Relaksujący masaż, gorąca kąpiel, słuchanie muzyki czy spacer na świeżym powietrzu – to właśnie po takie rozwiązania zazwyczaj sięgamy, gdy chcemy poczuć się lepiej. Warto jednak mieć świadomość, że na dobre samopoczucie – zarówno to psychiczne, jak i fizyczne – powinniśmy pracować każdego dnia, chociażby poprzez stosowanie zbilansowanej diety. Niemożliwe? A jednak! Wprowadź do swojego jadłospisu kilka modyfikacji i sam się przekonaj, że zdrowe jedzenie potrafi działać jak naturalny antydepresant.
Teleporada to wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko skonsultować się ze specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu.
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 129 zł
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 99 zł
Spis treści:
Na przestrzeni ostatnich lat na pewno wielokrotnie spotkałeś się z pojęciem zbilansowanej diety. I nic w tym dziwnego – o tym, jak ogromne znaczenie ma ona dla naszego samopoczucia, mówią lekarze, dietetycy, trenerzy personalni i psycholodzy. Gdy zajrzymy do badań naukowych, to dowiemy się z nich, że zrównoważone odżywianie pomaga nie tylko cieszyć się dobrym zdrowiem, ale także wspomaga walkę z lękiem i stanami depresyjnymi. To wyraźnie pokazuje, że jego moc jest ogromna.
Na czym polega zbilansowana dieta? Najprościej rzecz ujmując, na spożywaniu pokarmów dostarczających organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Mowa o witaminach, minerałach, przeciwutleniaczach i cennych kwasach tłuszczowych. Nie sposób nie wspomnieć również o błonniku pokarmowym, który nasyci Cię na dłużej i wspomoże pracę Twoich jelit – pamiętaj, że nie bez powodu zyskały one miano drugiego mózgu!
Oczywiście zawartość i różnorodność substancji odżywczych to nie wszystko. Kluczowe są także proporcje poszczególnych makroskładników – to oznacza, że na Twoim talerzu musi znaleźć się miejsce dla dobrej jakości białka, tłuszczów i węglowodanów. Przy tym wszystkim nie zapominaj o regularnym przyjmowaniu posiłków, stosownym nawodnieniu i dopasowaniu dziennej kaloryczności do swoich potrzeb.
Wizyta od 79 zł
Podczas konsultacji może zostać wystawiona recepta elektroniczna na potrzebne leki, a także gdy lekarz stwierdzi taką konieczność - e-zwolnienie.
To, że zbilansowana dieta dobrze wpływa na samopoczucie, znajduje potwierdzenie w licznych badaniach naukowych. Pamiętaj jednak, że samo zdrowe odżywianie nie wystarczy, aby uporać się z napadami lęku czy depresją. Jeśli od jakiegoś czasu zmagasz się z obniżonym nastrojem, nie zwlekaj i umów się na telekonsultację z naszym psychologiem online. Możesz mieć pewność, że nasz specjalista podejdzie do Twojego problemu ze zrozumieniem i zrobi wszystko, abyś poczuł się lepiej!
O tym, że w Twoja dieta powinna być urozmaicona pod względem odżywczym, już wiesz. Ale czy jesteś w stanie wymienić produkty, które zawierają najwięcej cennych substancji? Jeśli nie, to poniżej znajdziesz krótką ściągawkę. Być może Cię to zaskoczy, ale za wartościowe źródła witamin i minerałów uznaje się nie tylko warzywa i owoce!
Witamina A – marchew, natka pietruszki, jarmuż, szpinak, morele, podroby, jajka, masło;
Witamina D – ryby morskie;
Witamina E – oleje roślinne, orzechy, nasiona słonecznika, pestki dyni;
Witamina K – zielone warzywa liściaste, oleje roślinne;
Witamina C – papryka, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły, kiwi, czarna porzeczka;
Witamina B12 – mięso, ryby, owoce morza, podroby, jajka, nabiał;
Kwas foliowy – soczewica, ciecierzyca, szparagi, sałata rzymska, fasola;
Magnez – kasza gryczana, pestki dyni, kakao, orzechy, rośliny strączkowe;
Cynk – ostrygi, podroby, jajka, nabiał, gorzka czekolada, produkty pełnoziarniste;
Selen – orzechy brazylijskie, łosoś, jajka, kakao, kasza gryczana;
Żelazo – mięso, podroby (żelazo hemowe), tofu, rośliny strączkowe, natka pietruszki (żelazo niehemowe);
Potas – chude mięso, ryby, gruboziarniste kasze, płatki owsiane, fasola, awokado, migdały, kakao.
Czy wiesz, że na Twoje samopoczucie psychiczne duży wpływ ma również flora jelitowa? Im więcej w niej dobroczynnych bakterii, tym lepiej. To właśnie dlatego warto uwzględnić w swoich posiłkach źródła probiotyków, w tym kefir, chleb na zakwasie, kimchi oraz kiszoną kapustę i ogórki. Oczywiście nie można zapomnieć także o prebiotykach, które „dokarmiają” cenne drobnoustroje. W jakich produktach są prebiotyki? Za ich skarbnicę uznaje się m.in. cykorię, cebulę, czosnek, topinambur oraz karczochy.
Kolejnym milowym krokiem w stronę lepszego samopoczucia jest unikanie niezdrowej żywności. Trudno czuć się dobrze, jeśli organizm regularnie zalewany jest cukrem, konserwantami, sztucznymi barwnikami i tłuszczami trans. W Twojej diecie dominują fast foody, słodycze, zupki chińskie, słone przekąski i kolorowe napoje? Nie dziw się zatem, że nie masz energii do działania, włosy wypadają Ci garściami, a do tego doskwiera Ci spadek nastroju i trudności w skupieniu uwagi. Nie dość, że nie dostarczasz sobie najważniejszych substancji odżywczych, to jeszcze pozbywasz się tych, które udało Ci się zmagazynować – a stąd już krótka droga do poważnych niedoborów.
Musisz mieć świadomość, że w przypadku niezdrowej żywności można wpaść w pewną dietetyczną pułapkę. Głównym problemem jest to, że niektóre produkty wyglądają na bogate odżywczo, choć wcale takimi nie są. Idealnym przykładem są soki owocowe, które w reklamach przedstawia się jako prawdziwą bombę witaminową. Nie daj się zwieść grafikom soczystych owoców na etykietach – w takim napoju nie uświadczysz zbyt dużej ilości witamin i minerałów, a co najwyżej kilkanaście łyżeczek cukru. To samo można powiedzieć o płatkach śniadaniowych, jogurtach owocowych czy suszonych owocach. Te ostatnie – przez to, że są pozbawione wody – zawierają znacznie więcej cukru i kalorii niż ich świeże odpowiedniki.
Produkty typu light nie nie zawsze są lepszą alternatywą dla tych tradycyjnych. Niższa zawartość tłuszczu często rekompensowana jest większą ilością cukru, słodzików, sztucznych aromatów i substancji zagęszczających, które w nadmiarze nie są obojętne dla naszego zdrowia i sylwetki.
W ostatnim czasie coraz więcej osób rezygnuje z mięsa, a nawet wszystkich produktów odzwierzęcych. Czy dieta wegetariańska i wegańska mają sens, jeśli chcemy zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie? Jak najbardziej tak, ponieważ niosą one za sobą szereg zalet. Stosujące je osoby mają mniejszą tendencję do wybierania wysokoprzetworzonych przekąsek, a do tego częściej sięgają po owoce, warzywa, rośliny strączkowe oraz orzechy i nasiona, które stanowią prawdziwą skarbnicę substancji odżywczych. Ponadto weganie i wegetarianie rzadziej borykają się z otyłością czy chorobami układu krążenia niż osoby regularnie spożywające mięso.
Oczywiście dieta wegetariańska i wegańska nie są pozbawione wad. Największym minusem jest to, że trudno je zbilansować – zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z dietą roślinną. Przy ich nieumiejętnym stosowaniu wzrasta ryzyko niedoboru żelaza, witaminy B12 i kwasów omega-3, nie wspominając o zbyt niskiej podaży białka. Planujesz zrezygnować z mięsa i innych pokarmów pochodzenia zwierzęcego? Pod żadnym pozorem nie wprowadzaj tak radykalnych zmian na własną rękę. Umów się na teleporadę z naszym dietetykiem online, który skomponuje jadłospis dopasowany do Twoich potrzeb, a do tego udzieli Ci wskazówek dotyczących suplementacji. Dzięki niemu przekonasz się, że dieta bezmięsna może być zdrowa i bezpieczna, a do tego bardzo smaczna!
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 129 zł
Krocząc swoją drogą w stronę lepszego samopoczucia, powinieneś pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii, a mianowicie o pozbyciu się nadwagi lub otyłości – jeśli oczywiście któraś z nich Cię dotyczy. Możesz mieć pewność, że redukcja tkanki tłuszczowej wpłynie korzystnie nie tylko na Twoją kondycję fizyczną, ale również tę psychiczną. I teraz pojawia się pytanie – jak mądrze i zdrowo schudnąć? Na pewno nie za pomocą głodówki! Poznaj kilka zasad zdrowego odchudzania, dzięki którym osiągniesz satysfakcjonujące rezultaty i to bez efektu jojo:
Pamiętaj, że nawet jeśli dopniesz swoją dietę na ostatni guzik i wprowadzisz dużą dawką ruchu do swojej rutyny, Twoja waga może nie drgnąć, jeśli zmagasz się z niedoczynnością tarczycy, insulinoopornością, cukrzycą lub inną chorobą utrudniająca proces odchudzania. To właśnie dlatego przed wejściem na tę ścieżkę warto wykonać pakiet podstawowych badań, które czarno na białym pokażą, co dzieje się w Twoim organizmie. Spokojnie – nie musisz znowu zastanawiać się, jak wyprosić e-skierowanie od swojego lekarza rodzinnego – u nas otrzymasz je bez żadnego problemu w trakcie krótkiej teleporady z naszym internistą online. Już dziś umów się na e-wizytę i rozpocznij swoją przygodę ze zdrowym odchudzaniem!
Jedno z badań naukowych wykazało, że osoby zmagające się z otyłością są o 32% bardziej narażone na depresję niż te z prawidłową masą ciała.
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.