Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowa skóra
Zdrowie

Atopowe zapalenie skóry - jak sobie z nim radzić?

zdrowie

Skóra jest największym narządem kręgowców, czyli również  człowieka. Ma złożoną budowę i pełni różne funkcje. Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Chroni organizm przed zakażeniami grzybami, wirusami, czy bakteriami, a także przed czynnikami mechanicznymi, chemicznymi i promieniowaniem świetlnym. Jest naturalnym „płaszczem ochronnym” naszego organizmu. Ponadto jest narządem, który umożliwia odczuwanie ciepła, bólu, czy dotyku. Bardzo ważne jest, aby nasza skóra była w dobrej kondycji i mogła spełniać wszystkie swoje funkcje dbanie o jej stan i reagowanie na wszelkie symptomy mogące spowodować jej osłabienie.

Umów e-wizytę

Spis treści:

 1. Czym jest atopowe zapalenie skóry?
 2. Jak sobie radzić z atopowym zapaleniem skóry?

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) nazywane także wypryskiem atopowym lub egzemą jest przewlekłym, niezakaźnym stanem zapalnym przebiegającym w okresach zaostrzeń i remisji. Podłożem AZS są uwarunkowania genetyczne, ale czynniki środowiskowe, takie jak kontakt z alergenami mają również wpływ na rozwój choroby. Pierwsze objawy AZS pojawiają się w okresie wczesnego dzieciństwa, u osób dorosłych stanowią zazwyczaj nawrót choroby. Charakterystycznymi objawami AZS są:

 • silne swędzenie i suchość skóry
 • rumień
 • grudki i pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym;

Silne swędzenie powoduje naturalną potrzebę drapania w wyniku, którego może dochodzić do infekcji bakteryjnych. Zmiany mogą występować na całym ciele, ale najczęściej pierwsze objawy możemy zaobserwować na twarzy, szyi, w zgięciach łokciowych i kolanowych.

Jak sobie radzić z atopowym zapaleniem skóry?

Leczenie AZS może mieć charakter przyczynowy oraz objawowy. Jeżeli jesteśmy w stanie określić podłoże wystąpienie AZS, którym mogą być reakcje alergiczne, naturalnym jest wyeliminowanie czynników powodujących alergię.

Leczenie objawowe polega na naprawianiu uszkodzonego naskórka poprzez stosowanie preparatów miejscowych w postaci maści a także podawanie leków przeciwhistaminowych i immunosupresyjnych, które obniżają nadmierną reakcję immunologiczną organizmu alergen.

W leczeniu objawowym AZS stosowana jest także fotochemioterapia, czyli leczenie światłem ultrafioletowym w połączeniu z substancjami chemicznymi zwiększającymi wrażliwość na światło. Pomocne jest także stosowanie tzw. mokrych opatrunków, które zmniejszają uczucie swędzenia.

W przypadku chorych na AZS bardzo ważna jest profilaktyka, czyli w tym przypadku szczególna dbałość o skórę i nie narażanie jej na podrażnienia.

Dlatego należy:

 • unikać drażniącej odzieży np.: z wełny
 • prać odzież w odpowiednich środkach i obficie płukać
 • używać mydeł i kremów odpowiednich dla skóry atopowej
 • myć skórę wodą o średniej temperaturze
 • po kąpieli delikatnie osuszać skórę ręcznikiem
 • dbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność pomieszczeń;

W związku z tym, że AZS ujawnia się we wczesnym dzieciństwie zarówno w leczeniu, jak  i w profilaktyce bardzo ważna jest rola opiekuna, który powinien zadbać o właściwą diagnozę a następnie leczenie i profilaktykę.

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów Wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 79 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 3 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 20 min - 149 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 20 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 10 min - 129 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć