Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie psychiczne

Jak rozpoznać depresję poporodową - objawy, które powinny zaniepokoić

Jak rozpoznać depresję poporodową - objawy, które powinny zaniepokoić

Chociaż większość kobiet odczuwa radość i spełnienie po urodzeniu dziecka, trzeba pamiętać, że przez organizm świeżo upieczonej mamy przechodzi hormonalne tornado. Macierzyństwo, często idealizowane, okazuje się trudne. A ból, zmęczenie, osłabienie czy problemy z laktacją wpływają na nastrój. Dlatego zachowaj czujność, bo depresja to podstępna choroba. Poznaj objawy depresji poporodowej, by nie przegapić ważnych sygnałów wysyłanych przez organizm w tym szczególnym okresie.

Umów e-wizytę

Spis treści:

  1. Czym jest depresja poporodowa
  2. Baby blues czy depresja poporodowa
  3. Depresja poporodowa – objawy
  4. Jak rozpoznać depresję poporodową – inne objawy
  5. Leczenie depresji poporodowej

Czym jest depresja poporodowa

Depresja poporodowa to rodzaj depresji pojawiającej się po urodzeniu dziecka. Przyczyny pojawienia się depresji poporodowej nie są w pełni znane. Wiadomo, że wpływ ma intensywnie obciążona pracą gospodarka hormonalna kobiety. Nowa sytuacja jest również źródłem stresu. Na depresję poporodową bardziej narażone są perfekcjonistki i kobiety, które czują potrzebę, aby stale mieć wszystko pod kontrolą.

Możliwe, że pewną rolę odgrywają również czynniki genetyczne oraz przebieg samego porodu. Badania sugerują, że trudny poród, wiążący się z zagrożeniem życia matki lub dziecka, zwiększa ryzyko pojawienia się depresji poporodowej.

Baby blues czy depresja poporodowa

Baby blues to określenie stanu, w którym hormony, emocje i nowe obowiązki związane z macierzyństwem wywołują sporą huśtawkę nastrojów. Pojawia się zazwyczaj do 10 dni od porodu. Radość i poczucie szczęścia przeplata się z rozdrażnieniem, a nawet smutkiem.

Baby blues zazwyczaj utrzymuje się do 2 tygodni, może jednak przerodzić się w depresję poporodową. W depresji poporodowej smutek i osłabienie są znacznie silniejsze, a brak zapału obejmuje wykonywanie każdej czynności. Co więcej, w depresji poporodowej dochodzi do osłabienia więzi między matką i dzieckiem. To stan, który wymaga odwiedzenia specjalisty i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Depresja poporodowa - objawy

Objawy depresji poporodowej mogą pojawić się od 2 do 12 miesięcy po porodzie i utrzymywać nawet do kilku lat. Gdy po pierwszej ekscytacji przychodzi codzienność, a w niej każdy dzień wyglądający niemal tak samo, gdy życie kobiety kręci się wokół  karmienia, pieluch i drzemki. Część kobiet uzależnia rytm dobowy i każdą aktywność od potrzeb dziecka, rezygnując przy tym z własnych przyjemności.

Najczęstsze objawy depresji poporodowej, to:

  • obniżenie nastroju, kobieta odczuwa smutek i przygnębienie przez większą część dnia
  • kobieta często płacze, również, gdy nie ma ku temu powodu
  • brak energii, szybsze męczenie się nawet przy wykonywaniu drobnych czynności, spowolnienie działania (lub przyśpieszenie)
  • kłopoty z koncentracją i z pamięcią
  • utrata dotychczasowych zainteresowań
  • anhedonia (niezdolność do przeżywania radości)
  • obniżona samoocena, negatywne myśli o sobie w roli matki
  • poczucie, że opieka nad dzieckiem jest niewystarczająca (poczucie winy z tym związane)
  • bezradność, poczucie, że nie nadaje się do roli matki
  • zaburzenia snu, bezsenność lub nadmierna senność, problemy z zaśnięciem po karmieniu
  • zaburzenia łaknienia (zmniejszenie lub zwiększenie apetytu)
  • bezpodstawne zamartwianie się o dziecko, stany lękowe
  • myśli samobójcze

Co więcej, kobieta, zmagając się z trudną sytuacją psychiczną, często odczuwa (w przebiegu depresji poporodowej) niechęć do dziecka. Kobiety chorujące na depresję poporodową mają trudności w nawiązaniu bliskiej więzi z dzieckiem, a czasem mierzą się z obsesyjnymi myślami o jego skrzywdzeniu.

Depresji poporodowej towarzyszą często również objawy somatyczne, m.in.:

  • bóle brzucha
  • spadek libido
  • bezsenność
  • zmniejszenie masy ciała

Jak rozpoznać depresję poporodową - inne objawy

Depresja poporodowa to rodzaj depresji związany z ogromną zmianą, jaką jest urodzenie dziecka. Przejawia się na wiele sposobów i często łatwo ją przeoczyć, szczególnie gdy u kobiety dominuje poczucie winy, że nie sprawdza się jako matka. Dlatego oprócz objawów, które łatwo skojarzyć z depresją, warto być również wyczulonym na mniej oczywiste sygnały o tym, że z kobietą dzieje się coś niedobrego.

Do sięgnięcia po pomoc psychiatryczną powinny skłonić również takie zachowania, jak np.:

  • kobieta za wszelką cenę stara się żyć na wysokich obrotach, jakby w jej życiu nic się nie zmieniło
  • szybko po porodzie wraca do intensywnej aktywności zawodowej
  • przesadnie dba o dom, jej dzień jest przeładowany różnymi aktywnościami
  • konsekwentnie odmawia pomocy, nawet gdy ma bardzo dużo zajęć
  • dąży do tego, aby wszystko było zrobione perfekcyjnie
  • odmawia sobie prawa do wypoczynku

Często takiemu zachowaniu towarzyszy przeświadczenie (i przekaz społeczny), że skoro „siedzi w domu i nic nie robi”, to powinna ze wszystkim świetnie sobie radzić. Powrót do „normalności” na pełnych obrotach zazwyczaj jest próbą odzyskania kontroli nad życiem i sposobem maskowania łez oraz negatywnych myśli.

Leczenie depresji poporodowej

Każda nieleczona depresja może doprowadzić do tragedii, szczególnie gdy towarzyszą jej myśli samobójcze. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż dwa miesiące, kobieta musi skorzystać z pomocy psychologicznej. Przesłanki do zdiagnozowania depresji poporodowej mogą pojawić się nawet do roku od urodzenia dziecka.

W zdiagnozowaniu oraz leczeniu depresji poporodowej może pomóc telemedycyna. Młode matki często nie sięgają po pomoc, tłumacząc się brakiem czasu oraz obawiając się łatki „tej, która sobie nie radzi”. E-wizyta u psychiatry czy psychologa to komfortowe i dyskretne wsparcie. E-wizytę odbywasz z dowolnego miejsca, w którym się znajdujesz. Bez konieczności wizyty w stacjonarnej przychodni. E-wizyta jest równie skuteczna co wizyta w stacjonarnym gabinecie, jednak kontakt ze specjalistą jest znacznie szybszy i to pod każdym względem. Nie tylko nie tracisz czasu w kolejce do lekarza, oszczędzasz go również na dojazdach do gabinetu.

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć