Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Dziecko
Zdrowie psychiczne
Zdrowie

Depresja u dzieci i młodzieży

Depresja u dzieci i młodzieży

 – co zrobić, gdy podejrzewamy depresję?

DEPRESJA U DZIECI I MŁODZIEŻY - JAK REAGOWAĆ?

Depresja jest określana jako zaburzenie nastroju, czyli zaburzenie afektywne.

Jest to stan cechujący się pogorszeniem nastroju, spadkiem energii, a co za tym idzie zainteresowań i aktywności. Depresja dotyka wszystkie grupy wiekowe, coraz częściej  dzieci i młodzież. Jednak w przypadku młodych pacjentów objawy depresji mogą być niecharakterystyczne i niejednoznaczne. Mogą bowiem być podobne do zachowań i emocji, które towarzyszą okresowi dojrzewania i są naturalnym stanem przejściowym, ale także innych zaburzeń, takich jak ADHD, czy zaburzeń odżywiania. Dlatego diagnoza depresji u młodego pacjenta jest trudna i należy skorzystać z pomocy psychiatrycznej.

Umów e-wizytę

Spis treści:

  1. Objawy depresji
  2. Depresja u dzieci i młodzieży – na co zwracać uwagę?
  3. Objawy somatyczne depresji
  4. Jak reagować w przypadku podejrzenia depresji

Objawy depresji - czym objawia się depresja? 

Objawy depresji charakterystyczne dla dorosłych i występujące również u dzieci i młodzieży:

  • stan przygnębienia, smutku – u dzieci i młodzieży może objawiać się rozdrażnieniem, nadmierną płaczliwością, wrogą postawą, napadami złości,
  • stan zobojętnienia – objawia się brakiem odczuwania przyjemności z rzeczy, które wcześniej sprawiały radość,
  • stan zniechęcenia – dziecko rezygnuje z hobby, spotkań z rówieśnikami, niechętnie wykonuje codzienne czynności lub ich nie wykonuje,
  • brak umiejętności radzenia sobie z krytyką, uwagami – dziecko reaguje płaczem w szkole, złością z powody złej oceny lub próbą rozmowy z opiekunem,
  • negatywne myślenie – dziecko źle ocenia siebie: swoje umiejętności, wygląd a także otaczającą go rzeczywistość; w efekcie tego pojawiają się: niepokój, poczucie zagrożenia, zachowania autoagresywne; w przypadku ciężkiej depresji, objawy psychotyczne (częściej występują u nastolatków):  głos negatywnie oceniający umiejętności, możliwości, zachowanie, obwiniający, zachęcający do autoagresji a nawet do próby samobójczej

Objawy depresji niecharakterystyczne dla osób dorosłych a występujące u dzieci i młodzieży:

  • zaburzenia koncentracji – dziecko opuszcza się w nauce, pomimo tego, że na naukę poświęca tyle czasu, co zwykle,
  • pobudzenie psychoruchowe – dziecko nie jest w stanie siedzieć spokojnie, bezwiednie zaczyna obgryzać paznokcie, drapie się bez powodu,
  • zmniejszenie lub zwiększenie apetytu,
  • problemy ze snem.

Objawy depresji typowe dla dzieci i młodzieży:

  • objawy somatyczne: bóle brzucha, nudności, biegunki, duszności, przyspieszone bicie serca, omdlenia niemające potwierdzonych przyczyn medycznych,
  • bunt względem otaczającego świata – zachowania agresywne i autoagresywne.

Depresja u dzieci i młodzieży – na co zwracać uwagę?

U młodzieży częściej można zauważyć pewne symptomy depresji, które objawiają się poprzez sprzeciw wobec rodziców, nieprzestrzeganie ustalonych zasad, zachowania agresywne w stosunku do innych ludzi. W cięższych przypadkach występuje także samookaleczanie. Takie objawy utrudniają funkcjonowanie nastolatków w ważnych sferach ich życia. 

Zareaguj, jeśli dostrzegasz zwiększone problemy ze snem lub ciągłe zdenerwowanie. Dzieci zmagające się z depresją mogą odczuwać utrzymujący się lęk. 

Objawy depresji u dzieci i młodzieży obejmują także poczucie bycia niepotrzebnym. Uważają, że ich obecność jest przyczyną problemów. Niejednokrotnie młodzi winią się za zaistniałe problemy i błędnie uważają, że działoby się lepiej bez nich. 

Objawy somatyczne depresji

Objawy depresji u nastolatków i dorosłych dzielą się na somatyczne i psychologiczne. Choć najczęściej mówi się o dyskomforcie psychicznym pacjenta, nie można zapominać o fizycznych dolegliwościach – są one odzwierciedleniem stanu wewnętrznego człowieka. 

Objawy somatyczne depresji to różnego rodzaju dolegliwości, takie jak: 

  • bóle głowy 
  • bóle brzucha 
  • problemy z trawieniem
  • bóle mięśni
  • zmęczenie
  • bezsenność
  • bóle stawów
  • zaburzenia łaknienia
  • nudności
  • problemy z oddawaniem moczu

Pacjenci często zgłaszają te objawy swojemu lekarzowi pierwszego kontaktu, a ci często nie są w stanie znaleźć żadnych konkretnych przyczyn.

Objawy te występują u około 50-70% pacjentów z depresją. Mogą one być wynikiem zaburzeń neuroendokrynologicznych, takich jak zmniejszenie aktywności układu serotoniny i noradrenaliny, co wpływa na wiele układów w organizmie.

Jak reagować w przypadku podejrzenia depresji

W przypadku zaobserwowania niepokojącego zachowania u dziecka należy wykluczyć inne przyczyny, mogące wpłynąć na takie zachowanie. Jeżeli jednak nie uda się znaleźć przyczyn medycznych w przypadku wystąpienia objawów somatycznych, czy rozwojowych wynikających z okresu dojrzewania, a zachowania te utrzymują się przez dłuższy czas, zatem nie są spowodowane przejściowym problemem, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Z pomocy psychiatrycznej można skorzystać online, jest ona tak samo efektywna, jak wizyta w gabinecie lekarskim.

Wszystkie objawy depresji u dzieci możesz omówić u zaufanego specjalisty podczas e-wizyty. Konsultacja przebiega w przyjaznej atmosferze i pozwala na przeprowadzenie jej wprost z domu pacjenta lub innego miejsca, w którym dziecko czuje się w pełni komfortowo. 

W Med24 oferujemy krótkie terminy, bez kilku tygodni oczekiwania na przyjęcie. Nasi specjaliści nie wymagają skierowania, a ceny za konsultacje są bardzo przystępne. Ich koszt jest znacznie niższy, niż cena za konsultację w gabinecie stacjonarnym.  

Trzeba pamiętać, że depresja u dzieci oraz młodzieży jest chorobą i sposób, w jaki rozmawiamy z dzieckiem, odgrywa ogromną rolę. Przede wszystkim należy wykazać się empatią, zrozumieniem i umiejętnością słuchania. Nie wolno bagatelizować problemu mówiąc „ nie przesadzaj”, „weź się w garść”, czy „ to nic wielkiego”. Należy przyznać, że jest poważny problem i dziecko samo nie jest w stanie go rozwiązać. Dziecko musi czuć, że nie jest oceniane i że otrzyma wsparcie w trudnej sytuacji.

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć