Lęk to naturalna emocja, którą reagujemy na niepokojącą sytuację. Jej zadaniem jest ostrzec nas przed potencjalnym zagrożeniem i przygotować organizm na właściwą reakcję. Co, jednak gdy niepokój utrzymuje się znacznie dłużej niż zagrożenie i przybiera na sile? Stany lękowe, bo o nich mowa, mogą poważnie utrudnić życie. Czy wiesz, kiedy lęk staje się problemem psychicznym, który powinieneś rozwiązać?
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 99 zł
Spis treści:
Statystyki pokazują, że stany lękowe należą do najczęstszych problemów psychicznych i dotykają ok. 15 - 20% społeczeństwa. Częściej borykają się z nimi kobiety niż mężczyźni.
Zaburzenia lękowe mogą się pojawić m.in. na skutek:
Zaburzenia lękowe to szeroka grupa stanów mogących przybierać różnorodną postać np. nerwic, lęku uogólnionego czy różnych fobii. Objawy mogą różnić się w zależności od charakteru zaburzeń, jednak mają pewne cechy wspólne, m.in.:
Co więcej, stany lękowe zazwyczaj występują w towarzystwie innych zaburzeń, takich jak np.:
Zaburzeniom lękowym mogą również towarzyszyć schorzenia, takie jak:
Objawy zaburzeń lękowych często manifestują się nie tylko w sferze psychicznej i emocjonalnej, ale również fizycznej. Objawy somatyczne w przebiegu zaburzeń lękowych wynikają z interakcji między układem nerwowym a ciałem, a osoby dotknięte tymi zaburzeniami mogą doświadczać różnorodnych dolegliwości fizycznych, takich jak:
Objawy somatyczne związane ze stanami lękowymi mogą negatywnie wpływać na jakość życia osoby dotkniętej tymi zaburzeniami. Lęki i objawy somatyczne tworzą błędne koło, wzajemnie się nasilając i wpływając na różne aspekty codziennego funkcjonowania. Mamy na myśli:
Warto zauważyć, że każda osoba może doświadczać objawów somatycznych w różny sposób, a ich wpływ na jakość życia może być różny w zależności od indywidualnych cech pacjenta, stopnia nasilenia lęku i wsparcia społecznego
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 99 zł
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Młodzież od 12 do 18 r.ż.
Wizyta 99 zł
Stany lękowe mogą przyjąć charakter lęku uogólnionego (nerwicy lękowej). Osoba, której zaburzenia lękowe mają charakter lęku uogólnionego, widzi świat w czarnych barwach. W jej sposobie postrzegania rzeczywistości przeważa:
Zaburzenia lękowe uogólnione to jedne z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Jednym z kryteriów ich rozpoznania jest codzienne odczuwanie przez pacjenta lęku, które trwa od co najmniej sześciu miesięcy. Osoby dotknięte lękiem uogólnionym doświadczają nadmiernego i niekontrolowanego lęku związanego z różnymi sytuacjami życiowymi, zdarzeniami czy problemami dnia codziennego. Zaburzenia lękowe uogólnione mogą dotyczyć różnych obszarów życia, takich jak praca, rodzina, zdrowie, relacje interpersonalne czy sytuacja materialna.
Stany lękowe są zaburzeniem złożonym. Należą do nich:
Stany lękowe mogą być również reakcją na ciężki i przewlekły stres lub występować pod postacią zaburzeń somatycznych. Osoba doświadczająca stanów lękowych odczuwa niepokojące objawy, które mogą wskazywać na poważną chorobę, w związku z czym ciągle domaga się badań.
Stany depresyjno-lękowe to współwystępowanie depresji i zaburzeń lękowych. Oznacza to, że pacjent doświadcza zarówno objawów depresyjnych, jak i objawów lękowych, które wpływają na jego funkcjonowanie, zdrowie psychiczne i jakość życia.
Depresja jest stanem charakteryzującym się uczuciem przytłoczenia, smutku, utraty zainteresowania życiem, obniżeniem nastroju, utratą energii i motywacji. Objawy depresji mogą obejmować także zmiany apetytu, zaburzenia snu, poczucie bezwartościowości, myśli samobójcze i utratę zdolności do cieszenia się z aktywności, które wcześniej sprawiały pacjentowi przyjemność (anhedonia).
Zaburzenia lękowe, jak wspomniano wcześniej, obejmują różne typy zaburzeń, takie jak lęk uogólniony, fobie społeczne, zespół paniczny, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD) i zespół stresu pourazowego (PTSD). Wszystkie te zaburzenia charakteryzują się różnymi rodzajami lęków i obaw, które mogą znacząco przeszkadzać w normalnym życiu.
Stany depresyjno-lękowe zwykle wiążą się z silnym cierpieniem emocjonalnym i zwiększonym ryzykiem powikłań. Współistnienie depresji i zaburzeń lękowych może wpływać na przebieg tychże zaburzeń, utrudniać diagnozę i wymagać bardziej kompleksowego podejścia terapeutycznego. Często objawy, jakie dają depresja i stany lękowe, wzajemnie się nasilają, co może pogłębiać negatywny wpływ na zdrowie psychiczne danej osoby.
Współczesna medycyna dysponuje sposobami na leczenie, łagodzenie czy usuwanie stanów lękowych. Różnorodność znanych metod pozwala na skuteczne dostosowanie pomocy psychiatrycznej do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. W leczeniu stosuje się:
Obie formy leczenia stosuje się równolegle lub zamiennie. W niektórych sytuacjach podobnie jak w leczeniu depresji, przed podjęciem psychoterapii konieczne jest farmakologiczne złagodzenie nasilonych objawów. Decyzję o formie leczenia podejmuje lekarz specjalista, najlepiej psychiatra, który jeśli jest taka konieczność, może przepisać leki. Najważniejsze, aby nie bagatelizować problemu i skorzystać z pomocy psychologicznej.
Leczenie zaburzeń lękowych odznacza się największą skutecznością w momencie, gdy pacjent jest świadomy swoich zaburzeń i gotów do współpracy ze specjalistą. Terapia zaburzeń lękowych jest długotrwałym procesem, który wymaga czasu, cierpliwości i wsparcia pacjenta zarówno ze strony środowiska medycznego, jak i rodziny.
Zrównoważony styl życia, odpowiednia ilość snu i właściwa dieta, mają ogromny wpływ na zdrowie. Pomagają zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów psychicznych, jednak jeśli problemy już się pojawią, należy sięgnąć po pomoc specjalisty.
Pomoc psychologiczna online szybko i skutecznie może zastąpić wizytę w stacjonarnym gabinecie. Jeśli obserwujesz u siebie lub u bliskiej osoby objawy mogące wskazywać na stany lękowe, warto skorzystać z tej formy pomocy. Bez czekania w długiej kolejce do specjalisty i bez narażania się na stres i niepewność związaną z przebywaniem w obcym miejscu. Lekarz psychiatra lub, jeśli wolisz, psycholog czy psychoterapeuta, przez Internet lub w trakcie rozmowy telefonicznej wskażą Ci drogę do odzyskania równowagi i złagodzenia lęku.
Pamiętaj, że leczenie problemów psychicznych to długa droga, w której niezwykle ważne jest zrobienie pierwszego kroku.
Wizyta od 99 zł
Bibliografia:
Małyszczak, K., Terapia mieszanych zaburzeń lękowo-depresyjnych. Psychiatria po Dyplomie, 10(1), 19-24, 2013
Nitsch, K., Jabłoński, M., Samochowiec, J., Kurpisz, J., Zaburzenia pod postacią somatyczną: problematyczne zjawisko — problematyczna diagnoza. Psychiatria, 12(2), 77-84, 2015
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.