Problemy ze snem, nadmierna potliwość, kołatanie serca i zaburzenia miesiączkowania to coś, co znasz z własnego doświadczenia? Twoja morfologia jest książkowa, a Ty nadal czujesz się nieswojo w swoim ciele? Wiedz, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmagasz się z zaburzeniami hormonalnymi. W tym artykule – razem z ekspertem XXX – przybliżymy Ci ich najczęstsze symptomy i pokażemy, jak stres wpływa na Twoje zdrowie. Dowiesz się również, dlaczego najlepszym rozwiązaniem, jakie możesz wybrać, jest wizyta u doświadczonego endokrynologa.
Wizyta 139 zł
Spis treści:
Układ hormonalny, inaczej zwany endokrynnym, to gęsto utkana sieć skomplikowanych zależności i procesów. W zdrowym organizmie działa on jak dobrze naoliwiona maszyna, jednak już niewielka zmiana w stężeniu konkretnych hormonów wywołana określonym czynnikiem środowiskowym nie pozostaje bez znaczenia dla Twojego codziennego samopoczucia.
W ostatnim czasie zauważyłeś u siebie dziwne objawy, których nigdy wcześniej nie doświadczyłeś? Masz problemy ze snem? Robi Ci się słabo po jedzeniu? Zmagasz się z zaburzeniami miesiączkowania? A może ciągle czujesz się poddenerwowany? Jeśli obecnie to Twoja codzienność, wiedz, że możesz mieć do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi.
Zaburzenia hormonalne to przypadłość, która uprzykrza życie osobom w różnym wieku i to bez względu na płeć. Jeśli je u siebie podejrzewasz, pamiętaj, aby zachować spokój i podejść do tematu z rozwagą. Warto mieć na uwadze, że ich symptomy są w dużym stopniu związane z rodzajem tkanki lub konkretnym narządem, którego funkcjonowanie pogorszyło się w ostatnim czasie.
Jakie oznaki mogą świadczyć o mało wydajnej pracy układu endokrynnego? Wśród tych najpowszechniejszych wymienia się:
Borykasz się z jednym lub kilkoma z powyższych symptomów? Wiedz, że regulacja hormonów jest możliwa wyłącznie po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki, o której powinien zadecydować endokrynolog. Jednak na powodzenie całego przedsięwzięcia wpływ ma także ustalenie pierwotnej przyczyny problemu – a ta może być bardzo różna. Warto zapamiętać, że na Twój układ endokrynny oddziałują takie elementy jak:
Wizyta od 79 zł
Podczas konsultacji może zostać wystawiona e recepta na potrzebne leki, a także gdy lekarz stwierdzi taką konieczność - L4 online.
Podejrzewasz u siebie zaburzenia hormonalne, ale nie wiesz, od czego zacząć swoją drogę ku lepszemu zdrowiu? Wstępem do rozpoczęcia diagnostyki endokrynologicznej jest rozmowa z lekarzem specjalistą, który przyjrzy się Twojemu problemowi i zadecyduje o wysłaniu Cię na konkretne badania.
Jakie badania endokrynologiczne są pomocne w ocenie stanu pacjentów? Wśród tych najczęściej zalecanych znajdują się m.in.:
Dla pełnego obrazu zmian zachodzących w organizmie badania endokrynologiczne zwykle zestawia się z morfologią, jonogramem, lipidogramem, CRP oraz OB.
Potrzebujesz skierowania na badania? Pamiętaj, że nie musisz stawiać się osobiście w gabinecie lekarskim, aby je otrzymać. Możesz poprosić o nie internistę z Med24 – dzięki umówieniu się na telekonsultację omijasz kolejki oraz kontakt z chorymi osobami w poczekalni Twojej przychodni. A to wszystko dlatego, że odbywasz ją bez wychodzenia z domu.
Niedawno u kilku osób z Twojego otoczenia zdiagnozowano niedoczynność gruczołu tarczowego lub chorobę Hashimoto? Nie powinno Cię to dziwić, ponieważ są to jedne z najczęściej rozpoznawanych schorzeń tarczycy. Na tej liście znajduje się także:
Leczenie chorób tarczycy to długofalowy i złożony proces. W zależności od Twojego problemu może ono opierać się na:
Nie wszystkie zmiany w obrębie tarczycy wymagają radykalnego leczenia. Przykładem tego są małej i średniej wielkości nieaktywne hormonalnie guzki, które pozostawia się do obserwacji.
Jeśli od dawna doświadczasz niepokojących objawów, pamiętaj, że nie jesteś sam w swoich zmaganiach o lepsze zdrowie. Zaburzenia hormonalne to złożony problem, do którego należy podchodzić kompleksowo i z dużą dozą ostrożności. Zamiast samodzielnie porównywać swoje dolegliwości z tymi charakterystycznymi dla najpowszechniejszych chorób endokrynologicznych, lepiej skonsultuj je z doświadczonym i empatycznym specjalistą. Zgłoś się na e-wizytę do endokrynologa z Med24, który chętnie przyjrzy się Twojemu samopoczuciu i – w razie potrzeby – wypisze skierowanie na pogłębioną diagnostykę.
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 139 zł
Stres a hormony – to jedno z najczęściej dyskutowanych zagadnień w kontekście zaburzeń pracy układu endokrynnego. Pod jego wpływem w organizmie wydzielane są hormony stresu, w tym kortyzol, adrenalina i noradrenalina. Ich zadaniem jest wsparcie Cię w sytuacji napięcia i zmobilizowanie ciała do natychmiastowego działania. Jednak ich długotrwale utrzymujące się wysokie stężenie odbija się na Twoim zdrowiu.
Przewlekłe napięcie odbija się bezpośrednio nie tylko na Twojej tarczycy, ale także na innych układach w Twoim organizmie. W przypadku pań ma ono konsekwencje w postaci zaburzonej pracy osi podwzgórze-przysadka-jajniki, która reguluje cyklem miesiączkowym. Z kolei u panów może dojść do obniżenia poziomu testosteronu, co przyczynia się m.in. do zmniejszenia energii życiowej i libido oraz pojawienia się problemów ze snem, pamięcią i skupieniem.
Jak zmniejszyć poziom stresu w swoim życiu? Jest to kwestia indywidualna, jednak bardzo pomocne w niwelowaniu ogólnego napięcia emocjonalnego i fizycznego są takie metody jak:
Dla niewprawnego oka zaburzenia hormonalne to bardzo skomplikowane zagadnienie – trudno zaprzeczyć temu stwierdzeniu. Na szczęście masz ogromny wpływ na poprawę funkcjonowania swojego układu endokrynnego. Jakich zasad – oprócz redukcji stresu do minimum – warto przestrzegać, aby szybko poczuć ulgę i wrócić do dawnej witalności? Jeśli już jakiś czas temu straciłeś nadzieję na polepszenie samopoczucia, zapoznaj się z poniższymi radami.
Podstawowym czynnikiem usprawniającym pracę układu hormonalnego jest odpowiednia dieta. Komponując swoje posiłki, stawiaj na węglowodany złożone, dobrej jakości tłuszcze oraz pełnowartościowe białko, które jest niezbędne na przykład w celu wsparcia tarczycy. W Twoim menu powinna pojawić się sowita ilość antyoksydantów, witamin i minerałów, błonnika oraz przeciwzapalnych kwasów omega-3. Świetnym pomysłem jest także ograniczenie przetworzonej żywności do minimum, w szczególności produktów obfitujących w tłuszcze trans i syrop glukozowo-fruktozowy.
Kolejnym filarem silnego układu endokrynnego jest regeneracja – dołóż wszelkich starań, aby poprawić swoją higienę snu. Doniesienia ze świata nauki dowodzą, że sen jest jednym z podstawowych elementów, które bezpośrednio oddziałują na regulację hormonów. Jego pogorszona architektura ma ogromny wpływ na pracę przysadki i gruczołu tarczowego, czyli dwa organy zawiadujące większością procesów metabolicznych w Twoim organizmie.
Omawiając temat zaburzeń hormonalnych, nie wolno pominąć kwestii aktywności fizycznej. Borykasz się z menopauzą, zaburzeniami menstruacyjnymi, a może chorobami tarczycy? We wszystkich tych przypadkach odpowiednia dawka ruchu powinna być wpisana w Twój plan dnia. Pamiętaj jednak, że jej formę należy dopasować do Twojego ogólnego samopoczucia – dla jednych idealnym wyborem będą ćwiczenia fizyczne, dla innych zwykłe spacerowanie.
Kropką nad i Twoich starań jest dobranie stosownej suplementacji, która będzie współgrała z Twoim jadłospisem. W zależności od Twoich dolegliwości rozważ wdrożenie specyfików zawierających kwasy omega-3, selen, jod, magnez, cynk oraz witaminę D i te z grupy B. Niektórzy pacjenci czują poprawę samopoczucia po zastosowaniu m.in. ashwagandhy, korzenia maca, traganka oraz ziela krwawnika. Nie jesteś pewien, jakie składniki odżywcze są Ci potrzebne? Pamiętaj, że endokrynolog pomoże Ci – również w temacie suplementacji.
Bibliografia:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17804298/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23027459/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27936530/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30633468/
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.