Choroba ta charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej zatok przynosowych. Prowadzi do ich obrzęku i zwiększonej produkcji śluzu. Objawy zapalenia zatok mogą obejmować ból głowy, przestrzeni nosowo-zatokowej, katar, kaszel i ogólną osłabienie organizmu.
W tym artykule omówimy najczęstsze objawy i powikłania zapalenia zatok, a także sposoby diagnozowania i leczenia choroby. Zrozum jak powstaje i rozwija się to schorzenie oraz dowiedz się, jak zareagować na zapalenie zatok i szybko wrócić do zdrowia.
Na platformie Med24 w łatwy i szybki sposób umówisz się na konsultację z lekarzem z możliwością otrzymania e-recepty, a jeśli sytuacja tego wymaga, także L4 online.
Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)
Wizyta od 119 zł
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 99 zł
Które objawy zapalenia zatok pojawiają się u większości pacjentów?
W przypadku ostrego zapalenia zatok objawy te zazwyczaj utrzymują się do 10-14 dni, natomiast w przypadku przewlekłego zapalenia zatok mogą występować przez kilka tygodni lub nawet miesięcy. Miej na uwadze, że objawy zapalenia zatok nie zawsze są charakterystyczne i niejednokrotnie przypominają też inne choroby, dlatego w razie wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
Szybko zareaguj na pierwsze objawy zapalenia zatok. Skontaktuj się z lekarzem Med24 i umów się na konsultacje online do internisty. W przypadku zapalenia zatok u dzieci pomocny będzie pediatra online.
Wizyta od 99 zł
Ostre zapalenie zatok (OZZ) - najczęstszy rodzaj zapalenia zatok, które występuje zwykle po przeziębieniu lub grypie. Charakteryzuje się gwałtownym początkiem, silnym bólem głowy i twarzy, katarze oraz gorączce. OZZ może trwać od kilku dni do dwóch tygodni.
Przewlekłe zapalenie zatok (PZZ) - występuje w przypadku utrzymywania się objawów zapalenia zatok przez co najmniej 12 tygodni, pomimo leczenia. Choroba ta jest często wynikiem niewłaściwego leczenia lub obecności czynników ryzyka, takich jak alergie, polipy nosa, niedobory odpornościowe, czy zakażenia grzybicze.
Zapalenie zatok szczękowych – tworzy się w zatokach szczękowych po obu stronach twarzy. Objawy to przede wszystkim ból twarzy i zębów, katar oraz wysięk z nosa, który może mieć nieprzyjemny zapach.
Zapalenie zatok czołowych - charakteryzuje się silnym bólem głowy, który nasila się przy pochylaniu, a także bólem w okolicy czoła i nosa. Często towarzyszy temu gorączka, katar i wysięk z nosa.
Zapalenie zatok sitowych - jest to stosunkowo rzadki rodzaj zapalenia zatok, które odczuwalny jest w zatokach sitowych znajdujących się za oczami. Objawy to ból oczu i nosa, a także ból głowy, katar i zmniejszona ostrość wzroku.
Najczęściej występującym rodzajem zapalenia zatok jest ostre zapalenie zatok (OZZ), które trwa zazwyczaj od kilku dni do dwóch tygodni. Przewlekłe zapalenie zatok (PZZ) trwa natomiast dłużej - co najmniej 12 tygodni.
Czas trwania choroby może zależeć od wielu czynników, takich jak stan ogólny organizmu, zastosowana terapia, a także obecność czynników ryzyka, takich jak alergie czy polipy nosa. W przypadku niewłaściwego leczenia, braku leczenia lub nawrotu choroby, zapalenie zatok może przedłużyć się i prowadzić do powikłań.
Dlatego też, w przypadku podejrzenia zapalenia zatok, warto jak najszybciej udać się do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie, aby jak najskuteczniej zwalczyć chorobę i uniknąć dalszych powikłań.
Nie czekaj na odległą wizytę u lekarza i skorzystaj z pomocy specjalisty online 24/7!
Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 99 zł
Rozwija się u Ciebie zapalenie zatok? Leczenie będzie zależeć od rodzaju choroby oraz nasilenia objawów. Łagodne objawy - katar czy ból głowy, można leczyć lekami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi oraz środkami łagodzącymi objawy, czyli kroplami lub płynami do płukania nosa.
W przypadku cięższych objawów, lekarz może przepisać antybiotyki – zwalczą bakterie odpowiedzialne za chorobę. W przypadku zapalenia zatok wywołanego przez wirusy, antybiotyk na zapalenie zatok nie jest skuteczny i nie powinien być stosowany bez wskazań lekarza.
Czasem konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, jak np. polipektomia (usunięcie polipów nosa) lub przetoka zatokowa (otwarcie przetoki pomiędzy zatoką a jamą nosową).
W przypadku przewlekłego zapalenia zatok, leczenie może być bardziej złożone i długotrwałe. Często wymaga stosowania leków doustnych lub wziewnych, jak również zabiegów chirurgicznych.
Zmniejsz ryzyko zapalenia zatok – zadbaj o zdrowy styl życia, w tym unikaj palenia papierosów oraz kontaktu z alergenami. Przede wszystkim zwiększaj wilgotność powietrza w pomieszczeniach oraz nie przebywaj w pomieszczeniu zawierającym zanieczyszczone powietrze.
Wizyta od 99 zł
Nieleczone lub niewłaściwie leczone zapalenie zatok prowadzi do powikłań, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Nieleczone zatoki – objawy:
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.