Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie

Zdrowie intymne kobiet w różnych fazach życia: wskazówki ginekologiczne

Zdrowie intymne kobiet w różnych fazach życia: wskazówki ginekologiczne

Zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę i symptomy związane z okresem okołomenopauzalnym to dolegliwości, które znasz z własnego doświadczenia? Nie wiesz, co zrobić, żeby w końcu poczuć się dobrze i od czego rozpocząć profilaktykę ginekologiczną? Jeśli tak właśnie jest, pomożemy Ci kompleksowo zadbać o Twoje zdrowie. W tym artykule opowiemy Ci o najważniejszych aspektach zdrowia intymnego kobiet, badaniach cyklicznych oraz o tym, kiedy udać się do specjalisty po fachową poradę.

Wizyta 139 zł

Umów Wizytę Standard

 

Spis treści:

  1. Jak dbać o zdrowie intymne kobiety w różnych fazach życia?
  2. Cykl miesiączkowy, czyli o co w tym wszystkim chodzi?
  3. Bacznie obserwuj swój organizm – najczęstsze problemy ginekologiczne u kobiet
  4. Koniec z uderzeniami gorąca, czyli sposoby na łagodzenie objawów menopauzy
  5. Pamiętaj o badaniach! Jak wygląda profilaktyka ginekologiczna?
  6. W służbie zdrowia intymnego kobiet, czyli e-wizyta u ginekologa online

Jak dbać o zdrowie intymne kobiety w różnych fazach życia?

Kobiecy organizm różni się od męskiego nie tylko budową anatomiczną, ale także fizjologią. Nic zatem dziwnego, że zadbanie o zdrowie intymne kobiety wymaga wyjątkowego podejścia. Twoje samopoczucie w dużym stopniu zależy zarówno od przebiegu Twojego cyklu miesiączkowego, jak i etapu życia, na przykład wejścia w okres okołomenopauzalny. Co warto wiedzieć na temat profilaktyki ginekologicznej u pań w różnym wieku? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz poniżej. 

Cykl miesiączkowy, czyli o co w tym wszystkim chodzi?

Cykl miesiączkowy jest jednym z podstawowych wyznaczników kobiecego zdrowia. Można przyrównać go do naturalnego drogowskazu – poznanie podstawowych informacji na jego temat pozwoli Ci na szybką reakcję, gdy pojawią się odstępstwa od normy. 

Ile dni ma normalny cykl? Krwawienie menstruacyjne pojawia się średnio co 28 dni. W przebiegu cyklu u wielu pań występują niewielkie odchylenia od normy – od 2 do 4 dni – jednak nie oznaczają one większych problemów zdrowotnych. Warto zapamiętać, że składa się on z 4 faz, tj. fazy menstruacyjnej, folikularnej, owulacyjnej i lutealnej.

Monitorowanie Twojego zdrowia intymnego stanie się znacznie łatwiejsze, gdy poznasz nieco swoje ciało i zachodzące w nim procesy. Wówczas – na podstawie sygnałów wysyłanych przez Twój organizm każdego miesiąca – jesteś w stanie zauważyć potencjalne zawirowania hormonalne.

Jak powinien wyglądać prawidłowy okres? Jeśli w Twojej głowie właśnie pojawiło się to pytanie, to wiedz, że kolor krwi menstruacyjnej może przybierać różne barwy. Wpływ na jej odcień mają zarówno przyjmowane leki, jak i intensywne ćwiczenia fizyczne oraz niedobory witamin i minerałów. Jakie symptomy uznaje się za niepokojące? Należy do nich obecność dużych skrzepów, zapach zgnilizny, potu lub ryb oraz szara bądź czarna wydzielina.

Kolejnym kluczowym momentem kobiecego cyklu, który dostarcza istotnych informacji na temat zdrowia intymnego kobiet, jest owulacja, która u osoby z 28-dniowym cyklem przypada na czas między 13. a 15. dniem. Wśród najpowszechniej występujących objawów jajeczkowania wymienia się zmianę konsystencji śluzu, wzrost temperatury ciała, plamienie okołoowulacyjne, tkliwość piersi, jednostronny ból w podbrzuszu o niskim natężeniu oraz podwyższone libido.

Do konsultacji z ginekologiem powinien skłonić Cię nie tylko brak menstruacji oraz zmiana wyglądu krwi lub długości trwania cyklu miesiączkowego, ale również takie dolegliwości jak krwawienia międzymiesiączkowe, także te po stosunku, upławy, stany zapalne, infekcje oraz przewlekły ból podbrzusza. Jakie inne przypadłości mogą pojawić się u pań? Poniżej znajdziesz listę najczęstszych problemów ginekologicznych.

Warto wiedzieć!

Kiedy najlepiej iść do ginekologa – przed czy po okresie? Za optymalny moment uznaje się czas między 3. a 5. dniem od daty zakończenia krwawienia menstruacyjnego. Pamiętaj, że jeśli borykasz się z niepokojącymi dolegliwościami ze strony układu rozrodczego – dzień cyklu nie ma znaczenia – zgłoś się jak najszybciej do lekarza.

Umów się na konsultację online

 Wizyta Ginekolog Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta 139 zł

gynecologist

Bacznie obserwuj swój organizm – najczęstsze problemy ginekologiczne u kobiet

Jakie choroby kobiece są najczęściej konsultowane podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym? Oprócz wcześniej wspomnianych zaburzeń miesiączkowania należy zwrócić uwagę na takie przypadłości jak:

  • endometrioza,
  • zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • mięśniaki i polipy macicy,
  • torbiele jajnika,
  • rak jajnika,
  • rak szyjki macicy,
  • zapalenie sromu,
  • zapalenie przydatków,
  •  zakażenie HPV,
  • bóle w piersiach,
  • wulwodynia (ból miejsc intymnych),
  • niepłodność,
  • bezpłodność,
  • objawy uboczne antykoncepcji hormonalnej.

Powyższe problemy zdrowotne najczęściej dotykają pań w wieku rozrodczym. Warto jednak mieć na uwadze, że naturalną koleją rzeczy dla każdej kobiety jest wejście w okres klimakterium. Za średni wiek jego wystąpienia przyjmuje się 51 lat. Co ciekawe, pierwsze dokuczliwe objawy menopauzy mogą pojawić się nawet na 10 lat przed całkowitym ustaniem miesiączkowania. Zauważyłaś u siebie niepokojące sygnały i nie wiesz, co dokładnie dzieje się z Twoim ciałem? Pamiętaj, że nie ma potrzeby, abyś zmagała się z nimi w pojedynkę – w tym przypadku również zalecana jest wizyta u ginekologa, który chętnie opowie Ci o przebiegu tej fazy życia. 

Koniec z uderzeniami gorąca, czyli sposoby na łagodzenie objawów menopauzy

 Właśnie skończyłaś 40 lat i zauważyłaś, że łatwiej się męczysz, gorzej śpisz, a do tego borykasz się z bólami mięśni i stawów? Spokojnie – najpewniej nie ma powodów do obaw. Istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że pojawiły się u Ciebie pierwsze objawy menopauzy. Okres ten fachowo nazywany jest perimenopauzą i jest on związany z zachodzącymi w Twoim ciele zmianami hormonalnymi. Z biegiem lat zmniejsza się w nim poziom estrogenów, co skutkuje takimi symptomami jak:

  • zaburzenia snu,
  • uderzenia gorąca, 
  • nocne poty,
  • uczucie pieczenia skóry,
  • bóle głowy,
  • kołatanie serca,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • pogorszony nastrój,
  • suchość pochwy,
  • spadek libido,
  • trudności ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów,
  • problemy z nietrzymaniem moczu,
  • nawracające infekcje moczowo-płciowe.

Objawy menopauzy mają różne nasilenie i średnio 25% pań nie odczuwa ich w ogóle. Niestety nie należysz do tego grona, a przykre dolegliwości dosłownie spędzają Ci sen z powiek? W takim wypadku warto wprowadzić kilka podstawowych zmian w codziennych nawykach.

Fundamentem dobrego samopoczucia w okresie klimakterium jest połączenie zbilansowanej diety, regularnej aktywności fizycznej, ograniczenia stresu oraz włączenie suplementacji wspomagającej. Warto także rozważyć hormonalną terapię zastępczą, która polega na uzupełnieniu brakujących hormonów – estrogenu lub estrogenu z progesteronem. Jednak ze względu na to, że jest ona obarczona skutkami ubocznymi, należy dokładnie omówić jej wdrożenie ze specjalistą. 

Pamiętaj o badaniach! Jak wygląda profilaktyka ginekologiczna?

 Jeśli dbanie o zdrowie intymne to dla Ciebie czarna magia, wiedz, że najlepszym krokiem ku lepszemu samopoczuciu jest poddawanie się regularnym badaniom profilaktycznym. Zaleca się wykonywanie:

- badania ginekologicznego wraz z cytologią raz do roku, najlepiej u tego samego specjalisty, który już zna Twój organizm. 

 - jeśli natomiast chodzi o USG przezpochwowe, planuj je przynajmniej raz na 2 lata.   

Nie zapominaj także o samobadaniu piersi, które powinnaś przeprowadzać raz w miesiącu między 6. a 9. dniem cyklu. W Twojej rodzinie wystąpiły przypadki poważnych schorzeń, w tym nowotworów układu rozrodczego? W takiej sytuacji doświadczony specjalista chętnie podpowie Ci, jak zaplanować harmonogram badań – zwykle zleca się ich powtarzanie co pół roku. 

Uzupełnieniem powyższej listy jest coroczna ultrasonografia piersi. Przekroczyłaś próg 40 lat? W takim razie porozmawiaj z ginekologiem o badaniu mammograficznym – jest ono rekomendowane kobietom, u których tkanka gruczołowa powoli zanika i ustępuje miejsca tej tłuszczowej. Oba badania nie wymagają specjalnego przygotowania. Rozważ jednak wizytę w gabinecie radiologicznym w pierwszej połowie cyklu – wiele pań narzeka na dużą tkliwość piersi na krótko przed okresem.

Dobrym pomysłem jest uzupełnienie badania ginekologicznego o podstawowe badania krwi, które również dają ogromny wgląd w to, co dzieje się w Twoim organizmie. Oprócz wyraźnie zleconych przez ginekologa testów na stężenie hormonów płciowych warto poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na morfologię, lipidogram, elektrolity czy próby wątrobowe. Wiedz, że w tym celu nie musisz udawać się do gabinetu lekarskiego – w Med24 masz możliwość rozmowy z internistą be   z wychodzenia z domu. 

Warto wiedzieć!

Co wchodzi w skład badania ginekologicznego? Obejmuje ono kilka elementów, tj. ocenę zewnętrznych narządów płciowych, badanie we wziernikach z pobraniem rozmazu cytologicznego (a niekiedy również materiału do badania bakteriologicznego), zasadnicze badanie wewnętrzne, a u kobiet, które jeszcze nie rozpoczęły życia seksualnego, badanie zestawione.

W służbie zdrowia intymnego kobiet, czyli e-wizyta u ginekologa online

Czy rozmowa z ginekologiem musi zawsze odbywać się twarzą w twarz? Odpowiedź brzmi – nie! Wstydzisz się omówić swoje problemy zdrowotne w gabinecie lekarskim? Nie wiesz, jak zinterpretować swoje wyniki badań? A może całkowicie pogubiłaś się w temacie profilaktyki ginekologicznej? Nie martw się, nasi specjaliścisą tutaj dla Ciebie – wystarczy, że umówisz się na telekonsultację z ginekologiem online. Doświadczeni specjaliści z Med24 wiedzą, jak dbać o zdrowie intymne kobiet – chętnie przeanalizują oni Twoje dolegliwości, zaproponują diagnostykę i dobiorą leczenie, które pozwoli Ci na szybki powrót do codziennych obowiązków.

Wizyta 139 zł

Umów Wizytę Standard

Warto wiedzieć!

Czy ginekolog może wystawić L4 bez ciąży? To jedno z najczęściej zadawanych pytań wśród pań w różnym wieku. Otóż przysługuje ono każdej kobiecie, która z powodu swojego stanu zdrowia – również intymnego – nie jest w stanie wykonywać codziennych obowiązków służbowych. Pamiętaj jednak, że decyzja o jego przyznaniu należy do specjalisty.

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć