na fakt, że ogromna liczba neuronów, a także komórek glejowych unerwiają przewód pokarmowy. Sam układ pokarmowy jest niezwykle skomplikowanym systemem, w którym odbywa się wiele procesów wpływających na funkcjonowanie całego organizmu. Jak można zauważyć, powiązanie - choroby jelit a depresja -  zachodzi bardzo często. 

Podsumowanie

Reasumując, choroby układu krążenia, choroby metaboliczne, autoimmunologiczne czy układu oddechowego, są czynnikami ryzyka wystąpienia depresji. Ponadto często uznawane są za czynnik lekooporności tej choroby oraz wpływają na jej nawroty. Długotrwały stres, stany lękowe, depresja, mają ogromny wpływ na ogólne samopoczucie, a także zdrowie człowieka. Nieleczona depresja wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, a także ma wpływ na powstawanie wielu chorób. Nieleczona depresja może także doprowadzić do tragicznych skutków. Warto mieć na uwadze, że choroby atakujące organizm człowieka ze strony układu naczyniowo-sercowego, autoimmunologicznego czy ze strony tarczycy, mogą mieć podłoże w depresji i odwrotnie. Dlatego, do tej choroby należy podchodzić w sposób holistyczny, a sukcesem w leczeniu jest współpraca z lekarzami kilku specjalności.

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć