Zapalenie pęcherza moczowego jest jednym z najczęstszych problemów urologicznych, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Choroba ta charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej pęcherza moczowego, który powoduje dolegliwości takie jak częstomocz, pieczenie podczas oddawania moczu oraz ból w podbrzuszu. Przeczytaj i sprawdź najczęstsze przyczyny i objawy zapalenia pęcherza moczowego oraz skuteczne metody leczenia
Spis treści:
Zapalenie pęcherza a przyczyny – kiedy najczęściej dochodzi do rozwinięcia się choroby?
Infekcje mogą objawiać się poprzez ból i inne niedogodności, takie jak wydalanie krwi z moczem. Sprawdź, kiedy można mówić o trwającym zapaleniu pęcherza.
Zarówno mężczyźni, jak i kobiety odczuwają silny ból podczas oddawania moczu. To najczęstszy objaw zapalenia pęcherza moczowego. Dodatkowo może wystąpić uporczywe pieczenie, szczypanie lub ból w okolicy cewki moczowej.
Z powodu podrażnienia pęcherza, osoba z trwającą infekcją może odczuwać częstą potrzebę oddawania moczu, nawet jeśli ilość wydalanego moczu jest niewielka.
Mocz osoby z zapaleniem pęcherza może być mętny lub zawierać krew. To jednoznaczny znak, że należy umówić wizytę u lekarza lub szybką konsultację online!
Ból w dolnej części brzucha jest częstym objawem zapalenia pęcherza moczowego, szczególnie u kobiet. Nie może jednoznacznie świadczyć o infekcji, jednak z całą pewnością należy sprawdzić ten objaw u lekarza.
W cięższych przypadkach zapalenia pęcherza moczowego występują objawy ogólne: gorączka, osłabienie i uczucie zmęczenia.
Masz podejrzenia, że cierpisz na zapalenie pęcherza moczowego? Powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Wizyta jest konieczna, jeśli doświadczasz między innymi: częstomoczu, pieczenia podczas oddawania moczu, bólu w dolnej części brzucha lub podbrzuszu, a także w przypadku krwi w moczu lub gorączki.
W przypadku kobiet, szczególnie tych, które miały już zapalenie pęcherza moczowego, zaleca się jak najszybszą wizytę. Szybka diagnoza pozwoli Ci uniknąć poważniejszych powikłań, takich jak zapalenie nerek. Nie czekaj i umów się na konsultację online w Med24.
Jeśli objawy nie są zbyt silne, a podejrzewasz, że mogą oznaczać zapalenie pęcherza moczowego, na początku spróbuj leczenia domowego. Pij więcej wody i unikaj czynników mogących spotęgować objawy. Jednakże, jeśli objawy nie ustępują w ciągu kilku dni lub stają się bardziej nasilone, powinieneś udać się do lekarza. Lekarz przepisze leki przeciwbakteryjne i zalecić inne środki łagodzące. Pamiętaj, że samodzielne próby leczenia możesz rozpocząć tylko wtedy, gdy nie masz wysokiej gorączki.
Zapalenie pęcherza moczowego ustępuje najczęściej po regularnym przyjmowaniu antybiotyków, które zwalczają infekcję bakteryjną. W leczeniu infekcji mogą być stosowane także leki przeciwzapalne, które zmniejszają ból i łagodzą objawy. Sprawdź, jak leczyć zapalenie pęcherza na różne sposoby.
W przypadku bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego, antybiotyki są zazwyczaj pierwszym sposobem na ratunek. Lekarz dobierze odpowiedni antybiotyk kierując się wynikami badań, wagą i stanem zdrowia pacjenta. Ważne jest, aby antybiotyk został przyjęty w pełnej dawce, a jego stosowanie było kontynuowane przez cały okres leczenia, nawet jeśli objawy zapalenia pęcherza moczowego ustąpiły. Antybiotyki muszą być przyjmowane regularnie, o jednakowej porze, dzięki czemu zapewnisz ich stałą obecność w organizmie przez cały okres leczenia. Inaczej mogą nie zadziałać!
Do leczenia objawów zapalenia pęcherza moczowego stosuje się leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen - łagodzą ból i obniżają gorączkę. Pamiętaj, że nie należy stosować aspiryny u dzieci poniżej 12. roku życia.
Pij dużo płynów, które pomogą zwiększyć diurezę i pozbyć się bakterii z układu moczowego. Należy unikać napojów alkoholowych i kofeiny, które działają drażniąco na pęcherz.
W przypadku nawracających infekcji pęcherza moczowego lekarz może zalecić badania w celu zidentyfikowania potencjalnych czynników ryzyka. W niektórych przypadkach, szczególnie u osób z poważnymi problemami zdrowotnymi lub z ciężkim zapaleniem pęcherza moczowego, może być konieczna hospitalizacja i podanie antybiotyków dożylnie.
Zapalenie pęcherza - ile trwa? Czas trwania zapalenia pęcherza moczowego może się różnić w zależności od stopnia zaawansowania infekcji i skuteczności stosowanego leczenia. Najczęściej objawy zaczynają ustępować już po kilku dniach leczenia antybiotykowego, jednakże lekarz może zalecić kontynuację leczenia przez kilka dni lub tygodni, aby upewnić się, że infekcja została w pełni zwalczona.
Jeśli zapalenie pęcherza moczowego nie zostanie odpowiednio leczone, może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak zapalenie nerek lub przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego. W przypadku nawracających infekcji pęcherza moczowego, lekarz może przepisać długotrwałe leczenie antybiotykami.
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.