Psychoterapia to proces, który ma na celu pomoc w radzeniu sobie z trudnościami – emocjonalnymi, społecznymi lub traumami. Aby ta pomoc była skuteczna, konieczne jest znalezienie odpowiedniego terapeuty, który będzie miał odpowiednie kwalifikacje i cechy, by nam pomóc.
Przeczytaj i przekonaj się, jakie cechy powinien mieć dobry psychoterapeuta oraz jakie umiejętności i podejście terapeutyczne są ważne, byś mógł osiągnąć pozytywne wyniki terapii.
Spis treści:
Psychoterapeuta – kto to? Specjalista zajmujący się pomocą psychologiczną i terapeutyczną dla osób zmagających się z różnego rodzaju problemami emocjonalnymi, relacyjnymi, czy też behawioralnymi. Posiada wykształcenie w dziedzinie psychologii, a także przeszedł specjalistyczne szkolenie z zakresu terapii.
Jak leczy psychoterapeuta? Każdy z psychoterapeutów pracuje w inny sposób, jednak podczas spotkań możesz liczyć na kilka powtarzających się elementów, niezależnie od wyboru specjalisty. Przeprowadza wywiad, słucha pacjenta, zadaje pytania, pomaga zrozumieć przyczyny problemów i podejmuje decyzje, co do dalszego sposobu pracy z danym pacjentem. Może stosować różnorodne techniki terapeutyczne, takie jak np. terapia poznawczo-behawioralna, terapia poznawcza, terapia psychodynamiczna, czy terapia rodzinna. Przed rozpoczęciem terapii sprawdź, w jakim nurcie pracuje konkretny psychoterapeuta.
Aby zostać psychoterapeutą, wymagane jest uzyskanie wykształcenia na poziomie magisterskim z psychologii lub pokrewnych dziedzin, takich jak psychiatria, pedagogika, socjologia czy psychologia kliniczna.
Studia to dopiero początek nauki. Aby móc zostać psychoterapeutą, należy przejść wiele dodatkowych szkoleń pod okiem doświadczonych specjalistów. Jest to wieloletnia nauka, która pozwala dogłębne poznanie człowieka. Jak nabywa się kompetencje psychoterapeuty?
Zastanów się, co chcesz osiągnąć dzięki terapii. Czy masz określony problem, który chcesz rozwiązać, czy chcesz po prostu porozmawiać z kimś o swoich emocjach i doświadczeniach.
Do rodzajów terapii należy m.in.: terapia poznawczo-behawioralna, terapia psychodynamiczna, terapia interpersonalna itp. Każda z nich ma inne podejście i metodę pracy, wybierz więc rodzaj terapii, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Jeśli znasz kogoś, kto był w terapii i był zadowolony z usług swojego terapeuty, zapytaj o rekomendację.
Upewnij się, że wybrany przez Ciebie terapeuta ma odpowiednie kwalifikacje i jest licencjonowany. Każdy z psychoterapeutów z chęcią przedstawi swoje certyfikaty.
Zapytaj swojego potencjalnego terapeutę o jego doświadczenie w pracy z ludźmi z podobnymi problemami jak Twoje. Możesz również zapytać o jego podejście terapeutyczne i filozofię pracy.
Jeśli czujesz, że wybrany przez Ciebie terapeuta nie odpowiada Twoim potrzebom, nie wahaj się szukać innej osoby. Znajdź psychoterapeutę, z którym czujesz się komfortowo i któremu możesz zaufać. Wypróbuj specjalistów pracujących z różnymi nurtami.
Dowiedz się, jaki powinien być dobry psychoterapeuta. Cechy specjalisty to:
Psychoterapeuta powinien mieć szeroką rozwiniętą empatię, czyli umiejętność zrozumienia i odczuwania emocji pacjenta. To pozwala mu lepiej zrozumieć pacjenta i lepiej wspierać go w procesie terapeutycznym.
Otwarty na różnorodność i różnice między ludźmi psychoterapeuta to prawdziwy skarb! Specjalista nie ocenia, jest wolny od uprzedzeń i gotowy pracować z różnymi grupami ludzi, niezależnie od ich pochodzenia, orientacji seksualnej czy wyznawanej religii.
Psychoterapeuta koniecznie musi być dobrym komunikatorem, potrafiącym słuchać pacjenta i wyrażać swoje myśli i uczucia w sposób zrozumiały.
Wysoka inteligencja emocjonalna to kolejna cecha dobrego psychoterapeuty. To ważna umiejętność rozumienia i regulowania swoich własnych emocji, dzięki której specjalista zapewnia pacjentom komfort w trakcie sesji.
Poufność to klucz do udanej psychoterapii! Pacjenci często dzielą się z psychoterapeutami swoimi najintymniejszymi doświadczeniami i emocjami. Dobry psychoterapeuta jest godny zaufania, mający umiejętność zachowania tajemnicy i szanujący prywatność pacjenta. Nie będzie przekraczał granic.
Odczuwasz ciągłe smutek, niepokój, stres, złość, rozdrażnienie lub inne negatywne emocje? Psychoterapeuta pomoże Ci zrozumieć, co je wywołuje i jak radzić sobie z nimi.
Trudności w nawiązywaniu lub utrzymywaniu bliskich relacji wpływają na jakość życia, dlatego zgłoś się z nimi do terapeuty. Wspólnie ze specjalistą zidentyfikujecie przeszkody i nauczysz się metod budowania zdrowych i satysfakcjonujących relacji.
Gdy cierpisz na zaburzenia lękowe, takie jak fobia, lęk paniczny lub zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, psychoterapeuta może pomóc Ci nauczyć się technik radzenia sobie z lękiem i zmniejszyć jego wpływ na Twoje życie.
Osoby doświadczające traumy, takiej jak przemoc, wypadek lub utrata bliskiej osoby, koniecznie powinny skierować się do psychoterapeuty! Często to jedyny ratunek, który po pewnym czasie przyniesie ulgę i pozwoli szczęśliwie żyć.
Niskie poczucie własnej wartości, brak pewności siebie lub problemy z kontrolą wagi to częste problemy, z którymi pacjenci udają się na psychoterapię. Specjalista pomoże Ci zidentyfikować przyczyny tych problemów i nauczyć Cię sposobów na poprawę Twojego samopoczucia.
Warto również zwrócić uwagę na objawy, takie jak izolacja społeczna, zmiany w apetycie lub wadze, problemy ze snem, nadużywanie substancji psychoaktywnych lub myśli samobójcze, które mogą wskazywać na potrzebę pomocy psychoterapeuty.
Skorzystaj z psychoterapii online, która przynosi równie dobre efekty, co sesja odbywana w gabinecie stacjonarnym. Nie czekaj tygodniami lub miesiącami na wolny termin u specjalisty – skorzystaj z platformy Med24 i rozpocznij terapię prosto ze swojego domu w krótkim czasie!
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.