Z racji mylącej nazwy bywa bagatelizowany. Lekceważony może być bardzo niebezpieczny. Epizod depresyjny, bo o nim mowa, skutecznie odbiera energię, radość, a nawet zdrowie fizyczne. W skrajnych przypadkach może nieść ze sobą zagrożenie dla życia. Dowiedz się, jakie niepokojące objawy towarzyszą przy epizodzie depresyjnym, aby w porę sięgnąć po pomoc psychologiczną.
Spis treści:
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, wyróżnia podstawowe i dodatkowe kryteria epizodu depresyjnego.
Kryteria podstawowe:
Kryteria dodatkowe:
Co więcej, objawy muszą utrzymywać się przez co najmniej 2 tygodnie. WHO wprowadziło podział, zgodnie z którym objawy w epizodzie depresyjnym mają różną skalę stopnia nasilenia. Zgodnie z tym podziałem choroba może przybierać następujące formy:
Epizod depresyjny lekki – rozpoznaje się u pacjentów, u których występują co najmniej 2 z 3 objawów podstawowych oraz minimum 2 objawy dodatkowe. W epizodzie depresyjnym lekkim chory ma trudności z wykonywaniem swoich obowiązków, jednak nie zaniedbuje ich całkowicie.
Epizod depresyjny umiarkowany – przypomina formę łagodną, jednak symptomy są nasilone. Rozpoznaje się go, u chorych u których występują co najmniej 2 z objawów lekkiego epizodu oraz minimum 3 dodatkowe. Chory może również mieć objawy somatyczne. Umiarkowane nasilenie epizodu depresyjnego utrudnia choremu normalne, codzienne funkcjonowanie.
Epizod depresyjny ciężki – gdy występują wszystkie 3 objawy główne oraz co najmniej 4 dodatkowe. Co więcej, część objawów osiąga znaczny stopień nasilenia. Może występować bez objawów psychotycznych lub wraz z objawami psychotycznymi.
Ciężki epizod depresyjny bez objawów psychotycznych - w przebiegu silnego epizodu depresyjnego objawy choroby są bardzo nasilone i uniemożliwiają choremu normalne funkcjonowanie. Chory jest niezdolny do wykonywania obowiązków domowych i życia towarzyskiego. Często nie jest również w stanie chodzić do pracy. Silny epizod depresyjny jest obciążony dużym ryzykiem samobójstwa.
Ciężki epizod depresyjny z objawami psychotycznymi - oprócz objawów związanych z silnym obniżeniem nastroju, pojawiają się objawy psychotyczne, np. omamy i urojenia, głównie o charakterze prześladowczym i oskarżającym. Chory może zachowywać się irracjonalnie oraz stanowić zagrożenie dla siebie lub innych. Rozpoznanie ciężkiego epizodu depresyjnego z objawami psychotycznymi jest wskazaniem do hospitalizacji. Do szpitala kieruje chorego lekarz psychiatra.
Uwaga! Epizod depresyjny umiarkowany i ciężki niosą ze sobą duże ryzyko prób samobójczych. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów konieczna jest szybka pomoc psychologiczna.
Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne również opracowało kryteria pozwalające rozpoznać epizod depresyjny (klasyfikacja zaburzeń psychicznych DSM – 5):
- obniżony nastrój odczuwany przez większą część dnia lub utrata zainteresowań czy przyjemności (to najważniejszy z objawów, który występuje zawsze)
U chorego musi utrzymywać się minimum 5 z wymienionych objawów, przez okres co najmniej 2 tygodni. Co więcej, objawy niosą ze sobą cierpienie lub pogorszenie jakości życia chorego, negatywny wpływ na sprawy rodzinne i zawodowe. Objawy nie mogą być wywołane przez żałobę, bezpośrednie działanie leków, choroby somatyczne lub nadużywanie substancji psychoaktywnych.
Epizod depresyjny to stan, w którym chory odczuwa obniżenie nastroju oraz inne objawy depresji. Od jej klasycznej formy różni się tym, że depresja ma charakter nawracający, a epizod depresyjny zazwyczaj przechodzi się raz. Epizod depresyjny może trwać od 2 tygodni, nawet do 2 lat.
Problemy psychiczne często są bagatelizowane i spotykają się z negatywnymi komentarzami w społeczeństwie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że problemy psychiczne niosą równie poważne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego, co choroby somatyczne. Epizod depresyjny wymaga pomocy specjalisty. Pojawiające się myśli samobójcze czy pragnienie śmierci są realnym zagrożeniem.
Gdy mowa o zdrowiu psychicznym, pamiętaj, że szybko i bez skierowania możesz umówić się na e-wizytę u psychiatry czy psychologa. Terapia online to doskonała alternatywa dla stacjonarnych gabinetów. Jest równie skuteczna, co wizyta odbywana w tradycyjnej formie, zapewnia jednak intymność, której nie znajdziesz w żadnej stacjonarnej przychodni. Co więcej, dzięki e-wizycie:
I co najważniejsze, masz dostęp do specjalisty z dowolnego miejsca, w którym się znajdujesz.
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.