Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Kobieta
Zdrowie
Seks

Zaburzenia miesiączkowania - przyczyny i leczenie

test

Menstruacja (potocznie zwana „miesiączką” lub „okresem”) jest stałym elementem życia zdrowej kobiety od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej. Jest ona nazwą nadaną fazie krwawienia cyklu miesiączkowego, występującego najczęściej w równych cyklach miesięcznych, najczęściej co 28 dni. Ma ona miejsce każdego miesiąca, a jej celem jest przygotowanie ciała kobiety do potencjalnej ciąży. Kiedy kobieta przechodzi okres wiele dzieje się w jej ciele. Podczas okresu oczywiście będziesz krwawić, gdyż twoje ciało pozbywa się nagromadzonej, rozkładającej się i złuszczonej błony śluzowej macicy (tzw. Endometrium).

Umów e-wizytę

Jest to całkowicie naturalny proces, jednakże nadmierne krwawienie może być niebezpieczne. Krwawienie miesiączkowe samo w sobie jest całkowicie normalne, po prostu jest to sposób twojego ciała na pozostawanie w zdrowiu. Podczas okresu twoje ciało przygotowuje się do ciąży, możesz jednak doświadczać dotkliwych skurczów, wzdęć, pragnienia na słodycze. Co więcej, możesz odczuwać dolegliwości bólowe kręgosłupa, mogą pojawiać się wypryski, a twoje emocje mogą być na wysokim poziomie, co w rezultacie spowoduje wahania nastroju.

Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek niepokojące symptomy, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem. Możesz to zrobić zamawiając wizytę online.

Kobiety często doświadczają bolesnych skurczów lub nadmiernych krwawień. Są to prawdopodobnie zaburzenia miesiączkowania, których nie można bagatelizować. Dowiedz się co możesz zrobić, aby właściwie postąpić w przypadku wystąpienia takiego problemu.

Spis treści:

  1. Prawidłowy cykl miesiączkowy
  2. Czym są zaburzenia miesiączkowania?
  3. Czynniki powodujące zaburzenia miesiączkowania
  4. Typy i powody problemów menstruacyjnych
  5. Diagnoza
  6. Leczenie problemów menstruacyjnych
  7. Kiedy należy umówić się na wizytę lekarską?

Prawidłowy cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy liczony jest od pierwszego dnia okresu do pierwszego dnia następnego okresu, nie jest on taki sam dla każdej kobiety. Wypływ krwi miesiączkowej może następować co 21 lub co 35 dni i trwać od 2 do 7 dni. Twój cykl miesiączkowy może być regularny, czasem delikatny lub ciężki, przynoszący ból lub bez bólowy, dłuższy , krótszy ale wciąż będzie uważany za normalny. W zasadzie prawidłowy cykl miesiączkowy to ten, który jest normalny dla ciebie. Jeżeli dostrzeżesz jakiekolwiek nieprawidłowości w swoim cyklu miesiączkowym, skontaktuj się z ginekologiem.

Czym są zaburzenia miesiączkowania?

Zaburzenia miesiączkowania to nic innego jak wszelkie, problematyczne odstępstwa od prawidłowego cyklu miesiączkowego.

Czynniki powodujące zaburzenia miesiączkowania

Istnieje wiele fizycznych i związanych ze stylem życia czynników, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów menstruacyjnych.

  • Wskaźnik masy ciała

Problemy z nadwagą, otyłością lub niedowagą często przyczyniają się do powstawania problemów z cyklem menstruacyjnym, jak również z płodnością.

  • Wczesna pierwsza miesiączka

Rozpoczęcie miesiączkowania w wieku 11 lat lub wcześniejszym przyczynia się do większego prawdopodobieństwem wystąpienia nieprzyjemnych okresów w młodym wieku.

  • Palenie

Kobiety palące częściej doświadczają problemów związanych z miesiączkowaniem.

  • Stres

Wpływ na przebieg okresu mają również stres natury psychologicznej i fizycznej

Kolejnymi bardzo ważnymi czynnikami przyczyniającymi się do zaburzeń miesiączkowania są:

  • Zaburzenia równowagi hormonalnej

Zaburzony poziom równowagi hormonalnej ma bezpośredni wpływ na cykl miesiączkowy. Zaburzenia te mogą być spowodowane dysfunkcją przysadki mózgowej, gruczołu tarczowego lub nadżerki.

  • Problemy anatomiczne

Problemy anatomiczne dotyczą wielu kwestii ginekologicznych, takich jak obecność polipów, mięśniaków macicy, gruczolistości wewnętrznej, ograniczonej kurczliwości macicy oraz raka trzonu macicy.

  • Nieprawidłowości krzepnięcia krwi

Nieprawidłowości krzepnięcia krwi są spowodowane ciężkim krwawieniem menstruacyjnym. Prowadzą one do nadmiernej utraty krwi z małych nacięć i ran i powodują podatność na siniaki. Nieprawidłowość ta może również prowadzić do niedoboru płytek krwi oraz choroby Willebranda.

  • Leki i suplementy

Istnieje wiele leków oraz suplementów, które powodują problemy menstruacyjne, takie jak: ibuprofen, aspiryna, suplementy witaminy E.

  • Inne czynniki

Do innych czynników zaliczamy guzy wątroby, raka szyjki macicy, choroby nerek i wątroby, infekcje moczowe oraz stres.

Typy i powody problemów menstruacyjnych

Do najbardziej powszechnych problemów menstruacyjnych należą:

  • Brak miesiączki

Charakteryzuje się brakiem okresów, w przypadku którego zaleca się konsultację z ginekologiem.

  • Pierwotny brak miesiączki

Jeżeli nie masz miesiączki w wieku 15 lat, to również warto zgłosić się do lekarza specjalisty. Do głównych przyczyn jej braku należą: wady w budowie narządów rodnych, kłopoty hormonalne, zespół Turnera (wada genetyczna spowodowana nieprawidłowością w budowie chromosomów), celiakia (trwała nietolerancja glutenu), jak również nieprawidłowa waga ciała

  • Bóle menstruacyjne

Bóle menstruacyjne są bardzo pospolite. Delikatne bóle zazwyczaj nie wymagają konsultacji lekarskiej, jednak gdy stają się nie do zniesienia, wówczas warto poprosić o poradę lekarską

  • Obfite krwawienie miesiączkowe

W przypadku krwawienia częstszego niż regularne, jeśli musisz zmieniać środki higieniczne częściej niż co dwie godziny, należy skonsultować się z lekarzem.

  • Nieregularne miesiączkowanie

Podczas dojrzewania oraz w okresie przekwitania, nieregularne miesiączki występują dosyć często. Jeżeli jednak są one znacząco nieregularne, powodują dyskomfort i stres, konieczna jest konsultacja z ginekologiem, który zaleci odpowiednie badania by ustalić przyczynę i wdroży odpowiedni plan leczenia. 

Diagnoza

Diagnoza jest przeprowadzana na podstawie wywiadu lekarskiego, podczas którego pacjentka opisuje poszczególne symptomy. Możesz szybko skonsultować objawy poprzez wizytę online z ginekologiem. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, lekarz może zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań.

Niektóre z badań sprawdzających przyczyny problemów z miesiączkowaniem:

  • Testy krwi
  • Testy moczu
  • Histeroskopia
  • Badanie ultrasonograficzne
  • Laparoskopia

Leczenie problemów menstruacyjnych

Leczenie ww. problemów może obejmować:

  • Przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych
  • Przyjmowanie leków przeciwbólowych
  • Przyjmowanie leków kontrolujących krwawienie
  • Zabieg chirurgiczny

Kiedy należy umówić się na wizytę u ginekologa?

Zwracaj uwagę na zmiany w cyklu menstruacyjnym, zapisuj dni silnego krwawienia lub krwawienia pomiędzy okresami. Jeżeli zauważysz jeden lub więcej z ww. w artykule symptomów, skontaktuj się z ginekologiem. Taką wizytę możesz odbyć online. Szybko skonsultujesz swoje objawy i lekarz zaleci dalsze postępowanie.

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów Wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 79 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 3 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 20 min - 149 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 20 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 10 min - 129 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć