Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Mężczyzna
Seks
Zdrowie psychiczne
Zdrowie

Przedwczesny wytrysk - jakie są jego przyczyny?

Przedwczesny wytrysk - jakie są jego przyczyny?

Problemy seksualne w związku są bardzo powszechne. Dla wielu osób rozmowa dotycząca problemów seksualnych jest wstydliwa, osoby te zamykają się w sobie zamiast porozmawiać z partnerką i/lub poddać się odpowiedniej terapii. Co więcej, zaburzenia seksualne mają negatywne oddziaływanie na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Warto dodać, że odczuwanie dyskomfortu ma wpływ na naszą partnerkę. Jednym z ww. problemów jest przedwczesny wytrysk.

Umów e-wizytę

Spis treści:

  1. Czym jest przedwczesny wytrysk
  2. Przyczyny przedwczesnej ejakulacji
  3. Czynniki wywołujące przedwczesną ejakulację
  4. Leczenie
  5. Kiedy należy umówić się na wizytę lekarską?
  6. Dlaczego w przypadku zaburzenia erekcji warto porozmawiać z lekarzem?
  7. Jakie leki są skuteczne na zaburzenia erekcji?
  8. Jakie zabiegi pomagają w zaburzeniach erekcji?

Czym jest przedwczesny wytrysk?

Większość osób jest świadomych, że przedwczesny wytrysk to ten, który następuje w momencie wcześniejszym nim pożądany, ale większość nie wie jakie są przyczyny tego zaburzenia i jak je wyleczyć. Nie istnieje określony czas kiedy mężczyzna powinien ejakulować, ale jeśli orgazm następuje przed stosunkiem albo mniej niż minutę od jego rozpoczęcia to jest to tzw.” Przedwczesny wytrysk”.

Przyczyny przedwczesnej ejakulacji

Przyczyny przedwczesnej ejakulacji nie są do końca znane, jednak przynajmniej chemia męskiego mózgu jest za to odpowiedzialna. Mężczyźni z niskim poziomem serotoniny w mózgu zazwyczaj doświadczają tego zaburzenia.

Czynniki wywołujące przedwczesną ejakulację

Czynniki emocjonalne:

  • trema przed stosunkiem
  • obawa przed seksem po długim okresie abstynencji
  • brak pewności siebie
  • poczucie winy
  • stres
  • problemy w relacjach
  • depresja
  • nieprawidłowe krążenie krwi
  • czynniki genetyczne

Czynniki fizyczne i chemiczne:

  • problemy hormonalne związane z poziomem oksytocyny, hormonu luteiny oraz tarczycy
  • niski poziom serotoniny lub dopaminy
  • zbyt wyczulony na stymulację penis

Leczenie

W wielu przypadkach zaburzenie to ma podłoże psychologiczne, a to dobrze rokuje. Problem często mija przy dłuższym związku w przypadku nowej relacji seksualnej.

Jeżeli jednak powyższy problem nie ustępuje lekarz ogólny może zalecić poradę u terapeuty specjalizującego się w relacjach seksualnych lub terapię grupową. Ponad to lekarz może przepisać właściwą farmakoterapię czyli leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

Warto dodać, że w przypadku problemów zdrowotnych związanych z nadciśnieniem, cukrzycą lub chorobą prostaty należy przeprowadzić kontrolę pod kątem ww. chorób, gdyż mogą one być przyczyną zaburzeń seksualnych.

Zalecane jest w pierwszej kolejności udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu podstawowych badań poinformuje nas czy powinniśmy udać się do seksuologa, urologa czy może do psychologa.

Kiedy należy umówić się na wizytę lekarską?

Zwracaj uwagę na sytuacje opisane w tym artykule, zapisuj w kalendarzu sytuacje, które wywołały powody do obaw. Jeżeli zauważysz jeden lub więcej z ww. opisanych w artykule symptomów, skontaktuj się z psychologiem lub seksuologiem. Taką wizytę możesz odbyć online. Szybko skonsultujesz swoje objawy i lekarz zaleci dalsze postępowanie.

Dlaczego w przypadku zaburzenia erekcji warto porozmawiać z lekarzem?

Jak leczyć przedwczesny wytrysk? Wytrysk przedwczesny to sygnał, że coś się w organizmie złego dzieje, na co trzeba zareagować jak najszybciej i zgłosić się na konsultacje do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu podstawowych badań poinformuje nas, czy powinniśmy udać się do seksuologa, urologa, czy może do psychologa. 

Lekarz rodzinny zleci podstawowe badania, takie jak pomiar ciśnienia krwi, poziom glukozy we krwi, badanie moczu, które może pokazać, jakie są przyczyny problemów z erekcją. 

Lekarz rodzinny może również zlecić szczegółowe badania, jak na przykład badanie hormonów: stężenia testosteronu lub hormonów tarczycy, aby upewnić się, czy nie trzeba skonsultować się z psychologiem lub seksuologiem. 

Jeśli istnieje podejrzenie, że problem ma podłoże fizyczne, takie jak choroba układu moczowo-płciowego, lekarz rodzinny może skierować pacjenta do urologa. Urolog zajmuje się leczeniem chorób męskich układu moczowo-płciowego, więc jest w stanie wykryć problemy medyczne, które mogą powodować zaburzenia erekcji. 

Jeśli zaburzenia erekcji mają podłoże psychiczne, takie jak stres, lęki, depresja czy problemy związane z relacją seksualną, lekarz rodzinny może skierować do seksuologa. To specjalista, który może pomóc w obsłudze problemów związanych z seksualnością, zarówno z punktu widzenia fizjologicznego, jak i emocjonalnego. Może pomóc w zrozumieniu i przepracowaniu problemów, które mogą przyczynić się do zaburzeń erekcji. Terapia może obejmować techniki relaksacyjne, techniki pracy ze stresem, a także badania hormonalne. W niektórych przypadkach problem z erekcją może być związany z depresją, lękami czy stresem pourazowym. W takim przypadku lekarz rodzinny może skierować do psychologa. W przypadku stanów lękowych leczenie farmakologicznym polega na podawaniu substancji zmniejszających poziom lęków, czy stresu. Profesor Lew Starowicz, znany seksuolog, uważa, że u większości mężczyzn leczenie jest proste, a leczenie powszechnie dostępne. A więc jeśli, lubisz działać szybko i konkretnie, oczekujesz skutecznych rozwiązań, to zapraszamy na konsultacje online do seksuologa.

Jakie leki są skuteczne na zaburzenia erekcji?

Zaburzenia erekcji u większości mężczyzn można skutecznie leczyć, dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny. Większość przypadków dysfunkcji erekcyjnych ma podłoże organiczne, czyli pojawia się w związku z chorobą pacjenta, urazem ciała po wypadku, zażywanymi lekami lub używkami. Leczenie farmakologiczne jest jednym z najważniejszych i często najskuteczniejszych w zaburzeniu erekcji. Jakie leki na przedwczesny wytrysk będą najlepsze, zależy od indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta. Leki doustne, które regulują mechanizm erekcji, to najpopularniejsza i najbardziej skuteczna metoda leczenia zaburzeń erekcji w Polsce.

  • Leki hamujące fosfodiesterazy typu 5 (PDE5), to tabletki na przedwczesny wytrysk, takie jak sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis), wardenafil (Levitra) i awanafil (Spedra), które wpływają na przepływ krwi do prącia, co powoduje erekcję. Są przepisywane przez urologa, ale mogą być również zalecone przez lekarza rodzinnego.
  • Jeśli zaburzenia erekcji są wyłączone z normalnego testosteronu, lekarz może zalecić terapię zastępczą testosteronem w postaci tabletek, zastrzyków, plastrów lub żelu. Lekarz rodzinny lub urolog może zlecić takie leczenie po przeprowadzeniu badań krwi. 
  • Problemy z erekcją hormonalne mogą również wynikać z nadmiaru prolaktyny, hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową. W takim wypadku lekarze mogą zalecić lek na przedwczesny wytrysk obniżający poziom prolaktyny, takie jak bromokryptyna lub kabergolina.
  • Jeśli zaburzenia erekcji są skutkiem innych problemów zdrowotnych takich, jak wysokie ciśnienie krwi (a jest tak w 40% przypadków), depresji czy lęków, to działanie leków przeciwlękowych lub regulujących wysokie ciśnienie krwi, może pomóc w poprawie funkcji seksualnych.

Jakie zabiegi pomagają w zaburzeniach erekcji?

Zabieg na przedwczesny wytrysk jest uważany za ostatnią deskę ratunku, gdy inne metody leczenia są nieskuteczne lub są niewskazane. Jednym z operacyjnych sposobów leczenia erekcji są implanty prącia. Stosowane dwa typy implantów: półsztywne i pompowane. Półsztywne implanty działają w stanie półsztywnym i pozwalają na zginanie przejść do pozycji spoczynkowej, podczas gdy implanty pompowane są w pompkę, która umożliwia sterowanie erekcją. Inną operacją, która może być wykonana, jest chirurgia naczyniowa. Ten typ operacji jest wykonywany u młodszych mężczyzn, którzy mają problemy z erekcją na skutek urazu w okolicy miednicy. 

Podsumowanie

Zaburzenia erekcji są nie tylko frustrujące, ale również obniżają jakość życia. Przedwczesny wytrysk może być sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych. Dlatego też warto zapisać się na dyskretną konsultację online, ponieważ zaburzenia erekcji mogą być objawami zaburzeń zdrowotnych, takich jak: 

choroby sercowo-naczyniowe, 

cukrzyca, 

nadciśnienie tętnicze, 

choroba tarczycy, 

niski poziom testosteronu, 

depresja, 

stres. 

Również nadmierne spożycie alkoholu lub zażywanie niektórych leków to częste przyczyny przedwczesnego wytrysku. Warto zapisać się na konsultacje online, aby spokojnie porozmawiać z lekarzem. Najczęściej popełnianym błędem przez pacjentów jest opóźnianie wizyty u specjalisty, tj. lekarza seksuologa. Mężczyźni lekceważą problem lub próbują go racjonalizować, co prowadzi do frustracji i problemów. Będąc w związku, warto być odpowiedzialnym za siebie i drugą połówkę i gdy przedwczesny wytrysk zdarza się, zapisać się na konsultację do specjalisty.

 

Bibliografia:

  1. Dysfunkcje seksualne. Poradnik dla lekarzy; Sławomir Jakima (2019) PZWL 
  2. Seksuologia, redakcja naukowa: Michał Lew-Starowicz, Zbigniew Lew-Starowicz, Violetta Skrzypulec - Plinta (2017) PZWL
  3. Podstawy seksuologii, redakcja naukowa: Zbigniew Lew-Starowicz, Violetta Skrzypulec (2010) PZWL

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć