Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie
Mężczyzna

Zaburzenia erekcji – przyczyny, objawy, leczenie

Erection problem

Zaburzenia erekcji to problem, który dotyka coraz więcej mężczyzn i to bez względu na wiek. Jego przyczyn najczęściej upatruje się w nadmiernym stresie i zmęczeniu, jednak warto uświadomić sobie, że nie zawsze stoją za nim czynniki psychologiczne, ale również zawirowania hormonalne, nadmierna masa ciała, nieodpowiednia dieta czy niektóre choroby przewlekłe. Skąd dokładnie biorą się zaburzenia erekcji? Jakie badania wykonać, aby je zdiagnozować? I jak sobie z nimi skutecznie poradzić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Spis treści:

  1. Czym jest zaburzenie erekcji?
  2. Kto może chorować na zaburzenia erekcji?
  3. Co powoduje zaburzenia erekcji?
  4. Jaki lekarz leczy zaburzenia erekcji?
  5. Jakie badania wykonać podczas zaburzenia erekcji?
  6. Jak leczyć zaburzenia erekcji?

Czym jest zaburzenie erekcji?

Zaburzenia erekcji – co to jest i z czym się wiąże? Najprościej rzecz ujmując, jest to niezdolność do osiągnięcia wzwodu pomimo stymulacji narządów płciowych i uczucia podniecenia. Problem ten może mieć różny stopień nasilenia, począwszy od łagodnego po umiarkowany lub głęboki. Niegdyś nazywało się go impotencją lub niemocą seksualną, dziś natomiast fachowo określa się go mianem dysfunkcji erekcyjnej, zaburzeniem wzwodu lub męskim zaburzeniem erekcyjnym. 

Umów e-wizytę

Ile mężczyzn cierpi na zaburzenia erekcji? Według statystyk dotykają one nawet ponad 20% panów poniżej 40. roku życia i prawie połowę seniorów w wieku 70 lat. Jak widać, nie dotyczą one jedynie starszych osób – do obniżenia sprawności seksualnej coraz częściej dochodzi u młodych mężczyzn i, co bardzo niepokojące, zjawisko to ma tendencję wzrostową. Dlaczego tak się dzieje? Co powoduje zaburzenia erekcji, zwłaszcza u osób w młodym wieku? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Kto może chorować na zaburzenia erekcji?

Skoro już wiesz, co to są zaburzenia erekcji, warto dowiedzieć się również, kto jest na nie szczególnie narażony. Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że pełna erekcja to wynik prawidłowej pracy całego organizmu, w tym układu krążenia, hormonalnego i nerwowego, a nawet psychiki. Wystarczy, że jeden element nie będzie funkcjonował tak, jak powinien, i osiągnięcie wzwodu może okazać się niemożliwe. Trudno się zatem dziwić, że problem ten występuje także wśród mężczyzn w sile wieku – w końcu coraz więcej z nich zmaga się z cukrzycą, miażdżycą, otyłością i innymi chorobami cywilizacyjnymi, które nie pozostają bez znaczenia dla prawidłowego przebiegu funkcji seksualnych. Biorąc pod uwagę wszystkie przytoczone fakty, śmiało można powiedzieć, że na zaburzenia erekcji może zachorować każdy bez wyjątku, ponieważ odpowiadają za nie liczne, często dość nieoczywiste czynniki. Jakie konkretnie? 

Co powoduje zaburzenia erekcji?

Skąd się bierze dysfunkcja erekcyjna? Jak już zostało podkreślone, przyczyn jej występowania może być naprawdę wiele . Poniżej znajdziesz te najważniejsze, które dotykają zarówno młodszych, jak i starszych mężczyzn. 

Czynniki psychologiczne

Trudności w osiągnięciu wzwodu są nierzadko następstwem czynników natury psychologicznej. Mogą one obejmować nie tylko przewlekły stres, lęk i depresję, ale również problemy w związku, traumatyczne doświadczenia związane z seksualnością czy wywieranie na sobie nadmiernej presji. Co więcej, są one dość często obserwowane u mężczyzn narażonych na długotrwałą abstynencję seksualną oraz tych zmagających się z wyrzutami sumienia z powodu przekonań religijnych i moralnych. Ponadto dotykają one osób wrogo nastawionych do swojego ciała, borykających się z niską samooceną oraz tych wykazujących lęk przed ciążą partnerki. 

Poruszając temat aspektów psychologicznych w zaburzeniach erekcji, nie sposób nie wspomnieć o czynnikach sytuacyjnych, takich jak niedobór snu, zmęczenie czy niesprzyjające warunki (obecność innych domowników, stosunek w miejscu publicznym). Warto przy tym wszystkim pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii, która stanowi poniekąd temat tabu, czyli uzależnieniu od masturbacji. W momencie gdy mężczyzna przyzwyczajony jest do jednego rodzaju stymulacji, zbliżenie z kobietą może nie dostarczać mu wystarczająco intensywnych bodźców, co będzie utrudniało utrzymanie wzwodu. 

Choroby, urazy i zabiegi

Co powoduje zaburzenia erekcji poza wyżej wymienionymi aspektami? Wśród przyczyn ich występowania wymienia się również różnego rodzaju choroby. Na pierwszy ogień należy wziąć schorzenia układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza hiperlipidemię i miażdżycę, czyli przypadłości związane z ograniczonym przepływem krwi. Jak się okazuje, odkładająca się blaszka miażdżycowa stopniowo zamyka światło naczyń doprowadzających krew do członka, a stąd już krótka droga do pojawienia się problemów z potencją.

Kolejną pozycję na liście chorób wywołujących zaburzenia erekcji zajmuje cukrzyca. W jej przebiegu dochodzi do wzrostu stężenia cukru we krwi, który przy długotrwałym utrzymywaniu się na wysokim poziomie prowadzi do uszkodzenia tętnic i nerwów, w tym tych odpowiedzialnych za osiągnięcie wzwodu. Swoją cegiełkę do wspomnianej przypadłości dokładają choroby tarczycy, nadciśnienie tętnicze, niewydolność wątroby i nerek, a nawet stwardnienie rozsiane i bezdech senny. 

Za omawianą dysfunkcją równie dobrze mogą stać choroby obejmujące samo prącie. Mowa m.in. o chorobie Peyroniego, której następstwem jest przebudowa jego tkanki łącznej, prowadząca do jego deformacji oraz bolesnych wzwodów lub ich braku. Warto dodać, że swoje odzwierciedlenie w sprawności seksualnej może mieć także złamanie członka, urazy rdzenia kręgowego i miednicy, usunięcie prostaty, a nawet przebyty udar mózgu. 

Leki

Na problemy z potencją mogą wpływać nie tylko choroby, ale również przyjmowane na co dzień farmaceutyki. Zaburzenia erekcji są dość powszechne wśród mężczyzn zażywających niektóre środki przeciwlękowe, przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne, ale nie tylko – trudności z osiągnięciem wzwodu miewają także panowie sięgający po leki przeciwnadciśnieniowe, hormonalne i metaboliczne. 

Zaburzenia hormonalne 

Co powoduje zaburzenia erekcji poza lekami? Na przykład zawirowania hormonalne będące następstwem rozregulowania pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego, w tym przysadki mózgowej, jąder i tarczycy. Powyższa przypadłość może wystąpić m.in. przy spadku poziomu testosteronu i prolaktyny oraz przy nieprawidłowym stężeniu hormonu tyreotropowego (TSH) i luteinizującego (LH). 

Niezdrowy styl życia 

Kolejną i jednocześnie najważniejszą przyczyną występowania dysfunkcji erekcyjnej jest niezdrowy styl życia. Pierwsze miejsce na podium zajmuje nieodpowiednia dieta, zwłaszcza ta pozbawiona źródeł ważnych składników odżywczych, w tym witamin z grupy B, witamin D, C i E, selenu, cynku, żelaza oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Na niekorzyść osób zmagających się z problemami z potencją działają produkty wysokoprzetworzone, obfitujące w cukry proste, sól oraz tłuszcze trans. Następne miejsca na podium zajmują wszelkiego rodzaju używki, zwłaszcza alkohol i papierosy, oraz nadmiar masy ciała. Badania naukowe wskazują, że u mężczyzn z otyłością dochodzi do zaburzeń erekcji nawet 30% częściej w porównaniu do tych z prawidłowym BMI. 

Jaki lekarz leczy zaburzenia erekcji?

Cierpisz na zaburzenia erekcji? Jaki lekarz pomoże ci się z nimi uporać? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od tego, skąd się one w ogóle wzięły. Jeśli masz trudności w ustaleniu ich przyczyny, w pierwszej kolejności możesz udać się do swojego lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby zleci ci wykonanie stosownych badań lub skieruje cię do odpowiedniego specjalisty, np. urologa lub kardiologa. Zaobserwowałeś zależność pomiędzy swoim stanem psychicznym a zaburzeniami erekcji? Kto leczy tę dolegliwość w takich przypadkach? Jeśli źródłem twojego problemu są czynniki psychologiczne, nie bój się zgłosić po pomoc do psychologa, psychiatry lub seksuologa.

Jakie badania wykonać podczas zaburzenia erekcji?

Skoro już wiesz, gdzie leczyć zaburzenia erekcji, warto dowiedzieć się, jakie badania na zaburzenia erekcji wykonać. Jak niejednokrotnie podkreślono, może mieć ona różne podłoże, zatem ich lista jest zwykle bardzo obszerna. Dobrze jest uwzględnić na niej takie parametry jak:

  • morfologia krwi, 
  • glukoza na czczo,
  • lipidogram,
  • kreatynina, mocznik, jonogram, 
  • próby wątrobowe, 
  • testosteron wolny i całkowity,
  • panel tarczycowy (TSH, FT3, FT4), 
  • LH, FSH,
  • SHGB, 
  • PSA,
  • prolaktyna. 

Poza testami laboratoryjnymi diagnostyka dysfunkcji erekcyjnej powinna obejmować badania fizykalne i ultrasonograficzne. Na początek warto zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi i ocenić palpacyjnie stan prącia i jąder. Niezbędne może okazać się także wykonanie badania per rectum i odruchów nerwowych oraz skierowanie pacjenta na USG miednicy, jąder oraz członka.

Jak leczyć zaburzenia erekcji? 

Twój partner cierpi na zaburzenia erekcji? Jak mu pomóc, żeby wasze życie seksualne wyglądało tak jak dawniej? Jednym z najważniejszych kroków w stronę lepszego zdrowia i samopoczucia jest zmiana stylu życia. W pierwszej kolejności zaleca się wprowadzić zmiany do jadłospisu – wysokoprzetworzone przekąski należy zamienić na źródła pełnowartościowego białka, zdrowych tłuszczów i węglowodanów złożonych. Na talerzu nie powinno zabraknąć takich pokarmów jak chude mięso, ryby, jajka, orzechy i nasiona, świeże owoce i warzywa, gruboziarniste kasze, pełnoziarniste pieczywo oraz nierafinowane oleje roślinne, w tym oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia. Przy tym wszystkim nie można zapomnieć również o ograniczeniu stresu, odstawieniu używek oraz uwzględnieniu odpowiedniej dawki ruchu w codziennej rutynie. 

Co na zaburzenia erekcji poza wyżej wymienionymi sposobami? Jeśli naturalne metody zawiodą, niezbędne może okazać się zastosowanie farmakoterapii. Na rynku dostępne są rozmaite środki na potencję, w tym te dostępne bez recepty i wydawane z przepisu lekarza. Mowa m.in. o lekach zawierających takie substancje czynne jak sildenafil, tadalafil, wardenafil, trazodon, bupropion czy johimbina. Uzupełnieniem kuracji mogą być iniekcje do ciał jamistych członka oraz różnego rodzaju zabiegi, w tym udrożnienie naczyń lub protezowanie prącia. Warto zdecydować się także na wizytę u fizjoterapeuty i wdrożyć ćwiczenia na mięśnie dna miednicy. Jeśli źródłem problemu są choroby przewlekłe, np. cukrzyca lub miażdżyca, należy najpierw skupić się właśnie na nich. Dolegliwości mają podłoże psychiczne? Zatem – jak już zostało podkreślone – najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy psychiatry, psychologa lub seksuologa.

Bibliografia: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562253/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9584785/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5027992/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10101565/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10076652/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19143912/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4291878/ 

https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction 

https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć